• Exkurzie a vychádzky

        • EXKURZIE A VYCHÁDZKY

          šk. rok 2023/2024

          Vianočná Budapešť...

          privítala triedy Kvarta A a I.A bilingválna v utorok 19.12.2023 počas exkurzie DEJ-GEO-BIO. Po návšteve Tropicaria, keď si žiaci pozreli nádherný podmorský svet i faunu a flóru džungle, sa teambuildingovali v nákupnom centre Campona a následne sa vydali obdivovať historické jadro mesta od neogotického parlamentu, Sečéniho mostu po Baziliku svätého Štefana cez rôzne vianočné trhy, Fashion street až po Dunajskú promenádu! Bolo mrazivo krásne!

          PhDr. Adriana Hlavinková

           

          Deviataci v Osvienčime

              Vo štvrtok 16.11.2023 naši deviataci absolvovali celodennú exkurziu zameranú na spoznávanie histórie. Navštívili koncentračný tábor v Birkenau a Auschwitz. Spoznali časť 2. svetovej vojny priamo na mieste, ktoré aj dnes v nás vyvoláva ťažké emócie.

                Práve na dejepise preberali Nástup Hitlera k moci a medzivojnové obdobie, ktoré sa blíži k udalostiam 2.svetovej vojny...

                 Učia sa dejepis priamo v praxi, aby sa takéto strašné chyby minulosti už neopakovali...

                   Mgr. Lea Lácová


           

           

           

          Po stopách Ľudovíta Štúra

                Školský rok sme začali exkurziou, ktorou sme minulý rok ukončili. Prepojením učiva DEJ a SJL vznikla každoročná exkurzia do Modry s názvom Po stopách Ľudovíta Štúra, nakoľko práve tam sa nachádza múzeum venované životu a dielu Ľudovíta Štúra, ako aj Pamätná izba, kde Ľudovít Štúr zomrel.  Zúčastnili sa jej žiaci Tercie A a 8.C  vo štvrtok  5. októbra 2023. Počas výkladu v múzeu sa dozvedeli mnohé nové veci o živote nášho významného politika, ale aj si utvrdili svoje staré vedomosti. Jeho pamiatku si uctili aj na miestnom cintoríne pri hrobe Ľudovíta Štúra. Nechýbala prehliadka Trlinského chotára pri pamätnej lipe, na miestach, kde došlo k tragickému postreleniu Ľudovíta Štúra.

          Mgr. Lea Lácová, PhDr. Adriana Hlavinková, Mgr. Anetta Gnidová

           

           

           

           

          šk. rok 2022/2023

          Po stopách Ľudovíta Štúra

                Prepojením učiva DEJ a SJL vznikla každoročná exkurzia do Modry s názvom Po stopách Ľudovíta Štúra, nakoľko práve tam sa nachádza múzeum venované životu a dielu Ľudovíta Štúra, ako aj Pamätná izba, kde Ľudovít Štúr zomrel.

                  Blízko je aj cintorín, kde je pochovaný. Zúčastnili sa jej žiaci Tercie A a Kvarty A v utorok 6. júna 2023.

              Takýto vzácny zjav slovenskej histórie je vskutku výnimočným človekom, ktorý nám môže byť príkladom aj v dnešnej dobe.

          PhDr. Adriana Hlavinková, Mgr. Anetta Gnidová

           

           

          Múzeum holokaustu v Seredi

           

               V upršaný utorok 16. mája 2023 sa triedy 9.A, 9.B a Kvarta A vydali do neďalekej Serede, kde je otvorené Múzeum holokaustu - na mieste bývalého pracovného/koncentračného tábora.

               Udalosti holokaustu a 2. svetovej vojny nesmú ostať zabudnuté ani byť ,,len" príbehom z učebnice dejepisu, ale pamiatkou na 6 miliónov židovských obetí - z toho 1,5 milióna detí. Slovensko vo svojej minulosti je tiež spoluzodpovedné za toto obdobie a prispelo k nemu nemalou čiastkou. Tieto kruté zlyhania sa už nesmú opakovať!

               Výstava v jednotlivýh barakoch predstavuje bežný život v tábore, ale aj stručne predstavuje rôzen koncentračné tábory, najznámejších vodcov nacistov či mená židovských obetí priamo zo Serede... Je pietnym miestom na pamiatku tých, ktorí nevinne zahynuli.

                       PhDr. Adriana Hlavinková, Mgr. Lea Lácová

           

          Bratislavský hrad

               

           

               Trieda 7. C na dejepisnej vychádzke s p. uč. Leou Lácovou navštívila aj Bratislavský hrad a historické centrum mesta Bratislava.... 11. mája 2023...

           

           

           

           

           

          Po stopách bernolákovcov...

            Vo štvrtok 27. apríla sa Tercia A vydala na DEJ - SJL exkurziu do ,,slovenského Ríma". V rámci triedneho teambuildingu si vyskúšali cestu vlakom i navigáciu v cudzom meste. Privítala ich na besede v Knižnici Juraja Fándlyho, kde sa dozvedeli zaujímavosti zo života tohto slovenského národovca. Následne sa naučili prakticky vyhľadať na mape  dané miesto - konkrétne pamätník Antona Bernoláka, prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny. A nasledovala prehliadka historického centra Trnavy a utužovanie kamarátskych vzťahov! cesta vlakom naspäť do Bratislavy bola milou bodkou dňa plného krásnych zážitkov!

          PhDr. Adriana Hlavinková, Mgr. Dominika Frťalová

          Vianočná exkurzia

               Krásnu vianočnú atmosféru Viedne si vychutnali študenti Tercie A a   9.B na exkurzii DEJ - BIO vo štvrtok 8. decembra 2022, keď navštívili Vojenské múzeum Arsenal, krásny Dom mora a nezabudnuteľné vianočné trhy!

              Vo Vojenskom múzeu sme dostali skvelý výklad od sprievodcu - dokonca v angličtine - s dôrazom na 2. svetovú vojnu, ale zaujala i 1. svetová vojna a ďalšie časti múzea.

             Dom mora nadchol všetkých biológov - úžasných 11 poschodí podmorského sveta!

                                           PhDr. Adriana Hlavinková, Mgr. Lea Lácová

          Spomíname, aj užívame...

