•  

           

          MÚZEUM, VÝSTAVY, KINO, DIVADLO...

          šk.rok 2023/2024

          A máme, čo sme chceli

               V stredu 13. 3. 2024 sa počas prebiehajúcich maturitných skúšok konalo filmové predstavenie v kine Nostalgia pre triedy 9.A, 9.B, 9.C, Kvartu A, Septimu A a IV.A bilingválnu, ktoré budú onedlho preberať toto učivo. Film so skvelými hereckými výkonmi poukazuje na dobu rozpadu ČSR, krátko po Nežnej revolúcii, a približuje tematiku vládnutia Komunistickej strany, spolupráce so ŠTátnou bezpečnosťou, ale hlavne odpad politických udalostí na životy v bežných rodinách.

          PhDr. Adriana Hlavinková

           

          Pravek pre piatakov

          V stredu 21. 2. 2024 sa trieda 5.C zúčastnila dejepisnej výstavy o praveku, kde bola veľká zábava! Ako žili pravekí ľudia, aké mali jaskyne, ako lovili mamuty či kreslili jaskynné maľby? To všetko sa piataci naučili, skvelo zabavili a zároveň to bol aj výborný teambuilding!

          PhDr. Adriana Hlavinková, Mgr. Lea Lácová

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Praveká výstava

          Trieda III.Ab v Slovenskom národnom múzeu na populárno-náučnej prednáške o neutrínovej fyzike... ,,Ako študovať neutrínovú fyziku bez netrín" dňa 9. 11. 2023.
          Študenti si zážitkovou formou zopakovali poznatky o populárno-náučnom štýle, obohatili svoje vedomosti o jadrovej fyzike a stihli si si pozrieť aj ocenenú interaktívnu expozíciu o praveku, ktorá ich veľmi zaujala.

          Mgr. Ivana Reviliaková

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Archeologické múzeum

               Aké amulety si vyrábali Egypťania a na čo používali vešebty? Aj to, ale aj mnoho iného o živote Egypťanov a iných starovekých kultúr sa dozvedela trieda Príma A v utorok 24. 10. 2023 pri návšteve Archeologického múzea pomocou pracovných listov a lektorského výkladu na výstave Záhady Egypta.

              Samozrejme, nechýbalo úvodné predstavenie, čo je to vlastne archeológia, ako pracuje archeológ a ako sa vlastne do Archeologického múzea dostala zbierka egyptských predmetov. Rovnako si žiaci pozreli aj iné zaujímavé exponáty a dozvedeli sa, čo sa všetko ešte v múzeu chystá... Tvorivé dielne v podzemnej pivnici mali ten správny historický nádych a žiaci si vyrobili amulety skarabea a Hórovo oko.

          PhDr. Adriana Hlavinková

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          šk.rok 2022/2023

          Múzeum mesta Bratislavy

              Vo štvrtok 18. mája 2023 sa trieda Sekunda A vybrala do Múzea mesta Bratislava na dejepisnú výstavu Ako sa Bratislava stala mestom. V budove starej radnice sa dozvedeli, kto boli radní páni, aké listiny máme od vzniku Bratislavy, čo je zlatá bula, ale aj to, ako sa žilo  a súdilo v stredovekej Bratislave. Súčasťou prehliadky bola aj zábavná hra, kde si mohli žiaci vyskladať, ako sa radnica menila po architektonickej stránke v priebehu storočí. Nechýbala ani záverečná prehliadka mučiarne a podzemných priestorov radnice.

          PhDr. Adriana Hlavinková, Mgr. Anetta Gnidová

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Od Turkov po Ľudovíta Štúra

              V utorok 25. januára  2023 k nám na 2.stupeň opäť  prišla divadelná skupina Via Historica, šermiarsko-divadelná kumpánia, ktorá  ponúka divadlo pre deti aj dospelých, zábavu, teambuildingy, ako aj štylizované hodiny dejepisu určené pre základné a stredné školy, so zameraním na slovenské dejiny. 

               Keďže minulé predstavenie bolo veľmi úspešné, tentokrát sa zabavili žiaci 5. ročníka, 6. ročníka, Prímy A, Sekundy A, Tercie A a veru, bolo to suprové!

                                                                 PhDr. Adriana Hlavinková

           

           

          Cesta slovenskou históriou...

              Vo štvrtok 20. októbra 2022 k nám na 1.stupeň prišla divadelná skupina Via Historica, šermiarsko-divadelná kumpánia, ktorá  ponúka divadlo pre deti aj dospelých, zábavu, teambuildingy, ako aj štylizované hodiny dejepisu určené pre základné a stredné školy, so zameraním na slovenské dejiny.

               Ich predstavenie sa volalo Cesta slovenskou históriou - Od Viedne k štúrovcom (Viedeň 1683, Rákoczy a Jánošík, Mária Terézia, francúzska revolúcia, štúrovci) a našich žiakov 1.stupňa veľmi pobavilo! Žiaci 2., 3. a 4. ročníka sa veľa dozvedeli,a le aj sa zabavili...

          PhDr. Adriana Hlavinková

           

           

           

           

           

           

           

           

          Jánošík - príbeh vraha? 

               Tak sa volalo predstavenie Divadla Aréna, ktoré sa odohralo v priestoroch DPOH, v pondelok 3. októbra 2022 počas vyučovania pre žiakov rôznych škôl.

                 Tilgnerku zastupovali triedy septima A, IV.Ab a V.Ab, ktorí sa spolu s hercami zamýšľali nad tým, čo sú mýty, ako vznikajú mýty a na základe historických faktov a dobových dokumentov odhaľovali skutočné dobové udalosti, čím si preverili svoje dejepisné vedomosti - prácu s historickými faktami a učili sa kriticky myslieť.

          PhDr. Adriana Hlavinková,  PhD. Erika Potočová

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          šk.rok 2021/2022

          HOLOKAUST - nezabúdame!

                Predstavenie Divadla Aréna s názvom Holokaust si pozreli naši žiaci zo Septimy A, Septimy B, III.Ab, IV.Ab a Kvarty A v stredu 18. mája 2022 a bolo to fenomenálne! Skvelé herecké obsadenie zobrazili dobovú realitu holokaustu na Slovensku a zanechalo aktuálnu otázku - čo ďalej? Urobíme hrubú čiaru a začneme znova, alebo sa poučíme? Veríme, že  platí staré známe Historia magistra vitae!

