Vzdelávacie aktivity, súťaže a exkurzie 2024/2025
Školský rok 2024/2025
Školský rok 2023/2024
VESMÍR
Vďaka spoločnosti Space scAvengers sa naši siedmaci a sekundania dozvedeli veľa zaujímavého o vesmíre, našej galaxii, hviezdach, planétach Slnečnej sústavy a iných vesmírnych telesách. Žiaci sa zaujímali napr. ako by bolo na Zemi, keby rotovala ako Neptún, o riziká zrážok vesmírnych telies, či a kedy hrozí zrážka Zemi. Veľmi aktuálnym problémom, o ktorom sa hovorilo, je vesmírny odpad, nebezpečenstvá, ktoré spôsobuje a riešenia jeho likvidácie.
Mgr. Joniaková
ARCHEOSKANZEM MODRÁ a ŽIVÁ VODA
24.6. sme sa s triedami 5.C a príma A vybrali do českej dedinky Modrá, kde sme si prezreli Archeoskanzem, centrum histórie a tradície slovanskej dediny....
Potom sme cez presklený tunel sledovali scenériu vodného sveta, prešli sme sa náučnou záhradou plnou rozmanitých bylín, krov a stromov typických pre biotop Bielych Karpát, ponad ktorú vedie drevený chodník nad výbehom praturov-svedkov histórie
RNDr. Rácová
TRNAVA
V týždni keď na našej škole prebiehali maturity, vybrala sa 8.C s pani učiteľkou Joniakovou na výlet do Trnavy. Ráno sme sa stretli na hlavnej stanici a do Trnavy sme išli vlakom. Bola to príjemná zmena.
Každý z nás dostal za úlohu naštudovať si niektorú z trnavských pamätihodností a povedať k nej pár viet.
Mesto Trnava mnohých z nás prekvapilo. Trnava je známa ako "malý Rím" a je jedným z najstarších miest na Slovensku s mnohými kostolmi - sv. Heleny a sv. Jakuba. Baziliku sv. Mikuláša. Jednoznačnou dominantou mesta je Mestská veža, ktorá je jeho pýchou už takmer pol tisícročia. Všetci sme si to poctivo vyšliapali až na vrchol, odkiaľ sa nám naskytol nádherný výhľad na celé okolie, najmä historické centrum obohnané hradbami. Na niektoré časti hradieb sme mohli neskôr aj vyliezť. Prechádzka mestom nás tiež zaviedla k pamätníku M. R. Štefánika, pamätníku vzniku 1. Československej republiky ako aj pamätníku obetiam prvej svetovej vojny. Pri jednej zo vstupných brán do mesta od riečky Trnávka sme navštívili pamätník venovaný A. Bernolákovi, podľa ktorého je pomenovaná aj brána i sad.
Tiež sme si povedali aj o priemyselnej histórii mesta, spomenuli budovy bývalého cukrovaru, čokoládovne Figaro, automobilku, historicky dôležitú železnicu Bratislava - Trnava. Ďalej sme videli i dve synagógy, Západoslovenské múzeum, Divadlo Jána Palárika, sochu Antona Malatinského pri štadióne tiež pomenovanom po ňom.
Domov sa popoludní vracali síce unavení ale zasa o niečo múdrejší.
PROFESOR GEOGRAFIE NA TILGNERKE
Bolo nám potešením, že dňa 3.5.2024 privítal pozvanie prof. RNDr. P. Spišiak, CSc., bývalý pracovník Katedry ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Študentom gymnázia na fotografiách krajiny vysvetlil, aké rôzne informácie je z nich možné vyčítať a predstavil niekoľkých bývalých absolventov štúdia geografie a ich súčasné profesijné pôsobenie rozmanitého zamerania.
Mgr. Joniaková
Globálne Navigačné Satelitné Systémy = GNSS
Na pozvanie pani učiteľky Rácovej 25. januára prišli medzi našich kvintánov študenti z Katedry fyzickej geografie a geoinformatiky, Bc.Erika Bugáňová a Bc. Adam Lovich, ktorí si pre nich pripravili prednášku o GPS. Veľmi pútavo našim žiakom rozprávali o histórii navigácie, ako funguje GNSS, aké faktory ho ovplyvňujú a aké má využitiev súčasnosti. Po prednáške bola diskusia, počas ktorej spolu so žiakmi zhodnotili výhody a nevýhody navigácie.
EURÓPSKE INFORMAČNÉ CENTRUM
7.C navštívila dňa 21.12.2023 Európske informačné centrum, ktoré sídli v Dome Európskej únie. V úvodnej časti boli žiaci oboznámení o vzniku, význame Európskej únie, o európskych inštitúciách, symboloch a pod. V druhej časti sa žiaci preukázali svojimi vedomosťami pri kvízoch o jazykoch, pamätihodnostiach a iných zaujímavostiach Európy. Niektorí žiaci sa zaujímali ako sa pracuje v tlmočníckej kabínke, no určite všetci odchádzali obohatení o nové vedomosti.
VIANOČNÁ BUDAPEŠŤ...
privítala triedy Kvarta A a I.A bilingválna v utorok 19.12.2023 počas exkurzie DEJ-GEO. Po návšteve Tropicaria, keď si žiaci pozreli nádherný podmorský svet i faunu a flóru džungle, sa teambuildingovali v nákupnom centre Campona a následne sa vydali obdivovať historické jadro mesta od neogotického parlamentu, Sečéniho mostu po Baziliku svätého Štefana cez rôzne vianočné trhy, Fashion street až po Dunajskú promenádu! Bolo mrazivo krásne!
TANZÁNIA – DIVOKÉ SRDCE AFRIKY
Už siedmy rok sa žiaci našej školy zúčastňujú na vzdelávacom projekte Svet okolo nás. Predvianočný týždeň naši šiestaci, žiaci prímy a sexty mali možnosť sledovať videoprojekcie o Tanzánii, ktorú moderovali cestovatelia Ivan a Martin. Starší žiaci si zopakovali geografické informácie o tejto krajine a spolu s mladšími žiakmi sa dozvedeli kopec nových zaujímavostí. Autori projektu opäť nesklamali a veľmi pútavo prepojili geografiu, biológiu aj dejepis.... U žiakov vzbudili veľký záujem, čo sa prejavilo množstvom zvedavých otázok na konci projekcie. Tešíme sa budúci rok na Indonéziu.
BIBLIOTÉKA
Kvarta A prepojila vyučovanie SJL a GEO a vo štvrtok 9.11.2023 sa vybrala na výstavu Bibliotéka, kde si pozrela nielen mnoho zaujímavých kníh a hier, ale aj výstavu minerálov a drahokamov. Rovnako sa zúčastnili workshopu vydavateľstva SPN - Mladé letá, kde si vyskúšali, ako pracuje ilustrátor kníh a čo je potrebné k jeho práci.
CELOŠKOLSKÁ SÚŤAŽ GEO-DEJ-VYV: POZNÁŠ ARCHITEKTONICKÉ PAMIATKY?
Tento rok sa konal už 4.ročník medzipredmetovej súťaže: geografia-dejepis-výtvarná výchova na tému: Poznáš architektonické pamiatky? Žiaci mali vytvoriť 3D model/obraz zvolenej pamiatky. Mohli pracovať samostatne alebo v skupinkách (max. 6žiakov). Na svojom modeli mali možnosť pracovať do konca októbra. Odborná porota mala veľmi ťažkú úlohu vybrať najlepšie práce. Všetky diela zdobia chodby našej školy.
VYHODNOTENIE:
2.stupeň
1.miesto Opera v Sydney - V. Potocká, L. Vališová, L. Marochničová, T. Medveďová
2.miesto: a, Atomium - A.Miznerová, B. Boboková, L. Valachová, N. Zemešová, 7.C
b, TAJ MAHAL - M. Siekelová, Jana Wagnerová, 6.A
3.miesto: a, Tower bridge - N. Malíková, N. Rozsová, 8.B
b, Modrá mešita - A. Šperlová, 8.B
3.stupeň1.miesto - Villa Savoye - N. Némethová, V.Ab
2.miesto - Brandenburská brána - Anna Nováková, Kvinta A
KAŽDODENNÁ ZÁCHRANA PLANÉTY
V dnešnej dobe je všade veľmi veľa plastov. Nepotrebné plasty sa povaľujú v lesoch, v záhradách, na skládkach, ale hlavne v oceánoch. Plastové veci sa v oceáne časom spoja a potom sa z nich začnú vytvárať veľké plastové „ostrovy“. O tejto téme sme sa dozvedeli oveľa viac na prednáške 12. septembra 2023, ktorú pre nás pripravilo združenie NEPZ.
V oceáne žije veľmi veľa druhov živočíchov, ktorým samozrejme tie plasty ničia ich prostredie pre život. Napríklad kareta obrovská sa živí medúzami a veľakrát sa stane, že zje igelitové vrecúško, ktoré vo vode vyzerá ako medúza. To môže spôsobiť aj jej uhynutie. Zo všetkých plastových vecí v oceáne tvoria asi 50% rybárske siete, ktoré sa odtrhli alebo ich rybári odrezali a nechali ich vo vode. Zvyšných 50% tvoria plastové fľaše, kelímky, slamky, a veľa ďalších vecí.