          ...aj tak by sa mohla volať exkurzia DEJ - GEO pre triedy III.Ab a IV.Ab,  ktorá sa uskutočnila do krásneho Krakowa... Nechýbala ani návšteva soľnje jaskyne vo Wieličke, ale ani smutný náhľad do koncentračného tábora Osvienčim...

          PhDr. Erika Potočová

           

           

          Krásna Banská Štiavnica...

          privítala triedy Tercia A a Oktáva B krásnou dúhou, hoci sprvu pršalo, a tak sa začala romantická exkurzia SJL - DEJ - GEO v Banke lásky - netradičnom múzeu s hovoriacimi obrazmi venovanom nesmrteľnej Sládkovičovej Maríne...dňa 20.9. 2022.  Historické centrum banského stredovekého mesta ponúklo čarovnú prechádzku a morové súsošie pripomenulo časy známe z učebníc. Dobovú atmosféru priniesol aj výklad v Banskom múzeu a sfáranie do štôlne Bartolomej v baníckom obleku a s prilbou na hlave s historickou lampou ako za dávnych čias... Výborná  exkurzia, určite odporúčame!

          PhDr. Adriana  Hlavinková

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          šk. rok 2021/2022

          ZÁMORSKÉ OBJAVY aj Titanic...

               Zábavný i poučný koncoročný výlet do Atlantiscentra v Leviciach absolvovali triedy Sekunda A s 9.B doplnené Septimou B v piatok 24. júna 2022. Vlastne išlo o prepojenie slovenčinársko-dejepisnej exkurzie, kde si deviataci zopakovali učivo o vedecko-fantastickej literatúre cez rôzne objavy a vynálezy a sekundáni zasa zámorské objavy, ale aj sa dozvedeli mnohé zaujímavosti o plavbe Titanicu.

          Dvaja z nich dokonca za svoje skvelé odpovede získali repliku legendárneho diamantu Srdce oceánu!

          Zábava na rôznych pokusoch, výroba megaveľkých  bublifukových bublín či 9D realita boli doplnené skvelým obedom na neďalekom Ranči u Bobiho, kde nechýbal bowling, malá farma s množstvom zvierat či tímové športové aktivity! Zaslúžený oddych na konci roka!

                                          PhDr. Adriana Hlavinková, Mgr. Lea Lácová

           

           

          KORUNOVAČNÁ CESTA...

                Na záver tematického celku o Habsburgovcoch si trieda Sekunda A zopakovala svoje vedomosti o korunovačnej ceste a historických pamiatkach Starého mesta dejepisnou vychádzkou pondelok 30. mája 2022.

               Navzájom si robili sprievodcov a predstavili svojim spolužiakov zvolenú pamiatku. Rovnako navštívili Mestskú knižnicu, oddelenie pre nevidiacich, kde sa zoznámili s Brailovým písmom aj spôsobom výcviku slepeckých psov.

                                                                    PhDr. Adriana Hlavinková

           

           

          PO STOPÁCH ĽUDOVÍTA ŠTÚRA

               V piatok 24. 9. 2021 sa III.A bilingválna vybrala v rámci opakovania minuloročného učiva na exkurziu SJL - DEJ  do Modry po stopách Ľudovíta Štúra. Náš popredný jazykovedec, politik i literát  sa počas svojho krátkeho života zaslúžil o mnohé významné veci, ktoré si žiaci zopakovali v  Múzeu Ľudovíta Štúra. V Pamätnej izbe Ľudovíta Štúra sa zasa dozvedeli detaily o jeho úmrtí, pozreli si dom, v ktorom býval, a nechýbala ani prechádzka v Trlinskom chotári na pamätné miesta, kde poľoval a kde sa aj nešťastne postrelil. Záverečné minúty exkurzie patrili tichej spomienke na miestnom cintoríne, kde je Ľudovít Štúr pochovaný.

                                                                                                                                                         PhDr. Adriana Hlavinková

           

           

          SKALICA - BAŤOV KANÁL - HOLÍČ

               Úvod školského roka odštartovala dejepisno-geografická  exkurzia Skalica - Baťov kanál  a to v piatok 3.9.2021 s triedou Sekunda A. Žiaci sa oboznámili s históriou Baťovho kanála a okolnosťami jeho vzniku. Užili si plavbu po Baťovom kanáli rozdelení do dvoch skupín a počas plavby počúvali zaujímavý výklad lodivoda, ktorý ich oboznámil aj s funkciou tzv. výklopníka a inými technickými okolnosťami Baťovho kanála. Mali si možnosť aj vyskúšať samotné riadenie lode.

          Nechýbala ani ochutnávka tradičnej špeciality - skalického trdelníka a nasledovala obhliadka historického centra Skalice, starobylého stredovekého mesta a mnohými historickými pamiatkami. Nechýbala ani zastávka v Holíči, kde sú známe megality podobné megalitom v Stonehenge. 

                                                                                                                                                 PhDr. Adriana Hlavinková

           

           

           

          šk. rok 2020/2021

          Archeologická lokalita  - rímsky tábor Rusovce

          V piatok 25. júna 2021  sa trieda Príma A vybrala do Rusoviec, kde ich na Miestnom úrade privítala starostka obce a porozprávala o dejinách obce. Nasledovalo Múzeum Gerulata, zvyšky rímskeho tábora, odkiaľ sa  vybrali do SĽUKU, kde sa oboznámili aj s jeho históriou, nakukli do krojárne, videli tréning tanečníkov, ba si aj sami zatancovali! Skvelé podujatie! 

                                                                                                                                                       PhDr.  A.Hlavinková

           

           

           

           

           

          Exkurzia na Slavín

              Toto pietne miesto a dominantu Bratislavy spoznali študenti septimy A na exkurzii vo štvrtok 21. júna 2021 a zopakovali si dejiny 2. svetovej vojny a jej dopad na Slovensko.

                                                                     Mgr. Renáta Nemcová

           

          Archeologické múzem

          je skvelým miestom na dejepisné exkurzie, 

          nakoľko podzemie a priestory celého múzea poskytujú skvelý chládok,

          ktorý si vychutnala aj Príma A vo štvrtok 24.6.2021, keď si vyrábali vešebty a zopakovali si dejiny Rímskej ríše...