          PhDr. Adriana Hlavinková, Mgr. Ivana Reviliaková, PhD. Erika Potočová

           

           

           

          VÝSTAVA Ladislav Bielik August 1968

          V termíne od 14. 10. do 26.10. 21 sme na škole   v spolupráci s neziskovou organizáciou Camera Obscura inštalovali známu výstavu Ladislav Bielik August 1968. Cieľom seriálu výstav je edukácia verejnosti, najmä mládeže, o historických udalostiach, spoločenských pohyboch a prevratných činoch občanov Slovenska a bývalého Československa v auguste 1968.

          Naši študenti budú s výstavou ďalej pracovať na hodinách dejepisu, občianskej výchovy, etickej výchovy  či slovenského jazyka a literatúry.                                   

          PhDr. Adriana Hlavinková

           

           

           

           

          šk.rok 2020/2021

          MÚZEUM MESTA BRATISLAVA

               Už prvé dni nového šk.roka využili žiaci Prímy A na spoznávanie toho, čo je vlastne dejepis a prečo sa ho učíme.

               Vo štvrtok 3. 9. 2020 navštívili Múzeum mesta Bratislava, kde sa dozvedeli o tom, aké všetky múzea patria pod toto múzeum, pozreli si zaujímavé expozície a aj si vyskúšali, čo všetko je možné robiť v tvorivom ateléri tohto múzea. Našou sprievodkyňou bola múzejná pedagogička p. Pavlikánová, ktorá vie naozaj zaujímavo a zanietene rozprávať o všetkých tajomstvách múzea.

                Návšteva podzemnej mučiarne bola tou povestnou bodkou za skvelým dňom!

                                                                                                                                       PhDr. A. Hlavinková

           

          šk.rok 2019/2020

          EGYPTSKÉ VEŠEBTY ZNOVA

                Keďže na Archeologické múzeum sme počuli samé chvály, výstavu a tvorivé dielne Egyptské vešebty si 26.6.20 išli pozrieť aj žiaci 5.A, ktorí  takto tvorivo ukončili školský rok. Archeologické múzeum má priestory tvorivej dielne v podzemnej pivnici, takže sme sa ukryli pred slniečkom i koronou a naučili sa veľa zaujímavého o egyptskej civilizácii, ale aj o tom, čo to sú vešebty a na čo slúžili. A aj si každý vyrobil svojho vešebta! Ďalšia skvelá návšteva, odporúčame!

                                                                                                                                                                                                                                  PhDr. A. Hlavinková

           

          EGYPTSKÉ VEŠEBTY

          Práve 12.2.20 bol ten magický dátum pre Prímu A, keď navštívila Archeologické múzeum a v tvorivej dielni si vytvárala vlastné vešebty.

          Čo to bolo, ale aj ďalšie zaujímavosti z dejín staroveku sa dozvedeli zážitkovou formou, ktorá sa im veľmi páčila.

          Rovnako sa dozvedeli aj o Rimanoch na Slovensku, o stĺpe Marca Aurélia a veľa sa dozvedeli aj o práci archeológa a o tom, ako sa starať o archeologické nálezy.

          Mgr. M. Mikulová

           

           

           

          REMESLO MÁ ZLATÉ DNO

          Mačka Malvína ako skvelý maskot Múzea mesta Bratislavy privítala vo svojom tvorivom ateliéri triedu 5.A, ktorá sa vo štvrtok 6. 2. 2020 prišla zoznámiť so vzdelávacím programom pre školy Remeslo má zlaté dno.

          Tvorivý ateliér s magnetickou stenou, repliky vzácnych predmetov, ale aj hľadanie v konkrétnych exponátoch - takto zaujímavo  prepojené učivo je veľmi dobrý nápad!

          Toto múzeum je ako stvorené pre 1. a 2. stupeň ZŠ, keďže zážitkovou formou  učí o dejinách Bratislavy cez konkrétne príbehy ľudí. Dozvedeli sme sa, kto bol tovariš, kto učeň a cechmajster, ale aj ,,majsterstuck" - určite odporúčame!

                                                                                                                                                                                PhDr. A. Hlavinková

           

           

           

           

          STĹP  MARCA AURÉLIA

              Učivo o Rimanoch, konkrétne o vláde Marca Aurélia, ktorý sa dostal až na Slovensku k rieke Hron, si upevnila trieda Kvinta A v stredu 5. 2. 2020 na prehliadke v Archeologickom múzeu, po ktorej nasledovali tvorivé dielne, kde si aj stredoškoláci mohli na chvíľu tvoriť a vytvoriť si medailón na krk s portrétom Marca Aurélia alebo výjavu so zlatým dažďom, ktorý sa nám zachoval na stĺpe Marca Aurélia. Práve tento výjav sa viaže k územiu Slovenska, priamok rieke Hron, kde Marcus Aurelius napísal známe filozofické dielo Hovory k sebe samému. Prepojenie konkrétnych hmotných artefaktov a teórie je jednou z najefektívnejších ciest vyučovania, vďaka ktorej žiak najlepšie pochopí súvislosti.

                                                                                                                                                                                              PhDr. A. Hlavinková

           

           

          CESTA K SLOBODE

          Dňa 17. 1.20 sa  seminaristi z dejepisu  zúčastnili výstavy na Bratislavskom hrade s názvom Cesta k slobode. Študenti si prostredníctvom pútavého výkladu uvedomovali, že cesta za slobodou býva náročná a bolestivá. Rôzne dobové exponáty (ostnatý drôt, cestovateľské doložky, rušičky,..) pomohli študentom vytvoriť si presnejšiu predstavu o nedávnom období našich dejín.

          Mgr. E. Potočová

           

          AKO VYROBIŤ PAPIER ČI MAPU?

               To sme sa dozvedeli vo štvrtok 19.12. 2019 5.A v Archeologickom múzeu. Zahrali sme sa na kartografov a   tvorili sme mapy, aj sme si vyrobili vlastný papier. Nechýbali interaktívne hry o tom, ako žil praveký človek, ako sa hľadá zlato či ruka. Obliekli sme pravekého človek a a poobzerali, čo si obliekal známy ľadový muž Otzi. Aj sme rituálne obetovali v šamanskej jaskyni!