Toto znečistenie má samozrejme vplyv aj na ľudí. Napríklad ak zje nejaká ryba plastovú vec, potom tú rybu uloví rybár a dostane sa na tanier niekomu z nás, tak s tou rybou zjeme aj kus plastu. Ľudia majú v tele za rok toľko plastu, ako keby zjedli jednu platobnú kartu.
Ale môžeme urobiť niečo preto, aby sme zachránili živočíchy, lesy i seba. V prvom rade musíme obmedziť používanie plastov a to tým, že budeme separovať odpad, recyklovať veci, nakupovať v bezobalových obchodoch, namiesto plastových fliaš budeme používať sklenené alebo hliníkové fľaše. Rovnako si treba všímať, kde sa používa palmový olej a nahradiť ho zdravším a k prírode šetrnejším. Sú to drobnosti, vďaka ktorým sa podaria veľké veci!
Daniel Kern, Príma A
Školský rok 2022/2023
ČÍNA - RÍŠA ZA VEĽKÝM MÚROM
Už šiesty rok sme absolvovali živo-moderovanú videoprojekciu v rámci projektu Svet okolo nás. Tento školský rok výber padol na
šiestakov a sekundu, s ktorými sme sa 1.decembra ocitli v rozľahlej, historickej a mystickej Číne. Žiaci sa prostredníctvom veľmi
zaujímavého videa, fotografií, animácií dozvedeli základné geografické fakty o Číne, stručnú charakteristiku najdôležitejších dynastií,
sledovali obrad pitia čaju, navštívili púšť Gobi a ryžové polia, dozvedeli sa o zvykoch tibetských nomádov, zaujímavosti z budhizmu, či
o tradičnej ručnej výrobe hodvábu a papiera. Srdečná vďaka patrí všetkým, ktorí pre žiakov pripravujú tento vzdelávací program a my sa
už tešíme na ďalší siedmy diel, ktorý nás zavedie do divokého srdca Afriky – Tanzánie.
RNDr. A. Rácová
POZNÁŠ BRATISLAVU?
Aj tento rok sme v rámci spolupráce predmetových komisií DEJ-GEO-VYV zorganizovali celoškolskú súťaž s názvom Poznáš Bratislavu? Veľmi milo nás potešil veľký záujem zo strany žiakov, ktorý vytvorili naozaj krásne modely, ktoré zdobia chodby našej školy. Porota mala naozaj ťažkú úlohu, aby vybrala výťazné práce.
Výhercom gratulujeme, ale aj všetkým zapojeným ďakujeme za krásne diela!
1.stupeň:
1. Slovenský rozhlas - Ela Macková, 3.A,
2. Schone Naci - Hana Hrežová, Nina Hlavinková, Laura Potočová, 4.A,
3. Kochova záhrada - Petra Pecsyová, Roxana Bobocká, Gréta Guttmannová, Nataša Lištíková, 4.A
2. stupeň:
1. Univerzita Komenského- Kristína Fodorová, Zuzana Kovaľová, Nela Laššánová, Daniela Hasprunová, Michaela Ďuricová, Tercia A
2. Modrý kostolík - Alexandra Šperlová a Laura Šperlová, 7.B,
3. Modrý kostolík - Petra Šubová, Anna Polakovičová, Adriana Bednárová, Tereza Juhásová, Lívia Pajdlhauserová, Tercia A
3. stupeň:
1. Maryna Balatiuk, III.Ab
Špeciálna cena pre Hrad Devín - Matúš Molnár, Príma A - za elektronický audio a vizuálny prvok (robili to viacerí, ale hlavný autor je Matúš).
RNDr. A.Rácová
NÁŠ VÝLET DO POĽSKA....
V dňoch od 10.10. a 11.10. sme sa my - 4.Ab spolu s 3.Ab zúčastnili výletu do Krakowa. Po dlhej šesťhodinovej ceste, sme vystúpili pred koncentračným táborom Osvienčim. Pani sprievodkyne nás previedli celým areálom a dali nám podrobný výklad o všetkých hrôzach, ktoré sa tu počas druhej svetovej vojny diali. Prehliadka pokračovala v druhej časti -vo vyhladzovacom tábore Birkenau. Mnohí z nás boli veľmi otrasení, pretože je iné učiť sa o tom v škole a stáť na pôde, kde sa to skutočne odohrávalo. Napriek tomu považujem za veľmi dôležité, aby sa tam išiel pozrieť každý, kto môže, pretože len tak máme nádej na to, aby sa v budúcnosti nič podobné neopakovalo.
Naša exkurzia pokračovala krátkou prehliadkou Krakowa a cestou na ubytovanie.
Na druhý deň sme sa vrátili do centra Krakowa, a boli sme sa pozrieť na Wawelský hrad a Wawelskú katedrálu. Potom sme sa autobusom odviezli do najstaršej Poľskej soľnej bane – Wieliczky. Absolvovali sme podrobnú exkurziu a mali sme možnosť vidieť soľné sochy, jaskynné jazerá či jaskynnú plesovú sálu a nakoniec si aj dokonca kúpiť tradičné poľské krowky. Po jaskyni nás čakala už len dlhá cesta domov, lebo na ďalší deň nás už volala škola.
Napriek tomu, že tento výlet trval len dva dni, užili sme si ho najviac ako sa dalo, a dúfame, že podobných zaujímavých exkurzií absolvujeme ešte veľa.
Barbora Štefánková, 4.Ab
KRÁSNA BANSKÁ ŠTIAVNICA...
privítala v utorok 20. 9. 2022 triedy Tercia A a Oktáva B krásnou dúhou, hoci sprvu pršalo, a tak sa začala romantická exkurzia SJL - DEJ - GEO v Banke lásky - netradičnom múzeu s hovoriacimi obrazmi venovanom nesmrteľnej Sládkovičovej Maríne... Historické centrum banského stredovekého mesta ponúklo čarovnú prechádzku a morové súsošie pripomenulo časy známe z učebníc. Dobovú atmosféru priniesol aj výklad v Banskom múzeu a sfáranie do štôlne Bartolomej v baníckom obleku a s prilbou na hlave s historickou lampou ako za dávnych čias... Výborná exkurzia, určite odporúčame!
NEPZ- TOMÁŠ S MIŠKOU AJ TENTO ROK NA TILGNERKE.......
Aj tento školský rok nás už v septembri navštívili Miška a Tomáš zo združenia NEPZ, ktorí sa snažia zachraňovať pralesy v Indonézii a na Kostarike. Sú to mladí ľudia, ktorí si uvedomujú dôležitosť zachovania a ochrany prírodných ekosystémov a celkovej biodiverzity pre našu a ďalšie generácie. Keď sú na Slovensku, tak sa ako členovia programu Najbohatšie ekosystémy planéty Zem venujú osvete, vzdelávaniu a výchove detí a mládeže o význame divokej prírody a dôležitosti jej ochrany. Tento rok sme prednášky zorganizovali opäť v jedálni, ktorej sa zúčastnili žiaci 6.,7. a 8.ročníka spolu s prímou, sekundou a terciou. Keďže sa nám opäť Tomášove rozprávanie veľmi páčilo a dokonca zaujal aj našich ôsmakov, tak sme si zarezervovali ešte ďalší termín v budúcom polroku, kedy mám prídu porozprávať o znečisťovaní oceánov. Každý z nás môže svojou troškou bojkotovať veci, ktoré ničia našu planétu, napr. nekupovať výrobky, kde je palmový olej. Veď ide o našu planétu, kde chceme žiť!
Školský rok 2021/2022
PO STOPÁCH SLÁDKOVIČOVEJ MARÍNY......
sa vydali triedy Septima A a III.Ab v pondelok 20.júna na slovenčinársko-geografickej exkurzii, kde si zopakovali romantizmus a navštívili Banku lásky, interaktívne múzeum v dome Márie Pišlovej, krásnej Maríny. Pozreli si banícku štôlňu Michal i čarokrásne centrum Banskej Štiavnice, známu geografickú lokalitu. Krásne zážitkové vyučovanie aj teambuilding v jednom!
PRÍVALOVÉ POVODNE
V rámci spolupráce našej školy s Prírodovedeckou fakultou v Bratislave prišli v piatok, 1.4. 2022, dvaja študenti z PRÍF UK na hodinu geografie do kvarty A porozprávať o prívalových povodniach na Slovensku, ktorých stúpajúci trend v posledných rokoch súvisí s globálnou zmenou klímy. Žiakom porozprávali ako vplýva zvyšovanie priemernej ročnej teploty či odlesňovanie na zvyšovanie výskytu povodní. Kvartáni sa dozvedeli čo znamená retenčná kapacita lesa alebo ako vzniká zhutnená pôda, či bahenné povodne. Prírodovedci svoje rozprávanie o povodniach obohatili veľmi vhodnými animáciami a fotografiami, ktoré žiakom ešte viac priblížili a ujasnili spomínané deje.
POZNÁŠ UNESCO?
Aj v tomto školskom roku bola vyhlásená celoškolská súťaž zameraná na tvorbu pamiatok, tentokrát v spolupráci s VYV a GEO pod názvom Poznáš UNESCO? Žiaci počas mesiaca september tvorili a postupne odovzdávali svoje výtvory. Začiatkom októbra bola vytvorená výstava všetkých súťažných prác vo vestibule školy a odborná porota učiteľov VYV Mgr. Lucia Stasselová a Mgr. Miroslav Szabó vybrali víťazné práce.