          Nesmierne zaujímavý výklad lektorky A.Bajaníkovej je veľkým prínosom vo vyučovaní dejepisu, rovnako ako zaujímavé tvorivé dielne, ktoré zaujmú malých i veľkých.

          Toto múzeum je určite to NAJ!

                                                                                                                           PhDr.  A.Hlavinková

          Dopravné múzeum

          ... bolo skvelým miestom na záverečný výlet triedy 5.B, ktorá si zopakovala, čo sa naučila na dejepise v stredu 23. júna 2021 a pekne sa rozlúčila s posledným vyučovacím dňom toho pandemického školského roka.

          Odporúčame!

                                                   Mgr. Anetta Gnidová , Mgr. Renáta Nemcová

           

           

           

           

           

           

          Archeologická lokalita Sandberg...

              Ako cieľ svojho jesenného cvičenia v príriode si príma A vybrala archeologickú lokalitu svetového významu  Sandberg, kam sa vybrala v stredu 9.9.2020.

          Obhliadka fauny a flóry bola doplnená aj prechádzkou k Weitovmu lomu či výkladom o štátnych hraniciach spred roka 1989, ale aj hraním sa na amtérskych archeológova  hľadaním vzácnych skamenelín a ich odtlačkov.                                              PhDr.  A.Hlavinková

                                                                                                                                                                                              

           

          šk. rok 2019/2020

          Úrad vlády

          Dňa 7. 2.2020    sa žiaci zo Spoločenskovedného seminára s p. uč. R. Šimuničovou vybrali na exkurziu na Úrad vlády Slovenskej republiky.

           

           

           

          Po stopách Štefánika

                 Pri príležitosti 100. výročia smrti M. R. Štefánika sa v stredu 20.11.2019 Septima A, Septima B, III.Ab a IV.Ab vybrali na dejepisnú exkurziu do Košarísk, kde je v Štefánikovom rodnom dome jeho múzeum. Dozvedeli sa mnohé zaujímavosti z jeho života.

               Potom sa presunuli na neďalekú mohylu, ktorá je monumentálnou pamiatkou pripomínajúcou neskutočne šikovného, odolného človeka, ktorý svojou šikovnosťou dokázal obrovské veci v svetovej politike a okrem iného stál pri zrode Československa ako jeden z hlavných zakladateľov.

                                                                Mgr. E. Potočová, Mgr. I. Reviliaková, Mgr. R. Šimuničová

           

          Národná rada SR

                  Dňa 5. novembra  2019  sa žiaci zo Spoločenskovedného seminára s p. uč. R. Šimuničovou vybrali na exkurziu do Národnej rady Slovenskej republiky. Bolo výborne!

          Žiaci si pozreli priestory NR SR, štátne znaky SR a vypočuli si zaujímavé informácie o tom, ako to v NR SR funguje, ako sa prijímajú zákony, ako pracujú poslanci... Zážitkové vyučovanie v praxi!

           

           

          Justičný palác a Tilgnerka

           

          Dňa 10. októbra 2019 sme sa so spolužiakmi zo Spoločenskovedného seminára ako diváci zúčastnili súdneho pojednávania v Justičnom paláci. Samotnému pojednávaniu predchádzal krátky rozhovor s pánom sprievodcom JUDr. Mgr. Pavlom Adamčiakom, ktorý súčasne pôsobí ako hovorca Krajského súdu v Bratislave I. Pán Adamčiak nám pred pojednávaním vysvetlil, ako funguje súdna moc, systém súdov a trestný poriadok.

          Čo sa týka už samotného pojednávania, išlo o obžalobu z ublíženia na zdraví. Sudcom tohto prípadu bol Mgr. Michal Kačáni, PhD., trestný sudca okresného súdu Bratislava I. Počas prestávky sa s nami pán sudca prišiel pozhovárať a odpovedať na naše otázky. Pojednávanie bolo zakončené príhovorom pána prokurátora, ktorý nám opísal náplň jeho práce a príhovorom pána obhajcu.

          Musím povedať, že spôsob zážitkového vyučovania je vysoko efektívny a zábavný. Všetci, čo sme sa exkurzie zúčastnili, si môžeme len pochvaľovať. Prítomnosť na pojednávaní mnohým z nás objasnila, či si vieme predstaviť kariéru v trestom práve aj my, nakoľko je veľký rozdiel o konkrétnej kariére iba počuť a vidieť ju v praxi. V neposlednej rade sa chceme poďakovať pani učiteľke R. Šimuničovej za to, že pre nás túto príležitosť zorganizovala a umožnila nám sa súdneho pojednávania zúčastniť.

          Ema Krajčírová, V.Ab

           

          Návšteva súdu

                Maturanti zo Spoločenskovedného seminára sa v stredu  9. októbra 2019 zúčastnili ako diváci súdneho pojednávania, aby si pozreli, ako naživo vyzerá práca sudcu a právnikov, ako aj výsluch zúčastnených strán, a teda celkovo uplatňovanie a vykonávanie zákonov SR v praxi.

          Mgr. R. Šimuničová

           

          Čarovné Bojnice

               Táto geograficko-dejepisno-biologická exkurzia tried príma A a 5.A v piatok 27.9.2019 bola ozaj neopakovateľná!

          Rozprávkové Bojnice s prekrásnym zámkom, úžasná ZOO, praveké tvorivé dielne v Prepošstkej jaskyni či Chodník korunami stromov boli plné náučných informácií, ale aj  skvelých zážitkov!

          Žiaci poznávali geografické body, jednotlivé stromy a zvieratá v ZOO, ale aj v jaskyni stopy zvierat a listy stromov.

          Pracovali v skupinkách aj individuálne formou pracovných listov a v tvorivých dielňach si preverili svoje vedomosti prakticky. Určite odporúčame!

          PhDr. A. Hlavinková

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Dejepisná exkurzia Sandberg

               Piatok 6. 9.2019 sa trieda 5.A učila prakticky  - na Sandbergu. Najprv si preverili, či vedia cestovať MHD a kúpiť si lístok.

          Cesta na Sandberg preverila prípravu z telesnej výchovy - kopec sme zvládli. Dejepisné, geografické aj biologické vedomosti o Sandbegru - poznačené v zošitoch aj v hlavách (aj i/ý sme zopakovali - bezbolestne), aj sme kreslili...

