• Hardware - poznamky

        • Počítač je zariadenie na spracúvanie informácii. 2 základné zložky:

          1. Všetko, čo sa dá chytiť do ruky – telo – technické vybavenie- Hardvér
          2. Všetko, čo vie – rozum- programové vybavenie – Softvér

           

          PROCESOR je akoby riaditeľ, ktorý celý počítač riadi tak, aby splnil naše želania. Tie sú zhromaždené v takzvaných programoch. Procesor potrebuje k svojej činnosti množstvo pomocných prvkov a z nich v prvom rade PAMÄTE.

          Všetko, čo sa práve deje, má v rýchlej OPERAČNEJ PAMÄTI. Tá však po vypnutí počítača zabúda, preto sa informácie ukladajú na PEVNÝ DISK (Ten je síce pomalší ale má vysokú kapacitu).

          Všetky informácie medzi zariadeniami v počítači prúdia po zbernici (tak ako autá na diaľnici). Informácie sa prenášajú ako 1 alebo 0  (Áno / nie, je prúd/nie je prúd), lebo tak je to pre stroj najjednoduchšie.

          Vstupné zariadenia —Slúžia pre zadávanie príkazov a údajov do počítača (vstup – input), napr. myš, klávesnica, skener, ...

          Výstupné zariadenia – Slúžia pre pre sprostredkovanie výsledkov týchto príkazov a údajov po ich spracovaní počítačom (výstup – output), napr. monitor, tlačiareň, reproduktory...

          Každé zo zariadení má zvyčajne nejaký spojovací medzičlánokadaptér. Napr. monitor má grafickú kartu, reproduktory zvukovú, myš, klávesnica, skener zasa takzvané vstupné porty (podľa typu pripojenia USB, PS2, COM, Paralelný port…)

          Tu je plechový obal počítačovej skrine na súčiastky, bez ktorých by počítač nemohol fungovať. Počítač si prirovnáme k ľudskému telu.
           

          Celý počítač funguje ako dobre prepojený mechanizmus viacerých súčiastok, z ktorých má každá svoju špeciálnu funkciu.

           

          PROCESOR

          Procesor je mozgom celého počítača. Riadi jeho činnosť a vykonáva všetky operácie. Koordinuje spoluprácu jednotlivých súčastí. K jeho najdôležitejším vlastnostiam patrí taktovacia frekvencia. Hovorí o tom, koľko operácií za sekundu dokáže procesor vykonať. Dnes sa zväčša už uvádza v GHz, čo predstavuje miliardy operácií za sekundu. Ďalšou charakteristikou procesora je počet bitov, ktoré dokáže počítač súčasne spracovať. Dnes sa najčastejšie stretávame s 32- a 64-bitovými procesormi.

          Procesor je kremíková doštička s jemnými spojmi, ktorej plocha je menšia než 1,5 cm2. Je uložený v keramickom alebo plastovom púzdre, ktoré má kolíčky, aby sa dalo zasunúť (do soketu) do základnej dosky.

           

          ZÁKLADNÁ DOSKA (matičná doska alebo anglicky motherboard)

          Základná doska (matičná doska, motherboard) je nevyhnutnou súčasťou počítača. Možno ju prirovnať k opornej sústave človeka, ktorá drží pohromade a prepája všetky časti tela. Na základnej doske sú umiestnené a vzájomne prepojené súčiastky počítača. Preto je pri kúpe počítača dobré vedieť, aké súčiastky môžeme k doske ďalej pripájať.

          Základná doska je kus plastu pretkaný množstvom spojov. V skutočnosti je tvorená viacerými vrstvami spojov, aby sa na ňu všetko zmestilo. Vrstvy sú oddelované nevodivou hmotou.

          Ďalšie komponenty sa umiestňujú na základnú dosku (vsunuté do pripravených konektorov, pripojené externe do portov), kde sú prehľadne usporiadané, vzájomne prepojené, rozvádza komponentom napájacie napätie.

           

          Funkcie základnej dosky:

          • špeciálna doska, do ktorej sa na presne určené miesta pripájajú procesor, pamäť a ďalšie vnútorné komponenty
          • —zabezpečuje vhodné rozmiestnenie komponentov—
          • —Zabezpečuje rozvod napájacieho napätia
          • —zabezpečuje vzájomné prepojenie všetkých vnútorných komponentov
          • poskytuje pripojenie externých periférnych zariadení pomocou špeciálnych na to určených konektorov (portov).

           

           Pamäte

          Počítač pracuje s údajmi. Kde sú tieto údaje pri práci procesora uložené? Ak si myslíte, že na hardisku, mýlite sa. Bol by nám zbytočný rýchly procesor, keby musel komunikovať s niečím tak pomalým ako je pevný disk. Na sprístupnenie údajov procesoru preto slúži rýchla a pružná operačná pamäť.

           

          Operačná pamäť - RAM ( random access memory )

          Pamäť RAM komunikuje priamo s procesorom. Prepíšu sa na ňu údaje z pevného disku, ktoré sa tam uchovajú a sú k dispozícii procesoru na spracovanie.

          Údaje sú v tejto pamäti len v čase, keď je počítač zapnutý. Po vypnutí počítača sa všetky údaje z tejto pamäte stratia.