          Jednoznačne najlepšie múzeum pre deti - odporúčame!

                                                               PhDr. A. Hlavinková, Mgr. M. Mikulová

           

          PROJEKT 1918

          Dňa 13. 12. 20 sa študenti 4.Ab, septima A a seminaristi z dejepisu sa zúčastnili divadelného predstavenia Projekt 1918. To, o čom sa učia v škole, im bolo sprostredkované za pomoci hereckých výkonov. Študenti sa tak na chvíľu stali súčasťou historických udalostí zachytávajúcich rozpad monarchie a vznik ČSR.

          Mgr. E. Potočová

           

          VÝSTAVA NEŽNÁ REVOLÚCIA V KUNSTHALLE

              V pondelok 9. 12. 2019 Kvinta A navštívila prvý raz výstavu v Kunsthalle v rámci série podujatí k 30. výročiu Nežnej revolúcie, aby sa zoznámila s typom galérie, ktorá sa venuje modernému umeniu a jej pobočky sú po celej Európe. Formou aktivít a skupinovej práce si zopakovali fakty o udalostiach z novembra 1989, ale hlavne sami zakúsili rôzne podoby života v zinscenovanej forme. Aká bola atmosféra neslobody spred roka 1989? Ako prebiehala demonštrácia? Ako reaguje dav? Čo je to sloboda? čo je to demokracia? Výstava mala názov Moc bezmocných a žiaci si odniesli mnoho otázok, nad ktorými môžu doma, aj s pomocou rodičov, hľadať odpovede.

                                                                                                                                                        PhDr. A. Hlavinková

           

          DNES VEČER NEHRÁME

              Toto predstavenie bolo jednou z akcií v rámci celoškolských osláv 30. výročia Nežnej revolúcie, keď sa priamo na doskách SND zopakoval rok 1989, keď sa jeden mesiac v SND naozaj nehralo...

          Dá sa hercom veriť? Hrajú divadlo aj v živote? Kedy herec hovorí pravdu? Na javisku? Na námestí? Aká je ich pravá tvár? V novembri 1989 sa mesiac v národnom divadle nehralo. Herci štrajkovali. Čomu to pomohlo?

          Aká bola úloha hercov počas novembra 89? Aká je ich úloha dnes? Hrať či nehrať, to je otázka, nad ktorou sa zamýšľali aj žiaci Kvinty A, Kvinty B a 1.Ab vo štvrtok 5. decembra 2019 v novej budove Slovenského národného divadla.
                                                                                                                               PhDr. A. Hlavinková, Mgr. R. Šimuničová

           

          LENI v Slovenskom národnom divadel

          26. 11. 20 si seminaristi z dejepisu  pozreli divadelné predstavenie Leni. Študenti sa tak zamýšľali nad tým, ako rýchlo sa človek môže stať vinníkom či spolupáchateľom danej doby.

          Mgr. E. Potočová

           

          NOVEMBER 1989

                Táto divadelná hra November 1989 pre 9.A, 9.B a kvartu A v piatok 15. novembra 2019 bola súčasťou celoškolských osláv 3O. výročia Nežnej revolúcie.

          V roku 1989 sa po viac ako štyridsiatich rokoch podarilo zvrhnúť totalitný režim, ktorý si na Slovensku vyžiadal státisíce obetí. Jeho represie sa dotkli dvoch miliónov ľudí. Od ľudí vyžadoval uniformitu, poslušnosť, súhlas, priemernosť, opatrnosť, vernosť, vážnosť, lož. Desila ho kritika, výnimočnosť, samostatné myslenie, veľkorysosť, tolerantnosť, vzdelanie, mravnosť, zásadovosť, viera v Boha, znalosť cudzích jazykov, zmysel pre humor či dlhé vlasy. V ľuďoch zničil odvahu myslieť, chuť kritizovať a odhodlanie žiť v pravde.

          Kto nesúhlasil s politikou Komunistickej strany Československa alebo s tým, čo robili jej chránenci, musel svoj názor tajiť, klamať alebo sedieť vo väzení. Žiť v paralelnom vesmíre, v akejsi sivej zóne, kde sa tajne organizovali bytové semináre, divadlá a výstavy, vydávali a rozširovali samizdaty. Títo ľudia bytostne pociťovali potrebu slobody. Napriek sledovaniu, výsluchom, ponižujúcim domovým prehliadkam nachádzali zmysel v tom, prečo trpieť pre dôležité veci. Aké však boli tvoje šance po pätnástom roku života, keď nerozhodovali tvoje schopnosti a talent, ale správanie tvojich rodičov? Aj nad tým sa zamýšľali naši žiaci a hľadali si odpovede, učili sa kriticky myslieť a mnohí si svoje otázky nechali aj pre svojich rodičov či starých rodičov.

                                                                              PhDr. A. Hlavinková, Mgr. R. Šimuničová, Mgr. M. Ďuriš

           

           

          šk.rok 2018/2019

          Divadelné predstavenie Dubček

               V čom je dnešná doba lepšia ako tá, v ktorej žili naši rodičia a starí rodičia? Takáto otázka zostala rezonovať v študentoch po predstavení #Dubček v divadle Aréna pondelok 13. mája 2019. Pätica mladých hercov, ktorá sama neprežila dobu Pražskej jari, avšak je vekovo veľmi blízka našim študentom, nám predstavila život a politickú kariéru Alexandra Dubčeka a kľúčových osobností augusta ´68 v diele #Dubček.

               Moderné stvárnenie  predstavenia obsahovalo veľké množstvo historických faktov doplnené o súdobé výpovede ľudí, ktorí prežili druhú polovicu 20. storočia v Československu. Dejiny nie sú čiernobiele a nepíšu ich len víťazi. Aký odkaz nám ponúka éra Alexandra Dubčeka? Môžeme ho porovnávať s osobnosťami, akými bol Ľudovít Štúr alebo Milan Rastislav Štefánik? Máme si tieto osobnosti pripomínať len pri „osmičkových“ výročiach?

               Tieto zamyslenia sa vynárali počas celého predstavenia, a preto sa veľmi tešíme ústretovosti divadla, ktoré nám umožnilo aj besedu s hercami a ich poňatím úlohy, ktorej sa zhostili. Ešte raz  veľmi pekne ďakujeme. Bolo to skvelé!