V utorok 19. 10.2021 sa počas 3. hodiny konalo slávnostné vyhodnotenie, kde pani riaditeľka RNDr. Dana Ihnaťová odovzdala oceneným diplomy a vecné dary.
Vystavené modely budú zdobiť chodby školy.
Víťazom blahoželáme a tešíme sa na ďalší rok s novou témou.
VYHODNOTENIE:
1. stupeň:
1.miesto: Karpatské bukové parky 4.B
2.miesto: Bukovské vrchy 4.B
3. miesto: Hrobka Kýra 4.B a Eiffelova veža, 3.A
2. stupeň:1. miesto: Drevený kostolík Pr.A
2. miesto: Mirský zámok 8.B
3. miesto: Pyramída Ter.A a Socha slobody Pr.A
3. stupeň:
1. miesto: Taj Mahal I.Ab
VZDELÁVACÍ PROJEKT NEPZ (NAJBOHATŠIE EKOSYSTÉMY PLANÉTY ZEM)
Na začiatku školského roka nás opäť po ročnej prestávke navštívili Miška a Tomáš z organizácie Prales deťom, ktorá sa snaží pomáhať pralesom Indonézie a Kostariky a v súčasnosti aj našim lesom. Aby sme dodržali epidemiologické opatrenia a nemiešali žiakov z rôznych tried, zorganizovali sme prednášky len v rámci jednej triedy. Žiaci Sexty A a Septimy B sa už v minulých školských rokoch zúčastnili prednášok o devastácii dažďových pralesoch, o ochrane živočíchov a podmorského sveta od plastových nástrah, preto si vypočuli prednášku o ochrane slovenských lesov
Prednáška: OCRANA SLOVENSKÝCH LESOV A JEJ DIVOKÝCH OBYVATEĽOV
Miška a Tomáš sú mladí ľudia, ktorí si uvedomujú dôležitosť zachovania a ochrany prírodných ekosystémov a celkovej biodiverzity pre našu a ďalšie generácie. Aktivity spojené s ochranou prírody sa stali hlavnou prioritou a zmyslom ich života. Kvôli pandémii COVID 19 nemohli cestovať do Indonézie a preto od roku 2019 sa venujú monitorovaniu veľkých šeliem ako je medveď, vlk, rys a iných ohrozených druhov zvierat v oblasti Kremnických vrchov a Nízkych Tatier. V týchto lesoch získavajú dôkazy o existencii a migrácii vzácnych živočíchov za pomoci 40-tich fotopascí, rozmiestnených v teréne. Hľadajú pobytové znaky vzácnych a ohrozených druhov zvierat, získané dôkazy a dáta odovzdávajú Štátnej ochrane prírody SR. Informácie o stave našich lesoch a o ich práci porozprávali študentom Sexty A a Septimy B, ktorí ich počúvali so zatajeným dychom a dokonca sa našli aj záujemcovia, ktorí by sa chceli pripojiť k týmto mladým ľuďom ako dobrovoľníci.
Prednáška: DEVASTÁCIA DAŽĎOV. PRALESOV NA SUMATRE V TERCII A
V súčasnosti je vo svete obrovským problémom devastácia dažďových pralesov za účelom zisku. V Indonézii sa lesy neničia len kvôli kvalitnému drevu, ale hlavne na získanie pôdy pre pestovanie palmy olejovej. Členovia organizácie Prales deťom sa snažia vykupovať od miestnych ľudí pozemky pralesa skôr, ako ich vykúpia veľké spoločnosti, ktoré ich chcú zničiť, vypáliť a založiť palmové plantáže. Z vykúpených pozemkov vytvorili súkromnú pralesnú rezerváciu Green Life. Okrem skupovania pralesa musia tieto miesta aj strážiť pred ďalšou hrozbou veľmi rozšíreného pytliactva.
Na Sumatre žije takzvaná “veľká štvorka“ a sú to 4 živočíšne druhy ohrozené vyhynutím: tiger sumatriansky, nosorožec, slon a orangutan.
O činnosti organizácie veľmi pútavo žiakom tercie A porozprával Tomáš Šmátrala, predseda spolku Prales deťom.
EXKURZIA HOLÍČ - SKALICA - BAŤOV KANÁL
Žiaci sekundy A odštartovali úvod školského roka dejepisno-geografickou exkurziou Holíč - Skalica - Baťov kanál v piatok 3.9.2021. Prvá zastávka bola v Holíči, kde si žiaci pozreli areál Holíčského hradu a 22 zachovaných megalitov s mytologickými obrazcami. Z Holíča sa presunuli o 6 km ďalej na Záhorie do Skalice, starobylého stredovekého mesta s historickými pamiatkami. Poslednou zastávkou bol skalický prístav, v ktorom začína plavba po Baťovom kanáli. Počas plavby sa žiaci oboznámili s históriou kanála a okolnosťami jeho vzniku. Medzi žiakmi sa našli aj záujemcovia, ktorí si vyskúšali riadenie lode. Ekurziu žiaci ukončili ochutnávkou tradičnej špeciality - skalického trdelníka.
Školský rok 2019/2020
Spolupráca s Prírodovedeckou fakultou UK
Študenti Fyzickej geografie PRÍF UK,
Mário Miklovič a Janko Njemoga sprostredkovali našim kvintánom 30. januára 2020 popularizačnú prednášku o dezertifikácii. Veľmi pútavo rozprávali o aktuálnom probléme a pohotovo odpovedali na otázky, ktorými ich kvintáni zahrnuli v diskusii.
IRÁN - ZAHALENÁ KRÁSA
Naša škola sa už piaty rok zapája do vzdelávacieho projektu SVET OKOLO NÁS a tento rok sme dve triedy sekunda A a sexta A 10. decembra navštívili vďaka veľmi pútavo spracovanom cestovateľskom dokumente netradičnú destináciu. Spoločne s cestovateľmi Martinom a Ivanom sme sa pozreli na územie niekdajšej Perzskej ríše, do drsnej, hornatej, suchej, ale napriek tomu veľmi pohostinnej krajiny – do Iránu.
Irán je štát, ktorý leží v Prednej Ázii a patrí medzi 20 najrozľahlejších a najľudnatejších krajín sveta. Hlavným mestom je Teherán, ktorý je priemyselným a obchodným centrom Iránu. Okrem hlavného mesta sme navštívili aj mesto Mašhad, ktoré je pre Iráncov najposvätnejším miestom, ďalej mesto básnikov, čiže mesto Šhiraz, púšťou obklopený Yazd ako aj Isfahán, symbol islamskej architektúry, ktorý je považovaný za jedno z najkrajších miest na celom svete.
Hoci len zo sedadiel v DK Dúbravka, ale so zatajeným dychom sme prechádzali rodnou krajinou nášho spolužiaka Amira od Kaspického mora na severe až po Perzský záliv na juhu. Vystúpili sme na najvyššiu horu Iránu Damávand , na východe krajiny sme sa presúvali vyschnutou a horúcou púštou a na juhu krajiny sme obdivovali soľné jazerá.
A čo povedať na záver? Tvorcovia projektu opäť nesklamali a po Indii, Vietname či Kube si mnohí z nás určite zamilovali aj túto pre mnohých neznámu , ale veľmi atraktívnu krajinu.
Sexta A
POZNÁME BRATISLAVU?
Radi si pozriete nejaký zaujímavý dokument? Ak áno, ste jedným z mála, nakoľko čím ďalej tým viac detí sa dokumentom vyhýba. Myslia si, že sú nezáživné, únavné a zbytočne nimi zabíjajú čas. Prednáška, ktorú nám vybavila pani učiteľka A. Rácová, nás však presvedčila o opaku. Mali sme príležitosť pozrieť si 50-minútový dokument o prírode v Bratislave. Prekrásne ohromujúce zábery nás hneď zaujali a presvedčili o nepravdivosti nášho názoru na tento typ filmu.
Pointou dokumentu bola ukázať, aké je dôležité starať sa o mesto, v ktorom žijeme. Nehovorím o tom, ako udržiavať budovy alebo opravovať námestia. Mám na mysli starať sa o to, bez čoho nemôžeme žiť, a to je práve príroda. Okolo nás sa rozprestierajú velikánske lesy, ktoré sú domovom rozličných druhov rastlín i živočíchov. Zábery ukazujúce život aj tých najmenších jedincov nám ukázali, že je na čase nemyslieť len na seba a svoje pohodlie. Páni, ktorí ho natočili, zostrihali a dali si s ním veľa námahy, majú plné právo byť hrdí na tento film, lebo odviedli veľmi dobrú prácu. Nielen, že nám pustili náučný dokument, ale spojili to s prácou v skupinách, a tak nám umožnili rozvíjať schopnosť pracovať ako tím. Po pozretí dokumentu sme dostali krátky test a našou úlohou bolo za pomoci prezentácie napísať správnu odpoveď. Podľa počtu bodov získaných za test sa určili výherné tímy a tí získali aj ceny. Naša trieda napríklad dostala praktické externé nabíjačky.
Ja osobne určite odporúčam pozrieť si raz za čas nejaký dokument. Nemusí to byť o téme, ktorá vás nezaujíma. Ak vás zaujíma vesmír, vyhľadajte dokument o vesmíre, ak vás zaujímajú napríklad hady, vyhľadajte dokument o tom. Je naozaj mnoho druhov a každý si nájde to svoje a navyše je to užitočne strávený čas. Prostredníctvom tohto typu filmu sa dozviete mnoho nových informácií. A takto na záver všetci, čo sme sa zúčastnili, ďakujeme za pekne strávené dve vyučovacie hodiny a tešíme sa na ďalšie prednášky.