          Sandberg je  aj z archeologického hľadiska veľmi zaujímavá lokalita, piataci sa zahrali na archológov...

          Zvieratká, kamaráti, čerstvý vzduch a krásna príroda - poznačené v srdci... Škola hrou - škola života  v 5.A!

          PhDr.  A.Hlavinková

           

           

           

           

          šk. rok 2018/2019

          LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

              V dňoch 17. – 19. 5. 2019 študenti 3. Ab v Liptovskom Mikuláši navštívili:

          Múzeum Janka Kráľa – tu sa dozvedeli o živote Janka Kráľa, najstarších  dejinách mesta, o rodine Stodolovcov, najmä o významnej osobnosti Aurelovi Stodolovi. Navštívili knižnicu so zbierkami kníh zo 17. storočia.

          Navštívili stredovekú mučiareň, kde sa dozvedeli o spôsobe práce kata a zároveň videli konkrétne nástroje slúžiace na mučenie.

           Navštívili Tatrín, kde boli oboznámení so spôsobom fungovania spolku Tatrín, o jeho členoch a zásluhách a zároveň získali podrobné informácie zo života M. M. Hodžu.

          V meste Liptovský Mikuláš sa oboznámili s udalosťami, ktoré mali celonárodný význam – miesto pred Čiernym orlom, kde bola spomenutá idea vzniku ČSR, miestnosť, kde bol odsúdený Jánošík. Študenti si mohli vyskúšať dobové kostýmy, v ktorých súdili sudcovia Jánošíka. Boli sa pozrieť na miesto, kde bolo postavené prvé slovenské ochotnícke divadlo na Slovensku.

          Študenti navštívili Múzeum mincovníctva, kde im bol vysvetlená história baníctva a spôsob výroby mincí.

          Mgr. Erika Potočová

           

          ARCHEOSKANZEN MODRÁ

                V pondelok dňa 10.6.2019 sa žiaci prímy A a 5.B zúčastnili na dejepisnej exkurzii v dedine Modrá pri Brne.

          Navštívili sme tam Archeoskanzem a Živú vodu – európsky unikát – tunel v sladkovodnom jazere, kde sme pozorovali zaujímavé druhy rýb.

          Potom sme išli do skanzemu – centra histórie a tradícií z čias Veľkej Moravy, kde sme poznávali dávnu minulosť zábavnou formou. Rozprávali nám o živote na Veľkej Morave.

          Navštívili sme i vtedajšiu školu s veľmi prísnym, ale správnym učiteľom, pekáreň a stanovište s vtedajšími odevmi a zbraňami.

          Deň sme zakončili občerstvením v bufete a šťastní, plní zážitkov, sme sa vybrali domov.

           

          Grétka Hrežová, Valika Grebečiová, príma A, Mgr. R. Šimuničová

           

           

           

          PRACOVNÝ  TÁBOR SEREĎ

                V pondelok 22. mája 2019 sa v rámci vyučovania dejepisu zúčastnili triedy kvarta A, 9. B a kvinta A exkurzie do pracovného tábora v Seredi, kde boli sústreďovaní Židia počas obdobia holokaustu.

                Po vydaní Židovského kódexu, ktorý nariaďoval Židom pracovnú povinnosť od 16 do 60 rokov, začali slovenských Židov sústreďovať do koncentračných stredísk a pracovných táborov. Koncom septembra vznikol pracovný tábor v Seredi. Jeho oficiálny názov znel: Koncentračné stredisko a pracovný tábor pre Židov v Seredi. Okrem neho vznikli ešte dva veľké pracovné tábory v Novákoch a Vyhniach. Posledné dva menované tábory boli zničené ešte pred koncom vojny.

          Zdroj: http://nzr.trnava.sk/?q=node/1976, 23. 5. 2019.

          Pracovný a koncentračný tábor v Seredi

          Mgr. R. Šimuničová, PhDr. A. Hlavinková

           

          NÁVŠTEVA NR SR s Tilgnerákmi

                Návšteva Národnej rady Slovenskej republiky z utorka 11.12.2018 dopadla na výbornú! Študenti sa v rámci vyučovania Spoločenskovedného seminára súčastnili nielen návštevy a prehliadky NR SR, ale aj  besedy s Martinom Klusom, poslancom NR SR.
          Žiaci  boli veľmi spokojní a nadšení, kládli dobré otázky, nakoľko im záleží na svete vôkol nich. Aj tento spôsob vyučovania napomohol tomu, že  žiaci sú  namotivovaní zapájať sa do občianskeho života.
          Mgr. R. Šimuničová, Mgr. A. Gnidová

           

           

          MÚZEUM SMRTI

               Keď sme 22. októbra 2018 vyrazili na päťhodinovú cestu do Poľska, vedeli sme, že  máme pred sebou zaujímavú exkurziu, ale nevedeli sme si presne predstaviť, čo nás čaká.

          Keď sme konečne dorazili do cieľa našej cesty – Osvienčimu, boli sme plní očakávania . Koncentračný tabor nazývaný aj Auchswitz nám bol otvorený počas dvojhodinovej prehliadky. Expozícia tohto ,,múzea smrti” a ľudského zla bola veľmi zaujímavá. Uvedomili sme si hodnotu života a to šťastie, že sme nežili v dobe minulej, v čase holokaustu. 

               Potom sme sa premiestnili do pracovného tábora Berkenau. Ďalší deň sme si išli pozrieť mesto Krakow, ktoré je ozaj čarovné! Soľná baňa Wielička bola krásnou bodkou za skvelou dejepisno-geografickou exkurziou!

          Text a foto : Katarína Horáková, Lucia Marková, kvarta A

           

           

          PO STOPÁCH TROCH VELIKÁNOV

               V piatok 7. 9. 18  sa žiaci IV. Ab, V.Ab, kvarty A a kvarty B vybrali na dejepisnú exkurziu Traja velikáni našich dejín - po stopách Ľ. Štúra, M. R. Štefánika a A. Dubčeka. Naša cesta smerovala do Uhrovca, do rodného domu  Ľ. Štúra aj A. Dubčeka. Je veľkou zaujímavou náhodou, že v jednom dome sa narodili rovno naši dvaja významní politici. Táto krásne upravená dedina je ozaj skvelým pamätným miestom! Po zastávke v centre Trenčína smerovali naše kroky vzdať hold M. R. Štefánikovi na jeho mohylu v Brezovej pod Bradlom.