          Mgr. Renáta Šimuničová. Mgr. Erika Potočová

           

          Historické múzeum SNM

                Predvianočný čas je ako stvorený na návštevu múzea a učenie sa inou formou. Naši sekundáni si išli preveriť svoje vedomosti v utorok 18. decembra 2018 do Historického múzea SNM do časti, ktorá sa zaoberá dejinami Slovenska.

               Zaujímavý výklad lektora plný aktuálnych infošiek zaujímavo preverilo vedomosti žiakov a rôznymi tvorivými úlohami ich motivoval k ďalšej návšteve múzea.

          PhDr. A. Hlavinková

           

          Archelogické múzeum 

          29. 11.18 - 5.A Tvorba keltských a rímskych mincí, PhDr. A. Hlavinková

           

          Archelogické múzeum - 5.12. 18 - príma A

          Praveké maľby - ich význam a tvorba alebo dejepis v príme zážitkovou formou...

              Naša exkurzia sa začala po druhej hodine, keď sme išli z p.uč. Rybnikárovou a p.uč. Šimuničovou na električkovú zastávku Nad lúčkami. Vystúpili sme na zastávke Chatám Sofér.

              V múzeu nás už čakala pani sprievodkyňa a začala naša archeologická výstava s výkladom. Boli tam vystavené sošky, šperky, nádoby, taniere a rôzne iné veci z rôznych období.

          Po výklade a prehliadke sme sa odobrali do suterénu, kde boli tvorivé dielničky. Každý sme maľovali na kamene nejaké zviera ako kedysi ľudia v jaskyniach. Nakoniec sme si obkreslili ruky na papier, kde bol nakreslený krásny mamut. Tento obrovský plagát sme dostali ako pamiatku na našu exkurziu. Teraz ho máme vyvesený v triede.

               Po múzeu sme išli do mesta na vianočné trhy. A toto bol už koniec nášho vydareného dňa.

          Emka a Lea, príma A

          Mgr. R. Šimuničová

           

           

          šk.rok 2017/2018

          Rodáci v SND

          Septima A bol na záver roka v Slovenskom národnom divadle na  činohre Rodáci, ato večer  vo štvrtok 14.6.2018. Táto hra bola napísaná na objednávku pre SND a zachytáva aktuálne dianie na Slovensku, nevyrovnanie sa s minuloťou či sebou samým! Pre nás to bolo jedno z najlepších predstavení, čo sme v SND videli a určite ho odporúčame!

          Nicol Rácová, oktáva A 

           

          100 rokov ČSR v múzeu

                Vo štvrtok  17.5.18 sme boli na dejepisnej akcii – na  unikátnej výstave, ktorá sa mne osobne veľmi páčila a rozhodne aj vám odporúčam sa tam ísť pozrieť, pretože to stálo rozhodne za to! Volá sa Česko-slovenská výstava/Slovensko-česká výstava. Vznikla pri príležitosti blížiaceho sa výročia bývalej ČSR a spolupracovali na nej oba štáty. Je v Historickom múzeu SNM na Bratislavskom hrade.

                Na výstave sú pre vás pripravené rôzne oddelenia a témy, ako napr. oddelenie dopravy, architektúry, pohybu, športu... Počas prehliadky sa stretnete so zaujímavými oblekmi, modelmi, obrazmi, dokumentmi a inými exponátmi pripomínajúcimi život v minulom storočí.. . Určite odporúčam!

          Leona Lopošová, 8.B, Mgr. R. Šimuničová

           

          Ako sme sa učili dejepis v kine

                Aktuálny film o Dubčekovi, jeho živote a pôsobení – najmä v roku 1968, známom aj ako Pražská jar – sme mali možnosť vidieť 14.5.2018 na školskom premietení filmu v Cinema City Eurovea ako doplnok vyučovania dejepisu pre triedy 2. a 3. stupňa, ktorí preberajú toto učivo. Bol to pútavý film zo slovenskej prudukcie, ktorý nám priblížil udalosti histórie vtedajšieho Československa. Veľa mladých ľudí nevie, čím všetkým si náš národ prešiel, kým sa dostal tam, kde je dnes. Napriek tomu, že nás to učia v škole, nevieme to.  Rýchlo zabúdame a neuvedomujeme si dôsledky histórie do dnešných dní. Hoci vidieť jeden film tiež nestačí, ale je to aspoň niečo. Je to dobrá forma k tomu, aby sme sa viac zamysleli nad tým často počutým, že história je učiteľkou ľudstva.

          Nicol Rácová, septima A, PhDr. A. Hlavinková

           

          Posolstvo holokaustu alebo film Kroky na hrane...

                ... život je dar, za ktorý sa oplatí bojovať. Vo štvrtok 5. 4. 2018, kým sa na našej škole konali prijímacie skúšky na bilingválne gymnázium, sme sa my žiaci z 3. stupňa zúčastnili filmového predstavenia Kroky na hrane, kde sme mali možnosť priblížiť si boj o záchranu ani nie tak vlastného života, ako skôr životov druhých.

                     Dvaja Slováci Vrba a Wetzler, ktorým sa vďaka obrovskej vnútornej sile, niekoľkým láskavým srdciam a šťastiu podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim na Slovensko a vydať svedectvo o ukrutnej skutočnosti, odohrávajúcej sa za jeho bránami. Ide o silný príbeh, ktorý sme spoznali práve vďaka autentickému filmu Kroky na hrane. Skupina 6 mužov – bežcov sa rozhodla zabehnúť 170 kilometrovú trasu, po ktorej Vrba s Wetzlerom unikali. Aj pre nich to bol v niektorých momentoch boj, ale myšlienka na dvojicu odvážnych Slovákov im dodávala silu až do samotného cieľa.