Veronika Dulayová, Kvinta A
EXKURZIA DO POĽSKA
Auschwitz a Birkenau. Hovoria vám tieto slová niečo? Určite ste už o nich počuli, či už na hodinách dejepisu alebo od rodičov/kamarátov. Často sú spájané so slovom, ktoré celé tieto dejiny vystihuje-Holokaust. Oba koncentračné tábory boli vybudované Nemcami na území Poľska počas 2. svetovej vojny. Umiestňovali tam nielen Židov, ako si mnohí ľudí myslia, ale aj obyvateľov Poľska, politických väzňov, či kohokoľvek kto bol v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Aby sme nerobili rovnaké chyby ako v minulosti, musíme poznať našu históriu, ku ktorej patria aj také miesta ako už spomínaný Auschwitz a Birkenau. Naša škola si dáva veľmi záležať, aby jej žiaci úplne pochopili preberané učivo, preto s nami radšej absolvujú exkurziu, akoby nás mali nútiť sa učiť fakty naspamäť. Veď nie nadarmo sa vraví „Radšej raz vidieť, ako stokrát počuť.“ Presne to sa stalo v prípade tried Kvinta A a Kvarta A . Naši kvartáni síce ešte 2. svetovú vojnu nepreberali, no mali veľký záujem sa o nej dozvedieť viac ako už sami vedeli. Spoločne sme sa vybrali do Poľska na dvojdňovú exkurziu, počas ktorej sme navštívili oba koncentračné tábory, historické centrum Krakowa a soľnú baňu Wieliczka.
Krakow je 2. najväčšie mesto Poľska charakteristické hlavne mnohými historickými pamiatkami. Niekoľko z nich sme navštívili aj my a to konkrétne Wawelskú katedrálu a Sukiennice (historická tržnica). Po prehliadke centra sme mali krátky rozchod a nasledoval výlet do soľnej bane Wieliczka. Mali sme teda možnosť navštíviť jednu z najstarších soľných baní na svete. Veľkým prekvapením pre nás bolo, keď sme sa dozvedeli, že môžeme olizovať steny. Samozrejme len tie zo soli! Následne už nás čakala len cesta späť domov do Bratislavy. Veľmi pekne ďakujeme našej pani riaditeľke Ihnaťovej, pani zástupkyni Čiernej, pani učiteľke Rácovej a našej úžasnej sprievodkyni Martuške, že s nami absolvovali túto exkurziu a umožnili nám získať nové poznatky. Mesto Krakow sa nám nesmierne páčilo a tešíme sa na ďalšie spoločné poznávacie výlety.
Veronika Dulayová a Nikola Šašinková, Kvinta A
JEDEN SVET – ČLOVEK V OHROZENÍ
V piatok 11.10. sa žiaci Ki.A a Ki.B zúčastnili v kine Mladosť filmového predstavenia s názvom - „Sleduj ma“. Dokumentárny film poukazuje na instagram ako na výkladnú skriňa, v ktorej ľudia propagujú samých seba. Zatiaľ čo užívatelia nadšene rozdávajú lajky selfíčkam, na pozadí prebieha čulý obchod s používateľskými účtami. Vzniká obrovské množstvo falošných profilov a internetoví roboti vyrábajú nových followerov pre tých, ktorí si chcú pripadať úspešnejší. Je vôbec možné niečomu na Instagrame veriť ? RNDr. A. Rácová
ČAROVNÉ BOJNICE
Príma A a 5.A sa v piatok 27.9.2019 zúčastnili geograficko – dejepisno -biologickej exkurzie. Rozprávkové Bojnice s prekrásnym zámkom, úžasná ZOO, praveké tvorivé dielne v Prepoštskej jaskyni či Chodník korunami stromov boli plné náučných informácií, ale aj skvelých zážitkov! Žiaci poznávali geografické body, jednotlivé stromy a zvieratá v ZOO, ale aj v jaskyni stopy zvierat a listy stromov. Pracovali v skupinkách aj individuálne formou pracovných listov a v tvorivých dielňach si preverili svoje vedomosti prakticky. Určite odporúčame!
RNDr. A. Rácová
EXKURZIA HISTORICKÝM CENTROM BRATISLAVY
V piatok 6.9. sa študenti Ki.B zúčastnili exkurzie po Bratislave, keďže tento školský rok budú preberať kraje Slovenska so zameraním na cestovný ruch. Navštívili Bratislavský hrad a jeho okolie, kde sa dozvedeli veľa zaujímavosti z histórie a geografie hlavného mesta. Z hradného vrchu sa kochali krásnym výhľadom na historické centrum, preverili si svoje poznatky o významných historických pamiatkach a potulky po Starom meste ukončili v Dóme sv. Martina, kde korunovali 19 uhorských kráľov a kráľovských manželiek. RNDr. A. Rácová
Školský rok 2018 / 2019
ISLAND
O tom, že ISLAND je jedna z najzaujímavejších, najfascinujúcejších a najdivokejších častí sveta presvedčili terciánov na hodine geografie študentky z PRÍF UK, ktoré tento ostrov navštívili len pred mesiacom, v januári. Žiaci počas prednášky navštívili vodopády, lávové polia, národné parky, horúce pramene, prešli sa po ľadovci, či čiernych plážach a útesoch s búrlivými vlnami. Na nočnej oblohe sledovali prekrásnu tancujúcu polárnu žiaru. Nevynechali ani najznámejšiu atrakciu Islandu, Modrú lagúnu, ktorá právom patrí medzi divy sveta. Prešli sa po moste, kde sa stretávajú dve litosferické dosky, euroázijská a severoamerická. Na potulkách nevynechali ani hlavné mesto tejto malebnej krajiny Reykjavik.
CESTA PO EURÓPE
Vďaka súťaži organizovanej Európskou úniou sme vyhrali lístok na bezplatné cestovanie vlakom po Európe. Po našom úspešnom výlete naša pani učiteľka zorganizovala prezentáciu pre mladších žiakov. Rozprávali sme im o našich zážitkoch a problémoch, s ktorými sme sa stretli pri cestovaní na vlastnú päsť.
Študenti Oktávy B
ŠKANDINÁVIA - PROJEKTOVÉ VYUČOVANIE
Študenti Sx.A a Sx.B pri preberaní učiva o Škandinávii si opäť vyskúšali projektové vyučovanie. Rozdelili sa do 5 skupín cca po 4-5 žiakoch a každá skupina dostala zadanie. Na 3 vyučovacích hodinách kreslili, lepili, strihali a hľadali potrebné informácie na internete, aby na 4. vyučovacej hodine svoju prácu spoločne odprezentovali.
NA GEOGRAFII HRÁME AJ DOMINO
Opakovať učivo sa dá rôznymi spôsobmi. Na hodinách geografie hráme MILIONÁRA, skladáme ABECEDU, zisťujeme KTO JE TO, ČO JE TO...
Juhovýchodnú Európu sme v sexte A opakovali pomocou hry DOMINO. Keďže sextáni majú triedu v učebni biológie, kde je 6 dlhých stolov, súťažili sme v šiestich družstvách.
Z kartičiek bolo treba poskladať domino. Veruže niektorým skupinkám dalo aj zabrať.
Keďže niektoré družstvá prekvapilo zvonenie na konci hodiny, skladali aj cez prestávku. Všetci sa chceli dopracovať k výsledku, ktorý odfotili a poslali vyučujúcej na kontrolu. Už máme aj víťazov.
TANZÁNIA – očami vysokoškolského učiteľa doc. RNDr. Daniela Gurňáka, PhD
Študenti sexty A a III.Ab sa preniesli počas hodiny geografie 15. februára do Tanzánie. Doc. Gurňák nás v úvode prednášky stručne oboznámil s históriou a súčasnou politickou situáciou v krajine. Ďalej premietal fotografie a veľmi pútavo rozprával zážitky
z tejto zahraničnej exkurzie. Pán docent žiakom sľúbil, že sa s nimi príde podeliť so svojimi zážitkami aj z expedície BOJAR, na ktorú sa chystá so študentmi geografie PRÍFUK, ktorí prejdú Afriku od Viktóriiných vodopádov po Kapské mesta. Tešíme sa.
AKO NA HOJDAČKE – spolupráca s PRÍF UK
V piatok 11. januára 2019 k nám do kvinty A prišli na hodinu geografie dvaja študenti z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a rozprávali nám o aktuálnych globálnych problémoch. Prezentáciu spestrili aj pokusom s pôdou, v ktorom nasimulovali prívalové dažde na vysušenej a normálnej pôde. Počas prezentácie s výstižným názvom „Ako na hojdačke“ sme diskutovali aj o tom ako môžeme našej planéte pomôcť. Podporili nás a ocenili, že aktívne celá škola separujeme odpad a bavili sme sa aj o význame recyklácie.
