- O mne
- MOJE KRÚŽKY
- BIOLÓGIA
- INFORMATIKA
- Projekt CK
- Príklady z excelu
- Prve prezentacie (hardvér a iné)
- Záverečné témy z informatiky (kvinta)
- Digitalizacia informácii - teoria
- Úlohy na vyhľadávanie
- Práca s videom a animáciami
- Ako ľahko na vlastnú stránku
- Hardware - poznamky
- CVICENIE
- Márnosť šedivá
- Program scratch - zaujímavé linky
- WWW
- Licencie programov
- Malware
CVICENIE
Úloha 1.: Prekopírujte nasledujúci text do prázdneho dokumentu programu MS Word. Text potom formátujte podľa pokynov na tejto stránke:
Text:
Centrom počítača je procesor. Je to základná (ústredná) jednotka počítača. Procesor spracúva údaje (dáta, informácie) a uskutočňuje hlavné výpočtové (matematické) operácie. Je zložený z veľkého množstva polovodičových súčiastok - tranzistorov sústredených na malej ploche (začiatkom 60. rokov mal mikroprocesor Intel 4004 takmer 2500 tranzistorov, v roku 1985 procesor Intel 80386 obsahuje 275 000 tranzistorov a pracuje na frekvencii 16 - 40 MHz, v roku 2001 Pentium 4 má 42 miliónov tranzistorov a jeho pracovná frekvencia sa blíži k 2000 MHz). Na konci roku 2003 bol oznámený procesor Pentium 4 s taktovacou frekvenciou prevyšujúcou 3000 MHz (3 GHz), ktorý obsahoval viac než 55 miliónov tranzistorov.
Súčasťou procesora je aj koprocesor, ktorý rýchlejšie vypočítava niektoré matematické operácie. V súčasnosti sú hlavnými výrobcami procesorov Intel (Pentium), AMD (K, Duron, Athlon), IBM (Cyrix), Motorola (G).
Základná pamäťová jednotka počítača, na ktorú sa zapisujú údaje, je pevný disk (HDD - hard disk drive). Pevný disk, resp. jednotka pevného disku je zariadenie, ktoré sa skladá z viacerých neohybných platničiek pokrytých materiálom, na ktorý sa pomocou hláv určených na čítanie aj záznam magneticky zaznamenávajú údaje. Je umiestnený v hermeticky uzavretom pevnom puzdre, ktoré ho chráni. Hlava sa posúva nad povrchom platničky vo vzdialenosti milióntin milimetra. Platničky pevného disku rotujú veľkou rýchlosťou - asi 5400-krát za minútu alebo väčšou rýchlosťou (7200 až 10000-krát za minútu). Údaje na pevnom disku možno ukladať a vyberať oveľa rýchlejšie ako na diskete alebo CD-ROMe.
Úloha 2.: Písmo celého textu zmeňte na Arial, veľkosť 10, normálne, čierne, bez akýchkoľvek efektov a štýlov.
Úloha 3.: Prvý odsek zarovnajte do bloku (podľa okraja), nastavte odsadenie prvého riadku o 1 cm.
Úloha 4.: Druhý odsek zarovnajte do bloku (podľa okraja), nastavte odsadenie odseku o 2 cm a prvého riadku o 1 cm. Súčasne má mať tento odsek odsadenie zprava o 0,5 cm.
Úloha 5.: Tretí odsek zarovnajte vľavo (doľava), nastavte odsadenie prvého riadku o 1 cm a zvoľte riadkovanie 1,5.
Úloha 6.: Jednotlivé odseky oddeľte 18-bodovými medzerami.
Úloha 7.: K jednotlivým odsekom vymyslite vhodné nadpisy, ktoré umiestnite pred text odsekov. Nadpisy zarovnajte nastred (do stredu) a upravte ich takto: písmo Arial Black, 12 bodov, kurzíva, modrá farba, podčiarknuté vlnovkou.
Úloha 8.: Na záver napíšte vzorec kyseliny sírovej - v takom formáte, ako ho poznáte s hodín chémie.
Úloha 9.: Zapíšte vzorcom slávnu Einsteinovu rovnicu, ktorá hovorí, že: Energia (E) sa rovná súčinu hmotnosti (m) a druhej mocniny rýchlosti svetla (c na druhú).
Úloha 10.: Nájdi na internete obrázok procesora, vlož ho k textu. Pridaj obrázku zelené orámovanie a naformátuj ho aby bol zalomený do štvorca.
Úloha 11.: Na koniec dokumentu sa podpíš menom, priezviskom a triedou.