               Tento rok si pripomíname nielen neslávne 50. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, ale aj 100. výročie vzniku ČSR. Títo traja slovenskí dejatelia sú však osobnosťami dejín, ktoré sa patrí pripomínať si každý rok, pretože svojou prácou a svojím životom sú nám neustálym príkladom.

          Mgr. R. Šimuničová, PhDr. A. Hlavinková

           

           

          šk. rok 2017/2018

          Pracovný tábor Sereď

               Obdobie holokaustu a vojnového Slovenského štátu má v našich slovenských dejinách trpkú príchuť, čo spôsobuje aj fakt, že na Slovensku sa ozývajú hlasy spochybňujúce holokaust a presadzujúce to, čo a v historii už ukázalo ako zlé riešenie. Našich žiakov vedieme ku kritickému mysleniu a  práci s faktami, nie mýtmi, preto sa triedy pre 9.A a 9.B dňa 25. jún 2018 vydali na koncoročnú dejepisnú exkurziu do pracovného tábora v Seredi, miesta utrpenia a smrti mnohých Zidov.

          Ten, kto nepozná svoju historiu, sa z nej nemôže poučiť, a tak svoje chyby opakuje...

          PhDr. Adriana Hlavinková

           

          Rímsky tábor Carnuntum

          V rámci vyučovania dejepisu primáni preberali aj grécke a rímske dejiny, a tak nechýbala ani návšteva známeho rímskeho tábora Carnuntum.  Triedy príma A a 6.A  sa  26. júna 2018 vydali na pekný výlet, ktorý ich obohatil nielen o poznatky z dejín, ale aj o pekné zážitky so spolužiakmi!

          PhDr. A. Hlavinková

             

           

          Kvintáni v rímskom tábore Carnuntum

               Zopakovať svoje vedomosti o Rimanoch v praxi sa vydali triedy kvinta A a kvinta B v pondelok 11. júna 2018 do neďalekého Carnunta. Prvou zastívkou bolo Múzeum Marca Aurélia v Bad-Deutsch-Altenburg a prechádzka alejou, kedysi lemovanou náhrobnými kameňmi rímskych veliteľov.

          Druhou zastávkou bolo koloseum vo voľnej prírode, kde sa odohrávali gladiátorské zápasy. Nasledoval Petronell,   teda prírodné  múzeum , kde boli vykopávky rímskeho civilného mesta, dom kupca Lucia či rímske kúpele. Rímsky tábor vyzeral ako živý a veru bolo si čo pozerať. Sladkou bodkou za exkurziou bola návšteva čokoládovne v Kitsee.

           

          Mgr. R. Šimuničová, Mgr. I. Reviliaková, PhDr. A. Hlavinková

           

           

          Trieda 8. B v NR SR

               Ako iste viete, tak na našej škole sa dňa 14.5.  konali prijímacie pohovory na osemročné gymnázium. Zatiaľ, čo niektorí statočne bojovali o prijatie a stresovali, naša trieda mala veľmi zaujímavú exkurziu!

                V pondelok 14.5. 2018  sme sa od našej pani sprievodkyne v NR SR dozvedeli mnoho o histórii našej vlajky, to by mal snáď vedieť každý Slovák. Možno vás teraz prekvapím otázkou, čo znamenajú farby a znaky na našej vlajke? Alebo aby to nebolo také náročné, akej vlajke sa podobá naša vlajka? Viete? My už áno :) 

               Taktiež sme boli aj v rokovacej miestnosti a dozvedeli sa rôzne zaujímavé informácie... Pokiaľ by ste niekedy chceli navštíviť NR SR, tak tam nechoďte v pondelok  alebo v piatok, pretože veľa poslancov tam nenájdete... 

          Leona Lopošová, 8.B, Mgr. R. Šimuničová

           

           

          EXKURZIA NÁRODNÁ RADA SR

              Naši seminaristi zo Spoločenskovedného seminára sa zúčastnili návštevy NR SR v utorok 17.4.2017 s p. uč.  R. ŠImuničovou a E. Potočovou. Pripomenuli sme si významné udalosti aj osobnosti našich národných dejín.

               V diskusii sme sa stretli aj s poslancom Martinom Poliačikom. Diskusia bola veľmi zaujímavá. Ceníme si otvorenosť a úprimnosť pre pána Poliačika. Napriek tomu, že politika nemusí, najmä v dnešnej dobe, pôsobiť doveryhodne a príťažlivo, je potrebné sa o ňu zaujímať. Zmena môže byť aj v našich rukách.

          Nicol Rácová, septima A, Mgr. R. Šimuničová, Mgr. E. Potočová

           

           

           

            šk. rok 2016/2017

          EXKURZIA DEJ - SJL - GEO v Prahe

               Koncoročná exkurzia z predmetov DEJ – SJL – GEO sa uskutočnila v dňoch 6. - 8. júna 2017 v Prahe, kde si študenti bilingválnej sekcie 2.A b a  3.A b pozreli klasické zaujímavé miesta ako je Pražský orloj, celé  Hradčany, Václavské námestie, Staromestské námestie či Židovské múzeum s jednotlivými synagógami  a nechýbala ani plavba loďou po Vltave. Praha má v slovenských dejinách svoj nemalý význam aj  z pohľadu spoločnej Československej republiky.

               Na upevnenie vedomostí z literatúry bola zameraná časť exkurzie venovaná Franzovi Kafkovi, autorovi známeho diela Premena. Žiaci navštívili povestnú Zlatú uličku, kde F. Kafka býval v domčeku č.22, ale  obzreli si aj jeho sochu vedľa tzv. španielskej synagógy, ktorá lákala turistov. Žiaci si pripomenuli aj známe dielo Jaroslava Haška – Osudy dobrého vojaka Švejka.

               Táto nevšedná exkurzia bola vskutku skvelou akciou, ktorá žiakov oboznámila s Prahou, krásnou európskou metropolou, ale prepojila aj teoretické vedomosti s praxou formou zážitkového vyučovania.

