• [Konferencia „Zelená nórska Tilgnerka“]

Dňa 13.5.2021 sa v priestoroch našej školy uskutočnila konferencia ohľadom projektu „Zelená nórska Tilgnerka.“ Projekt sa zaoberá manažmentom a presadením mikroklímy, ako aj konzerváciou životného prostredia.
                Naša škola bola obdarená sumou 50 000 eur, z ktorých prislúcha 15 percentný podiel mestskej dotácii a 85 percent nórskym fondom, vďaka ktorým môžeme pokračovať v našom ekologickom rozvoji.
                Hlavnou časťou projektu „Zelená nórska Tilgnerka“ je výstavba fontány na školskom pozemku, ktorá bude využívať čistiacu metódu založenú na ozóne. Ozón má funkciu jedinečnej technológie, ktorá ničí 99.9% baktérii a iných škodcov a je vhodná pre alergikov. Projekt bude taktiež pokračovať v redukcii asfaltových ciest a ich náhradou za vegetačné tvárnice, ktoré lepšie manažujú dažďovú vodu a zabraňujú podmývaniu pôdy. Jedna z implementácii, ktorá už bola zrealizovaná, je inštalácia separačných košov v každej triede, ako aj chodbách školy a následná propagácia projektu prostredníctvom workshopov a prednášok študentov.

Samotná konferencia bola zahájená našou riaditeľkou, pani RNDr. Danou Ihnaťovou, ktorá privítala všetkých účastníkov stretnutia. Nasledoval príhovor starostky Karlovej Vsi, pani MUDr. Dany Čahojovej, ktorá stručne popísala náš školský projekt a jeho dôležitosť a dopad na životné prostredie. Za ňou nasledovala prezentácia žiakov z 3.Ab, ktorí detailne oboznámili komisiu s mäkkými a ťažkými opatreniami tohto projektu, ako aj s funkciou nórskych grantov. Následne mal slovo dekan Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, pán profesor Peter Fedor, ktorý popisoval dopad klimatického zhoršenia na našu spoločnosť spolu s už postrehnuteľnými problémami. Hneď po ňom nasledovala riaditeľka Botanického ústavu, pani Mgr. Anna Bérešová, PhD., a jej prezentácia ohľadom predošlých spoluprác našej školy s ústavom, ako aj iné dopady klímy na životné prostredie. Pán Ing. Denis Knotka mal príhovor ohľadom slovenskej klímy a celú konferenciu úspešne ukončil príhovor nórskeho veľvyslanca, pána Terje Theodora Nervika, ktorý sa ,bohužiaľ, konferencie nemohol zúčastniť osobne.

Určite sa niektorí pýtate: „Je toto všetko?“ Určite nie!

Ako bolo spomínané, našu školu čaká výstavba fontány, vegetačných tvárnic, sadenie stromov a mnoho ďalších implementácii. V rámci projektu budú žiaci 3.Ab v priebehu ďalšieho mesiaca oboznamovať celú bilingválnu sekciu ohľadom predošlého projektu „Modrá Tilgnerka,“ ako aj momentálneho projektu „Zelená nórska Tilgnerka,“ v anglickom jazyku. V priestoroch školy sa rozmiestňujú plagátiky, ktoré oboznamujú študentov o základoch separácie a aj využití našich novo-implementovaných separačných košoch.
                Realizácia tohto projektu je len malý krok pre našu školu, no veľký pre udržanie životného prostredia pre nastávajúce generácie.
                Spoločne to zvládneme a už sa nevieme dočkať ďalšej spolupráce, ktorá bude očakávať našu školu!

„Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe“

[Pre viac informácii, sledujte facebookovú stránku projektu a webstránku našej školy]

-Oleg Knyazev, 3. Ab.

Prezentácia Zelená nórska Tilgnerka – SK verzia: ZNT.pptx