Samuel Krajčovič –Ki.A
VOJENSKÉ HISTORICKÉ MÚZEUM VO VIEDNI
Žiaci kvarty A a IV.Ab sa začiatkom decembra vybrali do Viedne a v rámci tejto exkurzie navštívili dve múzeá. Najprv to bolo vojenské múzeum, ktoré zaujalo nielen chlapcov ale aj dievčatá. V expozícii, ktorá bola venovaná 1.svetovej vojne sme sa zdržali dlhšie ako bolo v pláne. Prechádzali sme niekoľkými miestnosťami, ktoré boli tematický zariadené, napr. miestnosť venovaná sarajevskému atentátu, v ďalších boli vystavené uniformy, zbrane a výstroj rakúsko-uhorskej armády. Prešli sme aj expozíciami: Republika a diktatúra- Rakúsko1918-1945,obdobie 1938 -1945, keď bolo Rakúsko ako Ostmark súčasťou III. ríše a prehliadku sme ukončili expozíciou: Námorná veľmoc Rakúsko
TIME TRAVEL MÚZEUM
Toto múzeum sme v našej triede označili ako top múzeum, teda najlepšie z múzeí, ktoré sme vo Viedni navštívili, či už v rámci geografických exkurzií alebo individuálne s rodičmi. Nasadili sme si špeciálne okuliare a slúchadlá a cestovali v čase históriou Viedne. Zažili sme útok dinosaurov, netopiere vo vlasoch, lezenie potkanov po nohách, ďalej Habsburgovcov v cisárskom divadle, morovú epidémiu, započúvali sme sa do viedenských valčíkov, prežili sme letecký nálet počas 2.svetovej vojny v kryte ako aj imaginárnu cesta fiakrom späť do súčasnosti. V závere našej exkurzie sme ešte navštívili vianočné trhy a plný dojmov sa večer vrátili domov.
Ďakujeme žiaci Kv.A
NÓRSKO
Dňa 6.12.2018 presne na Mikuláša sa vo veľkej telocvični konala prednáška s pánom Jozefom Zelizňákom, ktorý pracuje ako sprievodca cestovnej kancelárie BUBO a je prekladateľom nórskeho spisovateľa kriminálnych príbehov Jo Nesbo. V úvode prednášky nás pozdravil aj pán Veľvyslanec nórskeho kráľovstva pán Terje Theodor Nervik. Potom sa mikrofónu ujal pán Zelizňák a rozprával nám o živote v tejto severskej krajine. Dozvedeli sme sa kopu nových a hlavne zaujímavých vecí, ktoré videl, zažil a ktoré určite vo viacerých z nás vyvolali nutkanie navštíviť túto krajinu. Stručne, ale pútavo nám opísal históriu, ale aj súčasnú politickú situáciu v Nórsku. Porozprával nám aj o typických jedlách, hlavne z lososa, ktorého sme potom mohli ochutnať na obede. Všetci boli zo zaujímavého rozprávania nadšení, či už učitelia alebo samotní žiaci 3.stupňa a ako čerešničku na torte sme si z prednášky okrem zaujímavých informácií odniesli každý aj nejakú drobnosť v podobe čokoládky, pera, knižky receptov ako pripraviť lososa na tisíc spôsobov či mini sprievodcu po Nórsku.
Saška Škublová III.Ab
KUBA – DVE TVÁRE SLOBODY
Aj tento školský rok sme sa opäť 11. decembra zapojili do vzdelávacieho programu Svet okolo nás, ktorého dejiskom bol tentoraz Mexický záliv, karibský ráj, najväčší ostrov Veľkých Antíl, krajina s bohatou a pohnutou históriou, krajina kontrastov a farieb, a jedna z posledných bášt komunizmu ... Kuba.
Študenti Sx.B, III.Ab a prímy A prešli v rámci interaktívnej prednášky Kubu od hlavného mesta Havany až po mesto revolucionárov Santiago de Cuba, vydali sa aj na tabakovú plantáž, potápali sa v priezračných vlnách Karibiku, prezreli si korálové útesy, boli svedkami kladenia vajec morskými korytnačkami či zažili atmosféru kubánskeho karnevalu. Tak ako po minulé roky ani tento rok tvorcovia programu nesklamali a už sa tešíme na Irán v škol.roku 2019 /2020
RNDr. Andrea Rácová
45 MINÚTOVÁ EXKURZIA DO INDIE
Dňa 12.12. 2018 sme mali na hodine geografie návštevu. Do triedy Sexta B zavítal Jakub Kubíček - študent Septimy B, ktorý v rámci projektu STARŠÍ MLADŠÍM pripravil prednášku o Indii. Táto fascinujúca krajina sa stala na jeden rok jeho domovom vďaka programu Rotary Youth Exchange. Porozprával nám o skrytých tajomstvách Indie, o svojich zážitkoch z ciest po tejto obrovskej krajine, ako aj o každodennom živote. Dozvedeli sme sa niečo o počasí, ľuďoch, náboženstve, sviatkoch a kulinárstve. India je veľmi rozmanitá a úplne odlišná od zvyšku sveta. Ukázal nám ako funguje doprava, ako sa pestuje čaj, ktorú ruku ľudia používajú pri jedle a ktorú na umývanie a ako (ne)funguje dažďová kanalizácia. Sme veľmi radi, že sa s nami ochotne podelil o svoje skúsenosti.
Karolína Kubíčková, Sx.B
POZNÁVACÍ ZÁJAZD- KRAKOW
V termíne 22.-23.10. 2018 sme sa študenti Sx.A, Sx.B a Kv.B zúčastnili exkurzie, ktorej súčasťou bola prehliadka koncentračného tábora Auschwitz v dedinke Oswienčim. Koncentračný, neskôr vyhladzovací tábor, ktorý slúžil doslova ako zlatá baňa pre vtedajšie nacistické Nemecko. Tisícky topánok, kopy prameňov ľudských vlasov, okuliarov, množstvo fotografií a silné slová sprievodkyne nám priblížili smutnú atmosféru miesta, kde väzni žili a umierali. V Osvienčime zahynulo približne 1,5 milióna nevinných ľudí v plynových komorách, v dôsledku vyhladovania alebo ťažkých prác. Konali sa tu aj nehumánne experimenty. Navštívili sme aj Birkenau v susednej obci Brezinka. Komplex pozostával približne z 300 budov, z ktorých sa zachovalo len veľmi málo. Aj tu nám sprievodkyňa rozprávala o veľmi krutých podmienkach, v ktorých tu väzni žili. Čím viac sme sa toho dozvedali a videli, tým horšie celé to miesto pôsobilo. Po veľmi náročnom dni sme sa presunuli do Krakova, kde sme prenocovali. Na druhý deň hneď po raňajkách sme sa presunuli do centra mesta. Prehliadku sme začali pri soche Wavelského draka, ktorý v pravidelných intervaloch chŕli oheň. Pokračovali sme cez Mariánsku bránu, Hlavné námestie, Kostol Panny Márie do stredovekého kráľovského zámku a korunovačnej katedrály na Waveli. Tu sme si prezreli interiér, podzemný priestor s hrobkami a aj vežu s obrovským zvonom, ktorý nám splní prianie, ktoré sa netýka peňazí. Krakovom nás sprevádzala výborná sprievodkyňa, vďaka ktorej sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácii, či legiend, ktoré by sme na Googli nenašli. Odtiaľ sme sa presunuli do soľnej bane Wieliczka, od ktorej sme nečakali nič špeciálne. Nastal presný opak. Wieliczka bola čerešničkou na torte celého výletu, vďaka krásam, ktoré baňa ponúka, obdivovali sme soľné sochy, vizuálne efekty, prekrásne lustre a ozdoby. Dnes sa baňa využíva na organizáciu dôležitých udalostí a ako atrakcia pre turistov. Soľ sa tu ťaží už len v malom množstve pre zákazníkov ako suvenír.
Musíme uznať, že za ten krátky čas, čo sme tam boli sme toho nielen veľmi veľa videli a zažili, ale sa aj naučili. Chceme sa poďakovať p. uč. Rácovej a p.uč. Čunderlíkovej, že nám umožnili navštíviť tieto miesta, ktoré boli pre nás silným zážitkom a určite túto exkurziu odporúčame aj ostatným študentom.
študenti Sx.A
AKTIVISTKA
12.októbra 2018 sa študenti III.Ab a Sx.B zúčastnili 19.ročníka medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. V rámci festivalu si pozreli film- Aktivistka, po ktorom nasledovala diskusia. Hlavná predstaviteľka filmu Riikka žije v mestečku na severe Fínska, ktorého okolitá príroda mala zostať navždy nedotknutá. Keď medzinárodná ťažobná spoločnosť prejaví záujem o ťažbu kovov a mieste národného parku, mladá študentka sa rozhodne konať. Pre svoj postoj musí získať nielen svojho otca, ale aj niekoľko členov mestského zastupiteľstva, ktorí v ponuke vidia príležitosť na miestny rozvoj. Riikka márne vysvetľuje, že ústupky priemyselnej ťažbe a migrácii početnej pracovnej sily predstavujú pre región hrozbu. Dokument sleduje príbeh motivovaného dievčaťa, ktoré zakúša prvé prehry, ale sebavedome pokračuje v boji.