          PhDr. A. Hlavinková, Mgr. R. Šimuničová, Mgr. A. Gnidová. RNDr. A. Rácová

           

           

           

          ARCHEOSKANZEN  Modrá

               V slnečnú stredu 31.5.2017, priam stvorenú na výlety do prírody, sa triedy Sekunda B a 6.A vydali na dejepisno-biologockú exkurziu smer   Modrá, Čechy.

                Už prvotný vstup popri rybníku naznačoval, že toto miesto bude nádherné! Vítal nás Archeoskanzen - dedina starých Slovanov, vybudovaná na pôvodných základoch, v ktorej si žiaci mohli priamo na mieste pozrieť, ako vyzerali dejiny. Dedinka obsahuje rôzne domčeky aj palác veľmožov, nechýba kostol i hospodárske budovy. Rozsiahly pozemok obývaný zvieratami dotvárajú dobové kostýmy i aktivity, ktoré zabavia nejedného návštevníka. Nechýba ani škola, kde si naši žiaci mohli vyskúšať, ako sa písalo v hlaholike. Rovnako ukážky konkrétnych historických predmetov a zážitkové vyučovanie v podobe priamych ukážok pečenia placiek, výroby zrna či látok, streľba z luku.

              Súčasťou je aj Živá voda Modrá, kde si v podzemnom tuneli žiaci poobzerali rôzne druhy rýb, navôkol poobdivovali rôzne druhy bylín a v praxi si overili svoje vedomosti o zvieratách a rastlinách žijúcich blízko body v tzv. Živej škole. Podvodný tunel v sladkej vode v prírode, je ojedinelým experimentom v rámci celej Európy. Nachádza sa v hĺbke 3,5 metra pod vodnou hladinou, má dĺžku 8 metrov a šírku 2 m. Celá expozícia je vybudovaná na miestach, kde kedysi boli mokrade a rybníky.

               Táto overená exkurzia je každý rok zárukou skvelých zážitkov!

          PhDr. Adriana Hlavinková

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          NAVŠTÍVILI SME MÚZEUM HOLOKAUSTU  v Seredi

                 V súvislosti so snahou upozorniť na aktuálny nárast extrémizmu a jeho riziká navštívili  kvartáni koncom mája bývalý koncentračný tábor v Seredi, v súčasnosti Múzeum holokaustu.

                   Expozície si žiaci pozreli v sprievode kvalifikovanej lektorky, ktorá priblížila žiakom históriu tábora, popísala jeho funkciu a fungovanie počas 2.svetovej  vojny, porozprávala o živote konkrétnych ľudí, ktorých osudy spečatil práve tábor v Seredi.

          Žiaci videli dôkazy o tom, kam extrémizmus môže zájsť – k potláčaniu osobnej slobody, ponižovaniu ľudskej dôstojnosti a napokon k vyvražďovaniu.

                  Po predchádzajúcich aktivitách – besedy, divadelné predstavenie, prezentácie vlastných projektov – sme touto exkurziou zavŕšili edukáciu smutnej epochy našich dejín.

          Mgr. Ivana Reviliaková

           

           

           

          EXKURZIA do koncentračného tábora Osvienčim

                   Nový školský rok sme začali dvojdňovou dejepisnou exkurziou v dňoch 22. – 23.septembra 2016 v zložení 2.A b, 3. Ab, časť Kvinty A a zopár žiakov 4.A b a Septimy A na ,,oživenie“.  Rôznorodé zloženie osadenstva naznačuje, že to nebol obyčajný výlet. Našou prvou  a hlavnou zastávkou bol nemecký vyhladzovací tábor Osvienčim. Toto miesto v nás vzbudilo rozporuplné pocity. Zažili sme niečo, na čo človek do smrti nemôže zabudnúť. Stopy ľudského utrpenia. Duše mŕtvych na každom kroku. Neskutočný strach z utrpenia ďalšieho dňa. Hrôzy, ktoré počas vojny museli židia zažívať v tomto koncentračnom tábore (ale aj iných), nemôžu nechať nikoho ľahostajného. Aj keď sme vojnu nikdy nezažili a žijeme v úplne inej dobe, po tom, čo sme videli, slovo vojna, holokaust a utrpenie  nabrali pre nás úplne iný význam. V autobuse sme všetci  sedeli ako zarezaní a premýšľali sme o tom, aké máme šťastie , že nemusíme v dnešnej dobe mať strach a obavu o svoje prežitie, o svoj  život. O to krajší bol príjazd autobusom do  mesta Krakow, kde sme si všetci uvedomili, že to, čo sme videli , je už len strašná minulosť a my sa môžeme tešiť z výletu. Nočná prehliadka Krakowa bola veľmi pekná... Večer na hoteli s kamarátmi nám znova vyčaroval úsmev na tvárach.

                Na druhý deň sme boli na prehliadke kráľovského zámku Wavel a následne sme videli aj katedrálu sv. Stanislava s jej slávnym zvonom, ktorý má meno Zigmund.  Práve tu sa písala história poľského národa. Vrátili sme sa opäť do Krakowa, kde sme si pozreli, ako toto mesto vyzerá cez deň. A úprimne môžeme povedať, že cez deň je toto mesto rovnako krásne ako večer. Potom sme sa  presunuli do Wieliczky, kde sme mali prehliadku soľných baní, ktoré sú zapísané aj v zozname svetového kultúrneho s prírodného dedičstva UNESCO a patria medzi najväčšie na svete. Všetci sme boli uchvátení touto  krásnou jaskyňou, ktorá pripomínala skôr podzemné mesto ako jaskyňu.

                 Bol to síce krátky výlet, ale veľmi intenzívny. Zažili sme toľko  zážitkov, ktoré stáli zato a na ktoré budeme dlho spomínať . Možno uvažujete tiež, či ísť alebo neísť sa pozrieť do koncentračného tábora, pretože sa bojíte, že uvidíte hrôzy vojny. No netreba sa báť. Treba si ísť pozrieť toto miesto na vlastné oči, pretože tak aj tí menje vnímaní a menej ľudskí isto pochopia, že holokaust nie je len slovo z učebnice dejepisu... Sú to duše miliónov ľudí, ktoré zahynuli krutou smrťou len pre nenávisť, zlobu, šialenstvo jedného vodcu a jeho prisluhovačov... Netreba na to zabúdať. Ako sa vraví - kto nepozná svoju históriu,  tak sa z nej nepoučí a stále ju opakuje. No toto sa už NESMIE zopakovať... A ja verím, že naša generácia to už nedovolí...