          Nasledovala diskusia priamo s aktérmi filmu, ktorá nás donútila priam bytostne sa zamyslieť nad otázkou: Pomohol by som človeku v núdzi, ak by mi hrozilo nebezpečenstvo? Na túto otázku si musí každý odpovedať sám. Oni pomohli. Im pomohli... Ale ako bolo povedané jedným z bežcov:„ Nie je to len o tých veľkých hrdinstvách, ale rovnako o tých malých, ktoré dopomohli tomu, aby sa stali.“

                   Kroky na hrane nesú nejedno veľké posolstvo.  Nebuďte voči druhým ľahostajní. Majte otvorené oči a najmä...  otvorené srdcia.“                                                                                                                     Nicol Rácová, septima A, PhDr. A.Hlavinková

           

          Tiso, muž svojej viery

                Divadlo Aréna obsadilo do hlavnej úlohy inscenácie Tiso Mariána Labudu ml. a okrem pár scén bol na pódiu takmer celú dobu trvania predstavenia sám. Ako seminaristi z dejepisu sme si toto predstaveni pozreli 21.2.2018. Labuda znázorňoval totiž jednu z najkontroverznejších postáv slovenskej histórie. Kto bol Tiso? Odkiaľ pochádzala jeho motivácia? Prečo? Tiso sa akosi vždy ocitne na jednom z čierno-bielych pólov. S jeho aktivitami z obdobia prvého Slovenského štátu sa zrejme ani nie je prečo čudovať.

               Začínal ako kňaz, viera sa preto stala jedným z najsilnejších znakov jeho osobnosti. Považoval ju za prameň jeho disciplinovanosti, sily viesť Slovensko a činiť nemalé radikálne rozhodnutia. Predstavenie sa teda zo začiatku zameralo práve na Tisov kresťanský charakter, na skromnosť jeho života, tvrdosť s akou pristupoval k sebe aj ostatným v mene čistoty a disciplíny. Neskôr vidíme, ako sa Tiso dostáva do politiky, prihliada na záujmy obyčajného vykorisťovaného ľudu. Jeho prejavy boli naozaj vcelku vášnivé, často až agresívne a zanechali svoj dojem. Politické mierenie prvého a jediného prezidenta tohto štátu sa postupne menilo, alebo sa skôr pokrivovalo- kresťanské hodnoty sa pretavili do radikalizmu, ktorým je tak nešťastne poznačená celá Európa. Hlinkova garda, ešte dnes v ľuďoch vyvoláva strach a úzkosť. Samotný Tiso bol na konci svojej ‘kariéry‘ schopný odôvodniť mnohé deportácie a zločiny na židovskom národe pred sebou a verejnosťou tým, že pre ochranu Slovákov bol ochotný postaviť ich národ až na druhé miesto, i keď to znamenalo smrť.

          Svojho konca sa Tiso dočkal v roku 1947 kedy bol popravený na základe rozsudku súdu pre vojnových zločincov. Ani v posledných chvíľach svojho života, či počas procesu neprejavil ľútosť obetiam, nakoľko to pokladal za znak toho, že pochybuje o svojich rozhodnutiach. Až do poslednej chvíle bol teda Tiso presvedčený, že konal v záujme Slovákov.

               Divadlo Aréna dokázalo skondenzovať akúsi esenciu Tisovej osobnosti do hodinového predstavenia, ktoré nenechalo ani jedného diváka bez dojmu. My ako žiaci dejepisného semináru sme si predstavenie naozaj užili a načerpali z neho mnohé postrehy, ktoré by nám možno učebnica nevedela sprostredkovať. Bol to určite jeden z najsilnejších zážitkov tohto roka.

                                                                                                        Zuzka Králiková, oktáva A, Mgr. E. Potočová

          Sissi, krehká krása monarchie

                  Divadelné predstavenie Sissi slovenského Národného divadla,ktoré sme si pozreli v rámci dejepisného seminára 14.2.18,  sa však zameralo práve na skutočný vnútorný život najkrajšej ženy Uhorska a dôsledky dvornej etikety na jej krehkú povahu.

          Alžbeta Bavorská, často prezývaná Sissi, bola ženou silných vášní a divokej mysle. Život v centre cisárstva ju priviedol až k obsesívnemu správaniu, ktoré dnes prisudzujeme mnohým mentálnym poruchám.

          Skutočnou tragédiou jej života však bolo, že aj napriek tomu, ako veľmi sama monarchiu a svoj život v nej nenávidela, stala sa jej symbolom (až dodnes) a teda aj terčom pre talianskeho anarchistu, ktorý ju prebodol roku 1898, na znak boja proti cisárstvu. Sissi, ktorá strávila celý život hľadaním úteku pred svojím dvorným životom, mu tak zaplatila tú najvyššiu daň.

          Predstavenie, napriek presnému historickému vyobrazeniu vecí si zachovalo silnú dávku emócií a ponúklo tak divákom nahliadnuť do vnútra najžiadanejšej ženy Uhorska. Kto vie čo by Sissi povedala na tanieriky, plagáty a iné suveníry, ktoré zdobí jej podobizeň...

          Zuzka Králiková, oktáva A,, Mgr. E. Potočová, Mgr. R. Šimuničová

          Na slepačích krídlach...

                  Divadelné predstavenie o živote v komunistickom ČSR navštívila  9. B v Bratislavskom bábkovom divadle v stredu 20.12.2017.

                   Inscenácia rozpráva príbeh o dospievajúcom dievčati, ktoré vyrastá v socialistickom Československu. 50-te roky sú plné budovateľského nadšenia, no i strachu, paranoje a neslobody. Jana pochádza z buržoázneho prostredia, no veľmi sa túži zaradiť medzi obyčajné proletárske rodiny. Túži byť vzornou občiankou a pionierkou a hanbí sa za meštiacke prežitky svojej rodiny. Jedného dňa Jane zmizne mama. Nikto jej nevysvetlí kam a prečo. Jana odvtedy žije v neznesiteľnej neistote a obavách. Nakoniec sa na školskom dvore dozvie, že jej mama je vo väzení. Jana netuší, čo mamu dostalo za mreže. Svetre farby bleskov, bláznivé nápady, či slovo? Jana zisťuje, že dokonalý svet socialistickej spoločnosti stojí na vratkých nohách. Že uši priateľských proletárov sú vždy nastražené a ústa vždy pripravené usvedčiť zradcu, že sloboda je maľovaná kulisa pre nedobrovoľných hercov, že v jednote je sila, ale i násilie a rovnakosť pohlcuje všetko tvorivé. Janina mama je zrazu po roku späť. Zdanlivo sa všetko vracia do starých koľají. No pravda je, že Jana nemôže a nevie byť rovnaká. Milovaný vodca, súdruh Stalin, zomiera a s ním i ilúzia o dokonalej beztriednej spoločnosti. 