ZAPOJENIE SA DO OCHRANY DAŽĎOVÉHO PRALESA A TIGRA SUMATRANSKÉHO
Naša škola sa zapojila do unikátneho enviromentálneho výchovno-vzdelávacieho programu NEZP (Najbohatšie ekosystémy planéty Zem), ktorý sa zaoberá skutočným významom, reálnym ohrozením a aktívnou ochranou prírody, zameranou na dažďové pralesy a ohrozené živočíchy. Ako partnerská škola NEZP sa aktívne budeme podieľať na záchrane dažďových pralesov na Sumatre. V rámci programu Green Life sa zapojíme do monitorovacieho programu Oko tigra2017-2019 kúpou školskej fotopasce na ochranu ohrozených druhov zvierat, najmä tigrov, slonov a orangutanov pred pytliakmi v NP Gunung Leuser. V rámci programu sa 150 študentov bilingválneho a 3.stupňa osemročného gymnázia zúčastnili vo štvrtok - 6.9. 2018 - veľmi zaujímavej prednášky spojenej s diskusiou o záchrane dažďových lesov v tejto oblasti. Výťažok zo vstupného - 1€ na žiaka sa použije na výkup pozemkov v pralese od miestnych vlastníkov skôr, ako budú zničené alebo predané národným firmám, ktoré tam budú pestovať palmu olejnú. Dobrovoľníci Tomáš a Miška nám porozprávali o možnosti dobrovoľníctva v tejto časti Zeme, ktoré spočíva v strážení tohto vykúpeného pásma v pralese pred miestnymi pytliakmi, ilegálnymi drevorubačmi a v zneškodňovaní pascí na ohrozené druhy zvierat. Chrániť tento ekosystém môžeme aj tak, že nebudeme nakupovať výrobky, v ktorých sa nachádza palmový olej, budeme používať recyklovaný papier, nebudeme podporovať cirkusové predstavenia so živými zvieratami, nebudeme kupovať výrobky z kože zvierat a pod. Tak ako povedal Tomáš: ,, Sme len kvapka v mori, ale more je tvorené z kvapiek.“
Školský rok 2017 / 2018
GEOGRAFICKÁ EXKURZIA – PRAHA 2018
Dňa 21. – 22. 5. 2018 sa konala exkurzia do Prahy. Plný autobus - 42 študentov a traja vyučujúci sme v skorých ranných hodinách opustili Bratislavu. Hneď po príchode do stovežatej Prahy sme išli na obhliadku Pražského hradu, navštívili sme Starý kráľovský palác, Baziliku sv. Jiřího, Katedrálu sv. Víta a Zlatú uličku. Po obednej prestávke sme navštívili Múzeum voskových figurín, kde si každý našiel svoj idol. Neskôr sme dostali rozchod v známom nákupnom centre Palladium. Na večeru sme išli do typickej českej „hospody“a večer sme sa odobrali na hotel, aby sme načerpali sily. Druhý deň sme zahájili výbornými raňajkami v podobe švédskych stolov a vybrali sme sa na prehliadku historického centra, obdivovali sme Hradčany, Prašnú bránu, Stavovské divadlo, Národné divadlo či Karlov most. Obed sme mali na Václavskom námestí a následne sme išli domov. Tento výlet bol super a určite by sme si ho radi zopakovali.
Hana Matejíčková, Ki.B
BANSKÁ ŠTIAVNICA
Počas prijímacích pohovorov do nášho osemročného gymnázia sme sa terciáni vybrali nai geografickú exkurziu do
Banskej Štiavnice. Ako prvé sme navštívili štôlňu Bartolomej. Skôr ako nás pustili do podzemia nám prehrali krátke video o tom, ako vyzerajú dnešné bane a ako sa v nich pracuje. Pred vstupom do štôlne sme si obliekli ochrannú prilbu a plášť a každá dvojica dostala lampu. V niektorých častiach sme mohli chodiť viacerí vedľa seba, v i iných iba za sebou, lebo chodby boli veľmi úzke. Vysvetlili nám aké rôzne systémy ťaženia sa využívali, ako sa horniny
dopravovali na povrch a aj ako odčerpávali vodu z podzemia. Celá prehliadka bola zaujímavá a pútavá. Ďalej sme sa presunuli do centra, kde sme navštívili múzeá. Ako prvé sme si išli pozrieť mineralogické múzeum, ktoré sa nachádzalo v priestoroch bývalého banského súdu. Vo vitrínach sme obdivovali vzácne minerály. Potom sme navštívili banské múzeum, v ktorom sa nachádza mnoho exponátov ako sa baníci obliekali, aké nástroje používali, minerály aké sa v Banskej Štiavnici ťažili a mnoho viac. Sprievodkyňa nám priblížila históriu baníctva na Slovensku.
Exkurzia sa nám veľmi páčila a určite aj nabudúce budeme radi ak dostaneme príležitosť navštíviť ďalšie zaujímavé miesta Slovenska.
Veronika Dulayová, T.AMACOCHA 2018
Exkurzia do Punkevní jaskyne spojenej s nádherným výhľadom do priepasti Macocha je na našej škole už tradíciou. V piatok 4. mája 2018 si ju vychutnali študenti sekundy A a kvinty A.
EKOTOPFILM
Študenti Sx.A a Sx.B sa v stredu 2.5. 2018 zúčastnili filmového festivalu o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorý sa konal v hoteli Tatra. Cieľom podujatia je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu. Študenti okrem filmového programu sa zapojili aj do diskusie o životnom prostredí, čím ukázali, že im nie je ľahostajné dianie a prostredie okolo nás.
VIETNAM – brána do Indočíny
V pondelok 18.12. 2017 sa žiaci sekundy A, 8.A a 8.B zúčastnili v rámci geografie interaktívneho premietania o Vietname v DK Dúbravka. Žiaci mali možnosť aspoň týmto spôsobom cestovať a spoznávať krajinu plnú protikladov a tajomstiev. Vietnam prešli od juhu severu, od delty Mekongu cez horské oblasti Stredného Vietnamu až po nádherné vápencové veže zátoky Halong. Vzdelávacieho projektu Svet okolo nás sme sa zúčastnili už tretíkrát a opäť boli žiaci nadšení, takže už sme vyplnili prihlášku nabudúci rok a tešíme sa na KUBU.
V GOOGLE VERÍME?
Tak znela základná otázka priamo v názve filmu, ktorého sa zúčastnili naši študenti 4.Ab v rámci vyučovania občianskej výchovy a geografie s dôrazom na globálne vzdelávanie v rámci filmového festivalu Jeden svet nestačí 2017 v piatok 13.10. 2017. Žijeme v dobe veľkých dát, keď sme snímaní a nahrávaní prakticky kdekoľvek a kedykoľvek, ani si to euvedomujeme. Náš bežný život má zrazu inú váhu... Tento autrálsky dokument odhaľuje detaily, ktoré si ani neuvedomuje a určite ponúkal priestor na mnohé otázky pre každého z nás...
Školský rok 2016 / 2017
STOVEŽATÁ PRAHA
V dňoch 6.-8. júna sa študenti bilingválnej sekcie 2.Ab a 3.Ab zúčastnili dejepisno-geografickej exkurzie v Prahe. Navštívili zaujímavé miesta ako je Pražský orloj, Hradčany, Zlatú uličku, Václavské námestie, Staromestské námestie, či Židovské múzeum so synagógami a starým židovským cintorínom. Na záver bohatého programu nechýbala ani plavba loďou po Vltave. Exkurzia metropolou Českej republiky sa vydarila a sme radi, že sme navštívili mesto, do ktorého prichádzajú turisti z celého sveta, a ktoré sa právom označuje ako jedno z najkrajších na svete.
MODRÁ – ČESKÁ REPUBLIKA
V slnečnú stredu 31.5.2017, priam stvorenú na výlety do prírody, sa triedy Sekunda B a 6.A vydali na dejepisno - geograficko - biologickú exkurziu.
Už prvotný vstup popri rybníku naznačoval, že toto miesto bude nádherné! Vítal nás Archeoskanzen - dedina starých Slovanov, vybudovaná na pôvodných základoch, v ktorej si žiaci mohli priamo na mieste pozrieť, ako vyzerali dejiny. Dedinka obsahuje rôzne polozemnice, domčeky aj palác veľmožov, nechýba kostol i hospodárske budovy. Rozsiahly pozemok obývaný zvieratami dotvárajú dobové kostýmy i aktivity, ktoré zabavia nejedného návštevníka. Nechýba ani škola, kde si naši žiaci mohli vyskúšať, ako sa písalo v hlaholike. Rovnako ukážky konkrétnych historických predmetov a zážitkové vyučovanie v podobe priamych ukážok pečenia placiek, výroby zrna či látok, streľba z luku.
Súčasťou je aj Živá voda Modrá. V moravskej Modrej, neďaleko známych kúpeľov Luhačovice, kde pramení Vincentka, môžete pod hladinou rybníka pozorovať vyzu veľkú, najväčšiu sladkovodnú rybu sveta. A to v najväčšom tuneli postavenom v sladkej vode v geografickej oblasti, kde v zime mrzne, kde si v podzemnom tuneli žiaci poobzerali rôzne druhy rýb, navôkol poobdivovali rôzne druhy bylín a v praxi si overili svoje vedomosti o zvieratách a rastlinách žijúcich blízko body v tzv. Živej škole. Podvodný tunel v sladkej vode v prírode, je ojedinelým experimentom v rámci celej Európy. Nachádza sa v hĺbke 3,5 metra pod vodnou hladinou, má dĺžku 8 metrov a šírku 2 m. Celá expozícia je vybudovaná na miestach, kde kedysi boli mokrade a rybníky.
Táto overená exkurzia je každý rok zárukou skvelých zážitkov!