          Text a foto: Diana Šablicová, 3.Ab PhDr. A. Hlavinková

           

           

           

          šk. rok 2015/2016

          EXKURZIA na Moravu...

              Územie Moravy úzko súvisí s dejinami Uhorska i Veľkej MOravy, čo bolo učivo 2.A b, rovnako aj poznávanie Slovenska, a tak sa druháci bilingváli spolu s kvartou A vydali v piatok 17. 6.2016 na dejepisno-geografickú exkurziu na Moravu a do jaskyne Machocha. Sprievodkýňa vo svojom programe žiakom porozprávala o histórii Moravy, slávnej Napoleonovej bitke pri Slavkove, ale zopakovalis me si aj históriu Veľkej Moravy.

              Jaskyňa Machocha aj so svojou priepasťou je obľúbeným turistickým miestom. Dostali sme sa k nej zaujímavým vláčikom a obdivovali krásu stalagmitov aj stalagtitov. Zaujímavou bola aj plavba na člnoch vo vnútri jaskyne, ako aj jazda na lanovke na vrchol priepasti.

          Naozaj nezabudnuteľný zážitok!

          Text a foto: A. Hlavinková, A. Rácová

           

           

          EXKURZIA do dediny starých Slovanov...

                  Učivo o starých Slovanoch a Veľkej Morave žiakov vždy zaujíma, ale tento rok sme vyskúšali aj učenie zážitkovou metódou - priamo v dedine starých Slovanov. V pondelok 13.6.2016 sme sa triedy príma A a 6.A vydali na dejepisno-geografickú exkurziu na Moravu, do Archeoskanzenu Modra, kde sme sa ocitli pár storočí v čase spiatky - autentické domy, hospodárske budovy a dobové kostýmy každého zaujali! Postupne sme si poobzerali, ako si Slovania vyrábali odev, ako mleli obilie na žarnove a piekli placky (boli mňamkové!), ako bojovalli, akými zbraňami, ba dokonca sme si vyskúšali aj streľbu z luku. Nechýbali ukážky výroby keramiky z hliny a dielňa kováča. A nezabudnuteľná bola aj škola, kde sme sa na chvíľku stali žiakmi a  dozvedeli sa dôležité veci o Veľkej Morave, ale vyskúšali sme si aj hlaholiku.

                Zaujímavosťou je aj areál Živá voda a krajina navôkol, ktorú sme si obzerali z vyhliadkovej obrannej veže. Strávili sme tam 2,5 hodiny,ale čas letel ako voda a ešte by sme aj ostali! Určite sem prídeme znova!

          Text a foto: A. Hlavinková, A. Rácová

           

           

           

          Mária Terézia a my

              Po návšteve Bratislavského hradu 31.5.2016 (dejiny od praveku po Veľkú Moravu) sme sa rozhodli spoznať Bratislavu a jej dejiny podrobnejšie. Naša triedna pani učiteľka nám pripravila ďalší program. 9.júna sme sa stretli na Primaciálnom námestí so stredoškolákmi zo školy cestovného ruchu. Vysvetlili nám, že budeme hľadať skryté QR kódy a pomocou nich budeme spoznávať históriu a mesto inak ako doposiaľ. Netušili sme, aký úžasný deň je pred nami. Rozdelili nás do štyroch skupín a vyrazili sme za poznaním. Pátranie trvalo dve hodiny. Najviac nás zaujal Primaciálny palác a Dóm sv. Martina. Všetci sme dostali od našich sprievodcov lízatká. Mali sme chuť na zmrzlinu, ale pri jej vysokej cene v Starom Meste, nás skoro prešla chuť na ňu. Zmierili sme sa s cenou a dopriali sme si dva kopčeky.

          Potom nasledovala druhá časť programu – Mária Terézia a my. Žiadna prednáška o histórii, ale skvelé divadielko, v ktorom sme účinkovali my, žiaci 5.B. Najskôr sme si zostavili rodokmeň a príbuzenstvo. Potom sme ju obliekli do krásneho rúcha a mohla začať korunovácia Márie Terézie. Palatín jej dal zlaté jablko, žezlo a na hlavu korunu. Začal korunovačný sprievod, ktorý skandoval: “Vivat Maria Terezia!“ V sprievode sme opäť účinkovali všetci z 5.B, urobili sme vyhliadku z veže a rozlúčili sa s osvietenou panovníčkou, o ktorej budeme vedieť, že sa zaslúžila o viaceré múdre reformy a prežila časť svojho života práve v našom meste.

          Ďakujeme našim pani učiteľkám Jágrovej, Šimuničovej a Kubíkovej za skvelú atmosféru a sprevádzanie na akciách. Tešíme sa už na ďalšie.

          Katarína Lukáčiková, 5.B

           

           

          DEJEPISNÁ VYCHÁDZKA PO CENTRE BRATISLAVY

             Každoročné exkurzie po centre Bratislavy sa tento rok konali v utorok a v stredu 31.5 - 1.6.2016 s triedami piatakov.

                  Bolo to niečo ako bratislavské dobrodružstvo. Boli sme si pozrieť Bratislavský hrad, vodníka, ktorý vychádza z chodníka pri Michalskej bráne. Zbierali sme OQ kódy a lúštili sme ich. Nechýbalo ani zmrzlinové osvieženie. Ďakujeme zaq skvelý výlet pani učiteľkám V. Jágrovej a renáte Šimuničovej.

          Text a foto: Nina Kanabová, 5.D

           

           

           

          šk. rok 2014/2015

           

          DEJEPISNO-SLOVENČINÁRSKA VYCHÁDZKA NA DEVÍN

              Napriek daždivému počasiu v utorok 23.6.15 sa  trieda 1.A b vydala na vychádzku na hrad Devín, kde si pripomenuli základné fakty o misii solúnskych bratov na Veľkej MOrave.