               A takouto formou je možno zážitkovo učiť dejepis.

          PhDr. Adriana Hlavinková

           

          Archeologické múzeum znova

               Program pre školy Vyrob si keltskú mincu našich zaujal aj našich piatakov z 5.C, ktorí Archeologické múzeum navštívili v piatok 1. decembra 2017. Výstava múzea  preverila ich vedomosti o archeológii ahmotných prameňoch a zaujímavou formou sa naučili aj o tom, ako vznikali prvé mince, kto boli Kelti, čo bol biatec a mnoho ďalších zaujímavých vecí.

          Rovnako dňa 18.12. 2017 navštívili výstavu aj žiaci 5.B triedy. Nakoľko ide o skvele pripravený program, radi sa budeme učiť v múzeu aj naďalej!

          Mgr. Renáta Šimuničová, PhDr. Adriana Hlavinková

           

          Ako sme vyrábali biatec v Archeologickom múzeu...

               Keďže sme sa na dejepise učili o Keltoch a biatecoch, vybrali sme sa my príma A v stredu 25.10.2017 priamo do Archeologického múzea, kde sme si overili svoje vedomosti v praxi. Aj sme sa dozvedeli veľa o práci archeológa, ale aj sme si popozerali rôzne vzácne predmety.

          Najzaujímavejšie však bolo to, že nás čakali tvorivé dielne - mohli sme si vyrobiť vlastný biatec a aj rímsku mincu. Pekne sme ich obrúsili, nafarbili, nalepili a popritom sme sa veľa dozvedeli o peniazoch, ich vzniku, ale aj o praveku a jeho najvýznamnejších objavoch na Slovensku. Dve hodiny ubehli ako voda a my sa už tešíme na ďalšie vyučovanie priamo v múzeu!

          Adela Kopčíková, prima A,  PhDr. A.Hlavinková

           

           

           

           

           

          V GOOGLE VERÍME?

              Tak znela základná otázka priamo v názve filmu, ktorého sa zúčastnili naši študenti 4.Ab v rámci vyučovania občianskej výchovy a  geografie s dôrazom na globálne vzdelávanie v rámci filmového festivalu Jeden svet nestačí 2017 v piatok 13.10. 2017.

              Žijeme v dobe veľkých dát, keď sme snímaní a nahrávaní prakticky kdekoľvek a kedykoľvek, ani si to neuvedomujeme. Náš bežný život má zrazu inú váhu... Tento autrálsky dokument odhaľuje detaily, ktoré si ani neuvedomuje a určite ponúkal priestor na mnohé otázky pre každého z nás...

          PhDr. A.Hlavinková  

           

          PUNK ROCKOM proti násilu na deťoch

                 Tilgnerka je častým hosťom v divadle, a tak nechýbala ani  na predpremiére Punk rocku! Študenti Septima A, Septima B a IV.A b s nadšením zaujali svoje miesta na Novej scéne v utorok 12.9.17.  Zo začiatku ide o komédiu s veľkým „K“.. Ale potom... Tu ide do tuhého. Postupne sa postavy vyvíjajú a hra naberá úplne iný smer. Divákom sa odhaľujú tie najtemnejšie stránky ich pováh...
               Nedám ruku do ohňa, že sa vám toto predstavenie bude páčiť, ale mne aj spolužiakom sa to páčilo. Ide však o hru, ktorú stačí vidieť raz. A na konci hry je totálne ticho a pýtate sa: ,,To čo bolo?“ Možno si aj vy uvedomíte, že aj keď si myslíte, že človeka poznáte, nikdy neviete, čoho je V SKUTOČNOSTI SCHOPNÝ...
          Ako hovorí režisér S. Spružinský: ,,O hre a o jej postavách, ich správaní predovšetkým PREMÝŠĽAJTE. Mnohí dospelí hovoria o súčasnej mládeži ako o generácii povrchnej a bezcitnej. Myslím, že to tak nie je. Je to možno generácia o niečo viac zmätená... Ale ja by som sa im ani nečudoval. Kto by dnes zmätený nebol?!“ (www.punkrock.sk

               Táto hra je odporúčaná našim Ministerstvom školstva SR aj MK SR a propagované ako pre študentov mimoriadne vhodné predstavenie od svetoznámeho autora Simona Stephensa. 


          Nicol Rácová, Septima A, PhDr. A.Hlavinková

           

          DEVIATACI V MÚZEU ŽIDOVSKEJ KULTÚRY

                Keďže sme ako deviataci dostali hodinu dejepisu  navyše, okrem učenia v škole nás čakajú rôzne exkur zie a iné náučné akcie. Naša prvá hodina dejepisu v  múzeu začala v piatok 29.9.2017 v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave v doprovode p. uč. dejepisu R.  Šimuničovej a tr. uč. Š. Bodoka.

          Spolu so sprievodkyňou sme si pozreli múzeum  rozdelené do dvoch častí s rôznymi miestnosťami, kde sú  tematicky vystavené pred mety zo života židov, ich  náboženstva, kultúry. Dozvedeli sme sa mnoho nových  vecí, o ktorých sme nevedeli. Na konci prehliadky  sme sa mohli pýtať, na čo  sme boli zvedaví. Keďže je  to iné náboženstvo a s ním  spojený iný životný štýl,  otázok bolo neúrekom. Dozvedeli sme sa mnoho  nových informácií, ktoré  môžeme ďalej využívať.

          Ester Gombkoto, 9.B, R. Šimuničová

           

          šk.rok 2016/2017

          NATÁLKA PROTI EXTRÉMIZMU

               V spolupráci so SND sme na našej škole uviedli projekt Natálka v rámci predmetov dejepis - občianska náuka - globálne problémy a to v stredu  26.4.2017 pre triedy kvartu A, Kvartu B a 3.A b.