          Akú veľkú pamäť má váš počítač? Akú veľkú by ju mal mať? Takú, aby splnila požiadavky všetkých používaných programov. Čím zložitejší program, tým väčšie nároky na pamäť môže mať. Dnes hovoríme o operačných pamätiach veľkosti niekoľkých gigabajtov. Pamäťové obvody môžeme do počítača pridávať, čo nám umožňuje rozširovať jeho možnosti.

           

          ZHRNUTIE RAM

          - slúži na veľmi rýchle čítanie a zápis spracovávaných údajov

          - pri zapnutí PC sa do nej načíta operačný systém a všetky programy, s ktorými pracujeme

          - po vypnutí PC sa jej obsah vymaže

          - jej kapacita sa udáva v GB  - okolo 4 GB

          - kapacita RAM ovplyvňuje rýchlosť práce počítača 

           

          ROM - Do tejto pamäte sa informácie zapíšu len raz - pri výrobe. Údaje z pamäte sa dajú len čítať. Obsahuje základné inštrukcie, ktoré sa vykonávajú vždy pri spustení počítača. Bez nich by počítač nevedel, kde je monitor, ako pripojiť klávesnicu, alebo sprístupniť pamäť RAM.

           

          Cache pamäť –vyrovnávacia pamäť procesora, ktorej rýchlosť korešponduje s rýchlosťou procesora lepšie a do ktorej si procesor vie ukladať dáta potrebné pre urýchlenie rôznych výpočtov. Vyrovnávacia pamäť sa používa aj pri mnohých periférnych zariadeniach. Zvykne sa nazývať aj buffer.

           

          Pevný disk

          Pevný disk je typickým predstaviteľom vonkajšej pamäte. Je to trvalé záznamové médium, to znamená, že informácie na ňom sa uchovajú aj po vypnutí počítača. &je súčasťou každého počítača (česť výnimkám ;).

          Mechanika pevného disku sa skladá z niekoľkých kovových diskov, na ktorých je oxid železa a sú uložené vo vzduchovo uzavretom priestore. Na oboch stranách disku je čítacia a zapisovacia hlava, pod ktorou sa otáča disk. Hlava sa pohybuje v tesnej blízkosti disku. Preto musí byť disk uzavretý vo vzduchotesnom obale.

          Množstvo informácií, ktoré sa dajú na disk uložiť, sa meria v bajtoch. Dnes už začínajú byť bežné terabajtové disky (miliardy megabajtov). Musíme si uvedomiť, že dnes nám žiaden disk nebude dosť veľký, najmä v dobe hudby a videa (pozor na autorské práva).

          Výkon charakterizujú dva parametre: prístupová doba v milisekundách a objem dát, ktoré sa dajú na disk uložiť a to buď v MB (megabytoch), alebo v GB (gigabytoch)

           

          ZDROJ

          Počítačový zdroj je zariadenie modifikujúce napájacie napätie elektrickej rozvodnej siete, na napätia potrebné pre jednotlivé komponenty počítača (matičná doska, mechaniky a pod.). Obsahuje ventilátor na chladenie, ktorý spôsobuje najväčší hukot v počítači. Zdroj musí transformovať napätie z elektrickej siete na nízke hodnoty do 13 voltov.

          Počítačový zdroj by sme mohli prirovnať k srdcu počítača, ktoré rozvádza krvou po tele živiny. Zo zdroja smerujú elektrické káble ku všetkým ostatným súčastiam a prenášajú živiny vo forme potrebnej energie.

           

          ZBERNICA - je sústava elektrických vodičov, ktoré prepájajú viaceré elektrické či elektronické zariadenia a slúžia na vzájomný prenos údajov medzi nimi.

           

          CHLADENIE

          Aby sa súčiastky počítača neprehrievali, v počítači je niekoľko systémov chladenia. Základným je ventilátor, ktorý do počítača vháňa chladnejší vzduch z jeho okolia. Preto je dôležité, aby bol počítač umiestnený na mieste s dobrým prístupom vzduchu. Samotný procesor môže mať vlastný chladič v podobe ventilátora, alebo tiež kovovej mriežky, ktorásvojou zväčšenou plochou lepšie odvádza teplo. Samostatné chladenie môžu mať aj iné súčasti počítača, napríklad grafické karty.

           

          PRÍDAVNÉ KARTY

          Okrem týchto zariadení je možné do počítača ešte pridávať rozširujúce karty, ktoré plnia špeciálne funkcie (grafická, zvuková, sieťová, ...).

           

          Grafická karta

           Zabezpečuje zobrazenie informácii na monitore.  Je kombináciou pamäte a grafického procesora. Súčasťou karty je RAMDAC- digitálno - analógový prevodník. 

           

          Zvuková karta

          Je to časť počítača, ktorá zabezpečuje zvukový výstup a vstup. Je to kombinácia analógovo- digitálneho prevodníka a riadiacej elektroniky, kde riadiaca elektronika zabezpečuje prenos údajov do hlavnej časti pamäte PC.

           

          Sieťová karta alebo LAN karta alebo sieťový adaptér je počítačový hardvér umožňujúci komunikáciu cez počítačovú sieť.

           

          Výstupné zariadenie

          MONITOR

          - veľkosť monitora sa udáva ako dĺžka jeho uhlopriečky v palcoch (1 palec = 2,54 cm)
          - obnovovacia frekvencia - udáva, ako rýchlo sa na monitore zobrazí nový znak
          - rozlišovacia schopnosť monitora
          udáva, aký počet bodov dokáže monitor zobraziť v riadkoch a stĺpcoch
          800 x 600, 1024 x 768 , 1600 x 1200