          Nechýbala ani spomienka na štúrovcov (nakoľko si pripomíname 200. výročie narodenia Ľ.Štúra) a ich výstup na Devín, ale neobišli ani Bránu slobody, spomienku na nie tak dávnu minulosť našich dejín...

          Text a foto: A. Hlavinková

           

           

          VODÁRENSKÉ  MÚZEUM

          Vodárenské múzeum a Sad Janka Kráľa...23.6.2015... kvinta A

           

          DEJEPISNO-GEOGRAFICKÁ EXKURZIA na Trenčiansky hrad...

               V utorok 2.júna 2015, keď sa konečne ukázalo leto a bolo nádherne, sa triedy 5.A a 5.C vybrali na dejepisno-geografickú exkurziu, kde v Piešťanoch zažili plavbu na lodi Trajan a pozreli si centrum mesta. Nasledovalo Podolie známe miniatúrami slovenských hradov. A bodka exkurzie - Trenčiansky hrad, ktorý nám dal zabrať, keďže stúpanie do kopca v horúcom počasí bolo náročné, ale výhľad stál za to!

          Text a foto: PhDr. A. Hlavinková (Viac foto vo fotoalbume)

           

           

           

          PO STOPÁCH ŠTÚROVCOV

               Dňa 30. 3. 2015 sa trieda tercia A vydala po stopách štúrovcov v centre mesta Bratislavy v rámci dejepisnej vychádzky. Na hodinách dejepisu sa žiacitercie  zoznamujú s dejinami slovenského národného obrodenia, osobnosťami a udalosťami tohto obdobia, a tak ich úlohou bolo pripraviť si v skupinkách projekt o ľubovoľnej pamiatke, budove, osobnosti a jej konktétnej činnosti v historickom centre Bratislavy. POčas dejepisnej vychádzky bolo úlohou skupiniek prezentovať svoje projekty pred danou pamiatkou svojim spolužiakom a vyučujúcim, aby si aktualizoval preberané učivo a lepšie spoznali historické centrum svojho mesta.

           

           

          AKCIE, ktoré sa už uskutočnili, nájdete aj v sekcii Zaujímavé akcie https://tilgnerka.edupage.org/text/?text=subjects/34876&subpage=3&

           

           

           

          ...................................................................................................................................................................................

          2012

          • Seminaristi z dejepisu sa zúčastnili kultúrno-historickej prehliadky Liptovského Mikuláša. Zúčastnili sa vzdelávacieho programu Príbehy minulosti, ktorý interaktívnym spôsobom sprostredkovali informácie o živote Keltov, o ich náboženstve a kulte. „Kelti“ odovzdávali informácie na Havránku – najvýznamnejšej archeologickej lokalite na Liptove. Študenti navštívili Múzeum Janka Kráľa, liptovskú mučiareň a Tatrín. Čas mali vyplnený didaktickými hrami a na záver sústredenia odovzdávali vypracované pracovné listy.
          • Študenti semináru z dejín umenia navštívili Londýn. Absolvovali kultúrno – historickú prehliadku mesta. Program: Tower of London, London Bridge, Design Museum, Royal Albert Hall, Buckingham Palace, Covent Garden, British museum, St James Park, House of Parliament, Westminster Abbey, Trafalgar Square, National Gallery, St Paul´s Cathedral, South bank, Shakespeare´s Globe Theatre, Tate Modern.
          • Študenti prímy A, B navštívili Carnuntum. Videli tak rímske mestské štvrte, občiansky dom, mestské vily a verejné termálne kúpele. Študenti tak hlbšie spoznali módu a krásu, kultúru kúpeľov  a hygienu ako aj stravovacie návyky a zvyky Rimanov.

          2011

          •  Seminaristi z dejín umenia absolvovali poznávaciu exkurziu Barcelony. Program: prehliadka chrámu Sagrada familia, prehliadka historického centra Barri Gotic, prehliadka baziliky Santa Maria del Pi a katedrály Santa Eulalia, ukážka bloku nesvornosti, návšteva Casa Batllo a Casa Milá, návšteva Egyptského múzea, návšteva hradu Montjuic, galérie Joana Miró, Národného múzea umenia, ukážka gréckeho amfiteátra, návšteva parku Ciutadella, v ktorom sa nachádza aj fontána, na ktorej spolupracoval A. Gaudi, víťazný oblúk postavený pri príležitosti svetovej výstavy v roku 1888, park Guell – múzeum Gaudího, múzeum Montserrat, múzeum P. Picassa, múzeum čokolády, ktoré mapuje výrobu a spracovanie tohto pokrmu. 

          2010

          •  Študenti septimy A, B, oktávy A,B a kvarty B sa zúčastnili exkurzie do Oswienčimu. Študentom bol poskytnutý lektorský výklad v Oswienčime i v Brezinke. Okrem toho sa zúčastnili aj prehliadky historického centra mesta Krakow a vzdali úctu zosnulému poľskému prezidentovi Lechovi Kaczynskému na hrade Wawel.
          •  Žiaci 5.B a prímy A navštívili Trenčiansky hrad a katov dom.
          •  Žiaci septimy A navštívili Zvolenský zámok, vysuté pracovisko SNG vo Zvolene, múzeum SNP v Banskej Bystrici a archeopark Kaľamárka.
          •  Seminaristi z dejín umenia boli na exkurzii so zameraním na architektúru Bratislavy (Dom u dobrého pastiera, Dóm sv. Martina, Manderlák, Modrý kostolík...) a galéria Milana Dobeša. Cieľom exkurzie bolo spoznať slovenské umelecké smery a ich znaky.
          • Historická prehliadka Bratislavy. Seminaristi z dejepisu boli prevedení Bratislavou a bol im poskytnutý odborný výklad lektormi.

          2009 

          • Seminaristi z dejín umenia navštívili Paríž - návšteva múzea Louvre a modernej štvrte La Defense, katedrála Notre Dame, múzeum Orsay, múzeum Rodin, prehliadka historického centra, Moulin Rouge, cintorín, Námestie republiky, pamätník Bastily, Sorbona, Pompidou, Pantheon, Luxemburské záhrady, Invalidovňa, Eiffelova veža, Versailles, Champs elysee, Námestie svornosti, víťazný oblúk, Sacre Coeur.