                 ,,Dokumentárne divadlo s názvom Natálka je prvou z dvojice inscenácií, ktoré v Činohre SND vzniknú. Je to divadelné spracovanie medializovaného prípadu o dvojročnej Natálke a jej rodine. Príbeh, v ktorom sa štyria neonacisti rozhodli hodiť do domu rómskej rodiny zápalné fľaše, je príbehom s dramatickými dohrami. Je to však nielen ukážka, na akú hranu dokáže vystúpiť nenávisť, ale aj dôkaz silnej ľudskej solidarity a lásky. Je to dôležitý príklad manipulácie slovami, práce súdnej moci, mediálneho a politického tlaku, ktorý dokáže spôsobiť i to, že z obetí sa stávajú vinníci a z vinníkov zrazu obete.  Inscenácia o Natálke je živým svedectvom nielen ľudskej zloby, ale aj lásky a občianskej angažovanosti a podpory." (www.snd/natalka.sk)

                Známi herci Judit Bárdoš,  Ján Koleno a Richard Autner žiakov zaujali nielen svojim hereckým umením, ale hlavne tým, že ide o skutočnú udalosť. Riaditeľ a režisér Činohry SND Roman Polák sa k projektu v médiách vyjadril, že ,,Našou snahou je z témy, ktorá je veľmi problematická, vytvoriť inscenáciu,, ktorá môže vytvárať diskusiu na školách medzi mladými ľuďmi." Práve diskusia bola hlavným cieľom akcie a veru sa podarila. Dnešní mladí ľudia sa zaujímajú o svet okolo seba a táto neľahká téma otvorila priestor ďalším otázkam, ale i ceste hľadania odpovedí.

          PhDr. Adriana Hlavinková, foto: Ema Dobišová, 3.Ab

           

          Aké boli 90.roky na Slovensku?

               Dňa 5.4. 2017 sa triedy 2.Ab, 3.Ab, 4.Ab a Septima A v rámci predmetov Dejepisu, Občianska náuka a Globálne problémy vybrali do kina pozrieť si nový slovenský film s politickou témou Únos. O tomto filme ste už určite všetci počuli, hlavne tí starší, ide sa o slovenský a hlavne skutočný príbeh.

                Režisérka tohto filmu   Mariana Čengelová-Solčanská na   základe jednej fiktívnej postavy (novinárky) dokázala prerozprávať   príbeh únosu  Michala Kováča ml., prezidentovho syna.  Film je o režime, ktorý na Slovensku  vládol v 90. rokoch na čele so zločincom Muftym, o SIS, ktorá pracovala pre úzku skupinku ľudí, a,  samozrejme, oi mafia, vďaka ktorej bežne vybuchovali autá a vraždilo sa. Dej zobrazuje udalosti, ktoré majú spád a udržiavajú diváka   v strehu. Film je pútavo natočený,  kamera bola skvelá, herecké výkony taktiež.

                Je to film,  ktorý vo vás nechá silné emócie, hlavne hnev. Po skončení filmu zostalo v kine  hrobové ticho. Nikdy v živote som to ešte nezažila, aby v kine bolo tak ticho! A nevyslovená otázka: ,,Je toto možné?“ Každý išiel domov s tým, že sa viac začal zaujímať o dianie vôkol seba, sledovať noviny, tlač, politiku - ako prvovoličov sa nás to určite týka!

          Karin Virágová, 3.Ab, PhDr. A. Hlavinková

           

          ELITY o socializme v Slovenskom národnom divadle

              Prepojením dejepisu a slovenského jazyka  a literatúry vznikla školská akcia - návšteva SND a hry Elity, ktorá bola napísaná priamo na objednávku SND.  V stredu 14.apríla 2017 o 19 00 triedy 3.Ab, 4.A b a Septima A zasadli do sedadiel Slovenského národného divadla a očakávali hru o nedávnych časoch.

                Je koniec socializmu. Aj na straníckych schôdzach sa už otvorene hovorí o potrebe integrovať do socialistického hospodárstva prvky trhovej ekonomiky. Udalosti vo východnom Nemecku a Maďarsku naznačujú pohyby v politickom usporiadaní východnej Európy. A v podnikoch zahraničného obchodu, prognostických ústavoch či v kanceláriách štátnej bezpečnosti čakajú zatiaľ na svoju šancu noví ľudia. Sú pragmatickí, ovládajú jazyky, poznajú – na rozdiel od svojich spoluobčanov – trhovú ekonomikou, majú kontakty na zahraničných podnikateľov a prehľad o konkurencieschopnosti domácich podnikov. O dvadsaťpäť rokov ovládajú a de facto vlastnia krajinu.

                Inscenácia Elity je snaha podať verný psychologický portrét ľudí, ktorí sa počas Nežnej revolúcie dokázali na základe svojho postavenia, prístupu k informáciám, no v neposlednom rade aj vďaka svojmu vzdelaniu a znalosti jazykov ako prví zorientovať v novom spoločenskom zriadení. V akých inštitúciách sa formovalo ich myslenie? Aký je ich morálny profil či politické presvedčenie? Inscenácia Elity je zamyslením sa nad podstatou moci.

          Mgr. R. Šimuničová, PhDr. Adriana Hlavinková

           

          STOP RASIZMU A NEONACIZMU!

               Ako vyzerá rasizmus dnes? Ako sa prejavuje neonacizmus v politike? Aj nad touto otázkou sa zamýšľali triedy 2.Ab a 3.A b z našej bilingválnej sekcie, keď navštívili filmové predstavenie v pondelok 17.10.16 v kine Európa s názvom Mladý hrdý nácek v anglickej verzii.

                 Príbeh o mladom ,,náckovi" vo veľkej Británii v rámci filmového festivalu Jeden svet nestačí zaujal svojím príbehom mladého muža, ktorý pred kamerou rozpráva inak ako mimo kameru a jeho kontrontovaní s ,,pravdou". Silný príbeh, ktorý len každého utvrdil, že tadeto cesta nevedie a chyby minulosti, chyby jednotlivca i chyby spoločnosti, terba napraviť, neopakovať ich!

            PhDr. A. Hlavinková

           

          šk.rok 2015/2016

          MÚZEUM MESTA BRATISLAVY

          pripravujeme... streda 1.júna  2016..

           

          MÚZEUM ŽIDOVSKEJ KULTÚRY

          ...pripravujeme... utorok 31.mája 2016...

