- O mne
- MOJE KRÚŽKY
- BIOLÓGIA
- INFORMATIKA
- Projekt CK
- Príklady z excelu
- Prve prezentacie (hardvér a iné)
- Záverečné témy z informatiky (kvinta)
- Digitalizacia informácii - teoria
- Úlohy na vyhľadávanie
- Práca s videom a animáciami
- Ako ľahko na vlastnú stránku
- Hardware - poznamky
- CVICENIE
- Márnosť šedivá
- Program scratch - zaujímavé linky
- WWW
- Licencie programov
- Malware
Záverečné témy z informatiky (kvinta)
Témy záverečných projektov na informatiku
téma Reprezentácia údajov v počítači
Reprezentácia údajov v počítači: Grafická (pixle a vektory), Zvuková (zvukové formáty) a Textová informácia (kódovanie, národné abecedy, ascikode, unicode), prečo dvojková sústava...
téma Zvuk
Čo je to zvuk, princíp digitalizácie zvuku (prevod analógovej informácie na digitálnu a naopak), zvuková karta, vzorkovacia frekvencia, formáty zvuku: Wave, Midi, MP3). Programy na nahrávanie, spracovanie, prehrávanie zvuku.
téma Hardware 1 – stručný prehľad
Počítač – základne časti počítača – vymenovať a o každom stručne povedať, na čo slúži: základná doska, mikroprocesor, pamäte a ukladanie informácií, (operačná pamäť, harddisk), zbernice, karty rozhraní (grafická, zvuková, sieťová...), CD,/DVD mechanika, prídavné zariadenie (rozdelenie na vstupné (klávesnica, myš, mikrofón, skener...) a výstupné prídavné zariadenia (monitor, tlačiareň, reproduktor...)
téma Hardware 2 – hlbší „záťah“
Vybrať si dve časti počítača a podrobne popísať ich stavbu a princíp ich práce (napr. harddisk, LCD monitor, CD mechanika, grafická karta.... )
téma Operačný systém
Čo to je, na čo to je, jeho funkcie, aké OS poznáš (stručne porovnať Windows, Linux)... Vysvetliť základné pojmy: operačný systém, bootovanie operačného systému, multitasking, timesharing, práca so schránkou, súborový systém
téma História počítačov
Vybrať si nejakú zaujímavú kapitolu, týkajúcu sa histórie sveta počítačov alebo internetu a podrobne spracovať. (napr. história google, počítače v 1. svetovej vojne, prvé počítače na Slovensku, prehľad histórie počítačov)....
téma Internet
Čo je internet, aký je veľký? Aké dôvody viedli k vzniku Internetu, história internetu. Ako sa dorozumievajú počítače na Internete? Vysvetlite pojmy – URL, poskytovateľ služieb, DNS, IP adresa, doména, doménová adresa, http, FTP. Popíšte, z čoho sa skladá adresa internetovej stránky. Vysvetlite, čo je hypertext.
téma Internet – praktické využívanie 2
Aké druhy prístupov na Internet existujú? Ako sa môžeme napojiť na Internet?
Vymenovať a stručne popísať služby internetu: 1. Prenos súborov (FTP, http...), 2. Elektronická pošta , 3.Interaktívna komunikácia ( internetové konferencie, chaty…), 4. WorldWideWeb – služba, obsahujúca adresy miliónov stránok, ktoré si môžme prezerať pomocou prehliadačov.
téma Internetové prehliadače a vyhľadávanie informácií
vyhľadávacie stroje, katalógy, ukázať princíp vyhľadávania a finty na vyhľadávanie, prípadne na inú užitočnú činnosť na internete, o ktorej si myslíš, že ju väčšina spolužiakov nepozná (webovú stránku...).
téma Autorské práva a ich porušovanie
Charakterizujte jednotlivé typy softvéru z hľadiska právnej ochrany (public domain, freeware, shareware, trial, beta verzia, otvorený softvér....) a vysvetlite s príkladmi, ako sa dajú používať, Dôsledky pri používaní nelegálneho softvéru, vysvetlite pojmy „licencia“, „autorské práva“, multilicencia, vymenujte jednotlivé typy softvérového pirátstva.
téma Softvér
Rozdelenie softvéru (grafické, textové editory..) Priniesť ľubovoľný (najlepšie free), predstaviť ho, ukázať, čo sa dá s ním robiť. Naučiť v ňom niečo jednoduché celú skupinu. Pred hodinou, alebo deň predtým treba priniesť do školy, dohodnúť sa s učiteľkou, aby sa prípadne dal aj nainštalovať... (napr. Google Picassa, Audacity, Photoshop, Inkscape, Photofiltre...)
téma Nástrahy sveta počítačov
Malware, rozdelenie na vírusy, trójske kone, časové bomby, červy, spamy, adware, spyware, spam, cookies, hoax, phishing, hacking, ... Ako spoznám, že som čosi „chytil“, ochrana pred malware. Nepovinne: riziká prieniku do systému, základné spôsoby ochrany, popísať svet a činnosť hackerov.
téma pre niekoho, kto vie robiť webové stránky: Jazyk HTML
Prezentácia s praktickými ukážkami, vysvetliť, naučiť skupinu základy tvorby webových stránok. (prehliadač, HTML jazyk = Hypertext Markup Language, základná štruktúra stránky, základné tagy, zdrojový kód stránky, editory na tvorbu stránok (textový editor, wysiwyg editory)
téma Web 2.0 – wikipedia, blogy, youtube, facebook a podobne....
história, vysvetliť čo to je, ako to funguje, aký to má význam, novinky...
téma Šifry, kódovanie, význam šifrovania
šifrovanie správ a bezpečnosť , (história -> súčasnosť), elektronický podpis, typy šifier, ako sa kódujú informácie v počítači....
téma Novinky a budúcnosť vo svete PC
Dáke „horúce“ novinky zo sveta PC, a očakávaná budúcnosť PC (kvantové optické počítače a pod...).
Pokyny k prezentácii:
Budú za to 3 známky:
- za prezentáciu (ako pppt vyzerá, typograficke a gramatické chyby, štruktúra: prvá snímka (názov ppt, tvoje meno, priezvisko trieda, obrázok..., 2. snímka: obsah, snímky..... snímka "Ďakujem za pozornosť", snímka z odkazmi na stránky/literatúru, odkiaľ sme čerpali informácie)
- za obsah (spracovanie témy, pravdivé a aktuálne informácie)
- za odprezentovanie (vystupovanie, nečítanie, musíš rozumieť tomu, čo prezentuješ)
Tvoja prezentácia bude:
- 10 – 15 a viac snímok
- kvalitné obrázky
- podstatné fakty (max. 7 riadkov na snímke), text v odrážkach, pri prezentovaní NEČÍTAŤ!!!
- animácie
- prechody snímok
- prepojenia na iné snímky, videa, animacie....
- hypertextové odkazy (odkazy na www stránky)