BANSKÁ ŠTIAVNICA
Geografická exkurzia , ktorá sa konala 11.5.2017
sa nám veľmi páčila, jednak preto, že sme tam išli dve triedy, ktoré si rozumieme, ale najmä preto, že sme sa dozvedeli aj nové informácie o Banskej Štiavnici, ktorá je zapísaná do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Navštívili sme barokovo-klasicistickýkaštieľ, bývalé reprezentačné sídlo uhorskej šľachtickej rodiny Koháryovcov – Antol, potom sme sa presunuli do Banského múzea a v baníckom plášti, s prilbou na hlave a baterkou v ruke sme sa vybrali do známej štôlne Bartolomej, kde sme mali možnosť vidieť podmienky, v akých museli baníci pracovať. Exkurziu sme zavŕšili obhliadkou historického centra Banskej Štiavnice.
Lucia Hurtová – kvinta B
SCHÖNBRUN 2017
Aj tento školský rok, 9.5.2017, sme navštívili najstaršiu európsku zoologickú záhradu v Schönbrunne, ktorá sa nachádza pri zámku Schönbrunn. Študenti tercie A a IV.Ab zavítali do pavilónu dažďového lesa, hmyzu, akvárií a terárií, či pavilónu polárnych alebo púštnych zvierat. Väčšine sa podarilo prejsť celú ZOO, aj keď počasie nám neprialo. Stretli sme tu pandy, vlky, nosorožce, slony, tulene, orangutany, polárneho medveďa a ďalšie zaujímavé zvieratá, o ktorých si rozprávame na hodinách geografie, keď preberáme bioklimatické pásma. Túto exkurziu už máme overenú a u žiakov je veľmi obľúbenáMaďarsko
Dobrodružná geografia
Na hodine geografie nás pani učiteľka Rácová oboznámila so súťažou Dobrodružná geografia. Súťaž sa nám zapáčila, a tak sme sa rozhodli, že sa do nej zapojíme. Vo dvojiciach sme vytvárali 7-dňový zájazd po Francúzsku. Keď nám pani učiteľka oznámila, že sme vyhrali, boli sme šťastím bez seba.
Naša dobrodružná cesta začala v piatok 28.4. 2017 pred Auparkom. Stretli sme tam žiakov z rôznych kútov Slovenska. Počas celej exkurzie nás sprevádzal svojím výkladom i vtipmi vysokoškolský profesor pán Ladislav Tolmáči. Naša prvá zastávka bolo malebné rakúske mestečko Rust -,,mestečko bocianov“ ktoré sa nachádzalo na pobreží Neziderského jazera. Bohužiaľ sme sa tu dlho nezdržali a naša výprava pokračovala do maďarského mesta Šoproň, ktoré sme si hneď obľúbili. Na pláne bol výstup na hrad Sumeg, ale kvôli nepriaznivému počasiu sme ho videli iba zdola. Posledná zastávka tohto dňa bolo kúpelné mesto Hevíz, kde sme sa ubytovali na hoteli a vyrazili do liečivého jazera, v ktorom sme strávili väčšinu nášho večera. Bol to priam neopísateľný zážitok kúpať sa v krásnom prírodnom jazere, ktoré je veľmi liečivé aj v nepriaznivom počasí. Po návrate na hotel sme si chvíľku oddýchli a išli na večeru do miestnej reštaurácie.
Na ďalší deň sme sa zastavili na vyhliadke pri najväčšom stredoeurópskom jazer Balaton a preskúmali polostrovov- Tihany, ktorý je nielen krásny, ale aj levandulový. Po dlhšej ceste v autobuse sme konečne došli do hlavného mesta Maďarska – Budapešť. Navštívili sme sochu slobody, vyhliadku na celé mesto a mali rozchod, kedy každý mohol ochutnať miestnu kuchyňu, či spoznať mesto lepšie.
Na koniec sme sa unavení ale šťastní vrátili naspäť domov. Sme rady, že sme mali príležitosť zapojiť sa do tejto súťaže a určite si to chceme zopakovať aj na budúci rok.
Nella Kirchner, Miroslava Linkayová, Silvia Vlčková (Tercia A)
MLADÝ EURÓPAN
Traja reprezentanti našej školy (Martin, Ivan a Jakub) sa zúčastnili na geografickej súťaži organizovanej zastúpením Európskej komisie na Slovensku, ktorá nesie názov Mladý Európan. Nad touto súťažou má tento rok záštitu pán premiér Róbert Fico a súťaž je zameraná na poznatky o Európskej únii a o jej jednotlivých krajinách. Súťaž otestovala aj schopnosti rýchlo sa zorientovať v hŕbe textu pri prekladaní jednotlivých fráz do rôznych jazykov národov Európskej únie. Naši reprezentanti sa v kvalitnej konkurencii neprebojovali medzi najlepšiu trojicu, no ako je z fotografie badať, súťaž sa im páčila, užili si ju a rozšírili si svoje vlastné obzory.
Ivan Greguš –IV.Ab
SVET OKOLO NÁS: PERU – štyri strany sveta
Po úspešnom interaktívnom programe India-všetky farby Orientu, ktorého sme sa zúčastnili minulý škol.rok, sme sa 13.decembra so žiakmi prímy A a sekundy A vydali do pestrofarebnej Južnej Ameriky, do krajiny plnej protikladov a tajomstiev - do Peru. Žiaci v DK Dúbravka so zatajeným dychom sledovali projekciu z výpravy, ktorá bola po skončení obohatená diskusiou. Cestovateľov zasypali množstvom otázok.
Tento program mal u žiakov veľmi pozitívny ohlas a už sa tešia na budúci rok, kde aspoň takýmto spôsobom budú môcť spoznávať Vietnam.
Exkurzia: BRNO
Študenti Sp.A a IV.Ab sa 6.12. zúčastnili geograficko-biologickej exkurzie Brno. Najprv navštívili Mendelove múzeum, kde si vypočuli výklad o živote J.G.Mendela, zakladateľa genetiky, potom spoznávali nehmatateľné prírodné javy na interaktívnych exponátoch vo VIDA science centre, ďalej vystúpili na Petrov, kde sa dozvedeli stručnú históriu Brna a hlavných dominánt mesta a bohatý program zavŕšili prechádzkou historickým centrom Brna.
COSMOS DISCOVERY
Študenti Ki. B, Sx.B, 9.A a Kv.A sa zúčastnili v rámci geografie svetovej výstavy o kozmonautike COSMOS DISCOVERY v Inchebe. Výstavou boli nadšení, zopakovali si poznatky, ktoré preberali na hodinách geografie, dozvedeli sa mnoho nových informácii, dotkli sa Mesiaca, vstúpili na palubu vesmírnej stanice, či sa mali možnosť usadiť do riadiacej kabíny raketoplánu. Výstavu plánujeme navštíviť do januára aj s ďalšími triedami.
FILMOVÝ FESTIVAL – JEDEN SVET
V pondelok 17.10. 2016 sa študenti IV.Ab a Ki.B zúčastnili premietania dokumentárneho filmu: Narodil som sa na Luníku IX. Išlo o reportáž o dospievaní a živote mladých Rómov na problémovom sídlisku. Cez optiku mladých ľudí zachytáva život na tomto známom slovenskom sídlisku, kde je každý obeťou a každý vinníkom. Po pútavom krátkom dokumente študenti diskutovali a prezentovali svoje názory ako pomôcť viac začleniť túto národnostnú menšinu do spoločnosti.
Školský rok 2015 / 2016
WORKSHOP O MIGRÁCII A UTEČENCOCH
21.6.2016 sme na hodinu geografie pozvali dobrovoľníkov z občianskeho združenia Človek v ohrození. Ivan a Táňa lektorovali študentom Sx.A a III.Ab workshop o migrácii a utečencoch a Michal zdieľal so študentami svoju skúsenosť z utečeneckého tábora v srbskom Adaševci a Prinicpovači.
Prednáška o ohrozených zvieratáchv Afrike
Žiaci prímy A sa zúčastnili 21.6.2016 veľmi zaujímavej prednášky o ohrozených druhoch zvierat. So zatajaným dychom počúvali o zločinoch páchaných na prírode, o rozšírenom pytliactve nosorožcov v Afrike, o ilegálnom obchode s papagájmi Kakadu či slonovinou. Žiaci s p. Hálkovou diskutovali o globálnom probléme vyrubovania dažďových lesov,čo sa odráža v znižovaní až vymieraní niektorých druhov rastlín a živočíchov.
Priepasť Macocha
Po veľkom úspechu exkurzie Macocha sme sa rozhodli aj tento školský rok exkurziu do Moravského krasu zopakovať. V prvom kole počas maturít jaskyňu navštívili triedy kvinta B a 9.A a v druhom kole -17.6. 2016 žiaci II.Ab a kvarty A. Jaskyňa Macocha aj so svojou priepasťou je obľúbeným turistickým miestom. K jaskyni sme sa priviezli vláčikom, potom sme v jaskyni obdivovali krásu stalagmitov a stalagtitov, plavili sa loďkou, ale najkrajší pohľad bol na nádhernú scenériu dna priepasti . Nakoniec sme sa vyviezli lanovkou na Horní mustek , aby sme si priepasť pozreli aj z výšin.
