- Úvodná stránka projektu
- Všeobecné informácie o projekte
- Originálne logo Modrej Tilgnerky
- Úvodná konferencia
- A K T U A L I T Y
- Informujeme
- Ciele projektu a cieľové skupiny
- Navrhované riešenia I
- Navrhované riešenia II
- Oznámenia o VO
- Výzva č. 1 pre VO
- Výzva č. 2 pre VO
- Výzva č.3 pre VO
- Výzva pre VO č.4
- statický posudok
- Realizácia I
- Realizácia II
- Realizácia III
- Realizácia IV
- Napísali o nás...
- Pozvánka
- Záverečná konferencia
Navrhované riešenia II
Veľkým prínosom je schopnosť zadržiavať a filtrovať znečisťujúce látky, ktoré by inak prenikli do podzemných vôd, alebo by boli odvedené kanalizáciou. Takto sa napodobňuje prirodzená schopnosť lesov a lúk.
Dažďová záhrada je efektívnejšia ako klasický trávnik, taktiež umožňuje spomalenie odtoku dažďovej vody z prostredia, čím dochádza k väčšej možnosti jej vsiaknutia do pôdy s následným výparom a zníženie povodňových rizík, znižuje objem odtoku, znovu dopĺňa podzemné vody, chráni pred vysúšaním prostredia, zlepšuje mikroklímu zvýšeným výparom, dotvára prostredie a zvyšuje jeho estetický dojem, vytvára vhodné prostredie pre vtáctvo, motýle a užitočný hmyz a filtruje cudzorodé látky pomocou pôdy a rastlín.
...AKO NA TODAŽĎOVÉ ZÁHRADYDažďovými záhradami môžu byť prirodzené alebo umelo vytvorené plytké depresie, do ktorých steká nadbytočná voda z okolitého terénu, striech, parkovísk a iných plôch spevnených vodu nepriepustným povrchom.
Je tu vysadené špeciálne vybrané prirodzené rastlinstvo, ktoré slúži na filtrovanie a transpiráciu vody. Dažďová záhrada umožňuje spomalenie odtoku vody z prostredia, čím dochádza k väčšej možnosti jej vsiaknutia do pôdy.
Funkciou takýchto záhrad je teda hlavne:
- Znižovať objem odtoku.
- Filtrovať cudzorodé látky pomocou pôdnych častíc (ktoré cudzorodé látky zachycujú) a pomocou rastlín (ktoré ich prijímajú) a chrániť tak vodné toky a plochy pred vplyvom kontaminantov. Znovu dopĺňať podzemné vody. Chrániť pred vysúšaním prostredia.
- Zlepšovať mikroklímu.
- Dotvárať prostredie a zvyšovať jeho estetický dojem.
- Vytvárať vhodné prostredie pre vtáky, motýle a iný užitočný hmyz.
Pojem „dažďové záhrady“ môže u mnohých ľudí vytvárať dojem, že ide o napodobeniny záhradných jazierok, či rybníkov, ktoré sú dopĺňané zrážkovou vodou a ide tak o miesta s vhodnými podmienkami na výskyt a rozmnožovanie komárov či iného nepríjemného hmyzu. Tieto obavy sú však celkom zbytočné. Vajíčka komárov a iného hmyzu potrebujú na svoj vývin stráviť vo vode 7 – 12 dní. Voda v dažďových záhradách sa udrží len niekoľko hodín po výdatnom daždi, kým sa okolitá pôda dostatočne nenasýti vodou. Podľa lokálnych podmienok (prípadne funkcie a umiestnenia) je možné dažďové záhrady konštruovať aj s drenážnou vrstvou a bezpečnostným priepustom, ktorý odvedie vodu po dosiahnutí určitej úrovne.
Dažďovú záhradu je možné situovať na rôzne miesta: od malých plôch, ktoré sa nachádzajú na pozemkoch rodinných domov až po rozsiahle systémy umiestnené na verejných priestranstvách ako sú parky, parkoviská či cestné komunikácie.
Dažďová záhrada umiestnená v blízkosti domu je zavlažovaná najmä vodou stekajúcou zo strechy, ale ak je vytvorená ďalej od domu ako súčasť trávnika, zavlažovanie zabezpečuje aj voda stekajúca z okolitého pozemku. Dažďová záhrada dokáže po estetickej stránke úplne nahradiť klasickú kvetinovú predzáhradku.
- Hĺbka záhrady
- Objem odtoku dažďovej vody zo strechy aspevnených plôch
- Druh pôdy na záhrade