Archeoskanzen Modra 13.6.2016
Učivo o starých Slovanoch a Veľkej Morave žiakov vždy zaujíma, ale tento rok sme vyskúšali aj učenie zážitkovou metódou - priamo v dedine starých Slovanov. V pondelok 13.6.2016 sme sa triedy príma A a 6.A vydali na dejepisno-geografickú exkurziu na Moravu, do Archeoskanzenu Modra, kde sme sa ocitli pár storočí v čase spiatky - autentické domy, hospodárske budovy a dobové kostýmy každého zaujali! Postupne sme si poobzerali, ako si Slovania vyrábali odev, ako mleli obilie na žarnove a piekli placky (boli mňamkové!), ako bojovali, akými zbraňami, ba dokonca sme si vyskúšali aj streľbu z luku. Nechýbali ukážky výroby keramiky z hliny a dielňa kováča. A nezabudnuteľná bola aj škola, kde sme sa na chvíľku stali žiakmi a dozvedeli sa dôležité veci o Veľkej Morave, ale vyskúšali sme si aj hlaholiku. Zaujímavosťou je aj areál Živá voda a krajina navôkol, ktorú sme si obzerali z vyhliadkovej obrannej veže. Strávili sme tam 2,5 hodiny, ale čas letel ako voda a ešte by sme aj ostali! Určite sem prídem znova!
Súťaž: Zápisník cestovateľa
Triedy príma B a tercia A sa aj tento školský rok zapojili už do 2. ročníka súťaže organizovanej cestovnou kanceláriou Bubo: „ZÁPISNÍK CESTOVATEĽA“. V triedach si vytvorili niekoľko tímov, každý tím si vybral zo zoznamu krajinu, na ktorú si poriadne posvietil. Kreatívnym a interaktívnym spôsobom mali predstaviť vybranú krajinu, aby pre jej návštevu nadchli čo najviac cestovateľských dobrodruhov spomedzi rovesníkov. Každý tím vytvoril aj svoj vlastný bedeker, ktorý zaslal vo februári do súťaže.
SVET OKOLO NÁS: India - všetky farby Orientu
Koncom januára študenti sekundy A a 2.Ab. mali možnosť sledovať v DK Dúbravka veľmi pútavý interaktívny program o indickom subkontinente . Programom ich sprevádzali autori tohto dokumentu, s ktorými sa žiaci vydali na dlhú cestu po Indii, spoznávajúc pestrú zmes kultúr a náboženstiev, majestátne Himaláje, ale aj vyprahnutú púšť Thár. Neobišli ani posvätnú rieku Gangu , druhé najväčšie mesto Díllí, či púštne mesto Džajsalmer ( Zlaté mesto). Zablúdili aj na čajové plantáže a ryžové polia, kde sú k obrábaniu pôdy stále využívané viac zvieratá ako stroje.......
Našich študentov predstavenie zaujalo, o čom svedčilo množstvo otázok, ktorými cestovateľov v diskusii zasypali ako aj výhra- pravý indický čaj za správne zodpovedanú zadanú otázku, ktorú si odniesol Samko Janík za sekundy A.
POZNÁŠ BRATISLAVU?
Krásne 3. miesto v celobratisl. súťaži: Poznáš Bratislavu získali naši žiaci Martin Miadok z kvinty A a Ivan Greguš z 3.Ab (súťažný tím), ktorá sa konala pod záštitou MPC a vydavateľstva DAJAMA dňa 15. 1.2016 na Gymnáziu L.Sáru.
Školský rok 2014 / 2015
Prednáška: Nepál, India, Čína Island
Po klasifikačnej porade 23.6. 2015 žiaci Pr.A, S.A a B privítali medzi sebou p. Zelizňáka, šéfa sprievodcov
z cestovnej kancelárie BUBO a dvorného prekladateľa slávneho nórskeho spisovateľa Jo Nesba. Žiaci so zatajeným dychom 3 vyučovacie hodiny počúvali prednášku spojenú s premietaním fotografií z Číny, Nepálu, Indie či Islandu. Tilgneráci sa nedali zahanbiť ani v diskusii o týchto krajinách a p. Zelizňák bol veľmi milo prekvapený ich vedomosťami.
Projekty v 5.ročníkoch
Žiaci v 5.ročníkoch na záver školského roka na hodinách geografie tvorili projekty o bioklimatických pásmach,
o ktorých sa učili v 2.polroku. Pracovali v 4-členných skupinkách, kreslili, strihali, lepili a nakoniec si svoje práce aj prezentovali pred spolužiakmi.
Žiaci 5.A prezentovali svoje projekty aj štvrtáčikom, ktorým ukázali o čom sa budú na budúci rok učiť.
Exkurzia : Moravský kras
Študenti Ki.A a II.Ab navštívili 8.júna Chránenú krajinnú oblasť Moravský kras. Zúčastnili sa asi hodinovej prehliadky Punkvevní jaskyne, plavili sa loďkou na podzemnej riečke Punkva, ale najkrajší pohľad bol na nádhernú scenériu dna priepasti Macocha. Nakoniec sa vyviezli lanovkou na Horní mustek (92 m nad priepasťou), aby si priepasť pozreli aj z výšin.
Prednáška: Národné parky UNESCO
Žiaci T. A a T. B sa 4.júna zúčastnili veľmi zaujímavej
prednášky zameranej na ohrozené národné parky UNESCO (NP VIRUNGA, NP SALONGA). Prednášajúca p. Hálková pútavým spôsobom žiakom priblížila celosvetový problém ničenia dažďových pralesov. Poukázala na pytliactvo (orangutany, papagáje, nosorožce, šimpanzy bonobo), nedostatok potravín či rozširovanie palmových plantáži Afrike.
Cieľom bolo aj také zamyslenie sa nad tým čo je ochrana životného prostredia, ako náš dnešný život v dostatku ovplyvňuje chudobu, drancovanie a zánik vzácnych ekosystémov inde na svete.
Enviromentálny projekt: Úsmev pre strom
Keďže si uvedomujeme dôležitosť ochrany životného prostredia privítali sme možnosť ako škola sa zapojiť do súťaže: Úsmev pre strom, ktorú organizuje SHP Harmanec.
Tilgneráci poctivo zbierali papier, mladší kreslili obrázky na tému: Separovanie a recyklovanie papiera a nakoniec študenti eko-krúžku pomohli pri výsadbe stromčekov, ktoré skrášlia areál našej školy.
Aj takouto formou sa snažíme vzdelávať našich
žiakov v oblasti ochrany životného prostredia.
Separovaním papiera a následne recykláciou
môžeme spomaliť miznutie stromov z našich lesov.
Exkurzia: Piešťany – Podolie – Trenčín
Začiatkom júna sa žiaci 5.A a 5.C zúčastnili exkurzie, ktorú začali v Piešťanoch vyhliadkovou plavbou po rieke Váh.Loďou Trajan sa plavili k Vtáčiemu ostrovu a späť pod Kolonádny most.
Potom pokračovali do Podolia, kde navštívili Park miniatúr, malé kráľovstvo s dobovými rekonštrukciami
slovenských hradov a zámkov v mierke 1:50 Exkurziu zavŕšili návštevou a prehliadkou Trenčianskeho hradu.
Exkurzia : Viedeň
Žiaci 5.B a Se.B 18.mája navštívili najstaršiu európsku zoologickú záhradu v Schoenbrunne.
V pavilóne dažďového pralesa mohli na vlastné oči vidieť ako to vyzerá v pravej džungli, o ktorej sa učili na geografii. Prezreli si aj akváriá a teráriá z oblasti Amazonky a korálových útesov. Neobišli ani púštny či polárny pavilón, v ktorom obdivovali tučniaky a tulene. Veľký úspech mali visiace netopiere, pandy, slony, hrochy, ľadové medvede, či tigre a rôzne druhy opíc. Záhrada je obrovská, žiaci mali čo robiť, aby za 4 hodiny videli čo najviac.
Súťaž: Zápisník cestovateľa
Triedy príma A a sekunda B sa pod vedením p. Rácovej zapojili do súťaže organizovanej cestovnou kanceláriou Bubo :„ZÁPISNÍK CESTOVATEĽA“. V triedach si vytvorili niekoľko tímov, každý tím si vybral zo zoznamu krajinu, na ktorú si poriadne posvietil. Kreatívnym a interaktívnym spôsobom mali predstaviť vybranú krajinu, aby pre jej návštevu nadchli čo najviac cestovateľských dobrodruhov spomedzi rovesníkov. Každý tím vytvoril aj svoj vlastný bedeker, ktorý zaslal v januári do súťaže. Dvom tímom z prímy sa podarilo získať cenu za najlepšie vystihnutie esencie zvolenej krajiny.
Exkurzia Kráľová pri Senci - Jelka - Handlová
V októbri sme zorganizovali exkurziu do Handlovej. Na začiatku našej cesty sme sa zastavili
na Včelárskej paseke v Kráľovej pri Senci, kde si žiaci prímy A a VI.B vypočuli zaujímavú prednášku
o živote včiel a o histórii včelárstva na Slovensku.
Ďalšia zastávka bola v Jelke: Vodný mlyn Jelka
Nakoniec poobede sme dorazili do Handlovej, kde sme sa zúčastnili interaktívneho výukového programu:
Krištof Kolumbus - znovuobjaviteľ Ameriky
Školský rok 2013 / 2014
V areáli vodárenskej spoločnosti. Mestská studňa vykopaná na Sihoti v roku 1882.
Na "Rozvojovom dni 2013"
Na globálnom vzdelávaní - aktivita organizácie Človek v ohrození
Globálne vzdelávanie v priestoroch Starej tržnice pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti chudobe