           

          HISTORICKÉ  MÚZEUM a 5.B

                   Na našej exkurzii s treidou 5.B sme navštívili Bratislavský hrad, kde sme spoznali dejiny Slovenska od doby kamnnej až po Veľkú Moravu. Dostalis me pracovné listy, ktoré sme postupne vyplňali. Videli sme exponáty z doby kamennej, medenej i železnej a I zobdobia Rímskej ríše i od starých Germánov. Potom sme sa išli pozrieť na studňu v podzemí hradu. Kto chcel, mohol si tam hodiť mincu pre šťastie. Na záver sme sa odfotili na pamitku s našou triednou učiteteľkou p.Jágrovou a našou dejepisárkou p.Šimuničovou. Bol to zaujímavý spôsob, ako spoznať našu históriu.

          Maja, 5.B

           

          UTEČENCI MEDZI NAMI

               Tak aktuálna téma, že sa nedá obísť, téma každodenná, bolestivá, ťažko riešiteľná... Utečenci a my. V stredu 25.11.2015 sa naše triedy kvarta A, kvarta B a 8.A  v rámci projektu dejepis-etická výchova zúčastnili filmového predstavenia v A4, priestore pre súčasnú kultúru, kde si pozreli film Nora spieva pre Sýriu a následne s odborníkmi na problematiku utečencov diskutovali na túto tému... Naši študenti sú vnímaví mladí ľudia a táto problematika ich zaujala, diskutovali o nej z rôznych strán so otáznikom na konci - ako sa toto vyrieši? (A.H.)

           

          VEĽKÁ   MORAVA

               Na Slovensko zavítala česká výstava o Veľkej Morave, ktorej sa zúčastnila trieda 2.A bilingválna dňa 2.10.2015. Lektorský výklad ako bilingváli absolvovali v angličtine. Na výstave sa nesmie fotiť, čo je veľká škoda, lebo je úžasná! V podzemí Bratislavského hradu boli inštalované rôzne predmety, nálezy, hroby - kostry aj 3 D modely, ktoré plasticky podávali okolnosti vzniku a spôsob života na Veľkej MOrave. Takéto vyučovanie priamo na výstave bolo pre študentov zaujímavé, keďže sa na chvíľu sami stali súčasťou Veľkej Moravy.                                 PhDr. A. Hlavinková

                                                                                                                                                                                 

           

          1.SVETOVÁ   VOJNA

                V rámci preberaného učiva sa triedy kvarta A a kvarta B v dvoch termínoch (18.9. a 22.9.2015) zúčastnili výstavy o 1.svetovej vojne v Slovenskom národnom múzeu na Bratislavskom hrade. Interaktívnou zaujímavou formou sa dozvedeli nielen základné fakty o 1.svetovej vojne, ale videli aj osobné dokumenty a veci, rôzne historické zdroje a sami sa zapojilid o procesu učenia sa a získavania informácií.

          Mgr. R. Šimuničová, PhDr. A. Hlavinková

           

           

          200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra

               Pri príležitosti tohtoročného jubilea 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra sa trieda kvinta A v stredu 9.9. 2015 vybrala do Slovenského národného múzea na Bratislavskom hrade, kde je inštalovaná výstava o živote a tvorbe  Ľ. Štúra, o jednom z najvýznamnejších slovenských osobností. Výstava množstvom písomných, hmotných aj obrazových materiálov zachytáva všetky dôležité momenty života a diela Ľ. Štúra, ktoré  žiaci získali formou vzdelávacích aktivít zaujímavou formou.

          PhDr. A. Hlavinková

           

           

           

          šk.rok 2014/2015

          Film o Marte Kubišovej...

             V stredu 24.6.2015 sa triedy kvarta A, kvarta B, 1.A b. zúčastnili  premietania filmu Magický hlas rebelky v priestore A4 v budove YMCA, kde sa bližšie zoznámili so životom kultovej speváčky bývalého Československa a jej súčasným životom. Následne sa v diskusii s F. Neupauerom z Múzea zločinov a obetí komunizmu dozvedeli podrobnosti o živote M. Kubišovej   i o projekte Nenápadná hrdinovia, aj o samotnom múzeu. (A.H)

           

           

           

           

          Remeslo má zlaté dno

                Návštevou v Mestskom múzeu v Bratislave dňa 1.4. 2015 na interaktívnej výstave Remeslo má zlaté dno sa žiaci 5. B naučili mnoho zaujímavých vecí o rôznych remeslách, ich vývoji a potrebe v spoločnosti, ba mnohé remeslá si vyskúšali a zahrali sa na malých remeselníkov... Naučili sa, kto je učeň, tovariš, majster a vyskúšali si prácu v pekárskej dielni - osievať múku, pozametať, vyrobiť chlebík...

          Poznáme židovskú kultúru...

               V pondelok 30. 3. 2015 trieda kvarta B navštívila  Múzeum židovskej kultúry v Bratislave, aby si doplnila svoje dejepisné poznatky v rámci vyučovanie dejín druhej svetovej vojny o holokauste, dejinách židovského národa, ako aj zvykoch a tradíciách Židov v minulosti i dnes.

           

           

           

           

           

           

          Stredoveká Bratislava

                V stredu 17.12.2014  študenti 1.A bilingválnej navštívili Mestské múzeum v Bratislave v rámci slovenčinársko-dejepisnej  výučby k téme Stredoveká literatúra, kde sa okrem iného dozvedeli, ako vznikalo mesto Bratislava, ako sa v stredoveku vyvíjala, ktoré najznámejšie pamiatky z tohto obdobia sa nám zachovali...

               Dozvedeli sa veľa zaujímavostí zo života v stredoveku a pozreli si najstaršie zachované listiny zo stredovekej i novovekej Bratislavy.

           

           

           

           

          Vojenské múzeum vo Viedni

                    V tomto predvianočnom čase je pre mnohé školy veľkým lákadlom blízka Viedeň, a tak sa v piatok 12.12.2014 študenti 1.A bilingválnej a  kvinty A vybrali na dejepisno-nemčinársku exkurzie do Viedne, kde navštívili Vojenské  múzeum aj Technické múzeum. Vo Vojenskom múzeu si prezreli výstavy venované 30-ročnej vojne, Turkom, Napoleonovi, aj 1. svetovej vojne a 2.svetovej vojne. Najväčším lákadlom bol snáď povestný automobil cisára Františka Jozefa zo Sarajeva 1914.

                 V Technickom múzeu bol asi najväčší záujem o tzv.  beztiažový stav. Nechýbali krásne Viedenské vianočné trhy a krátka prechádzka podvečernou vianočne vyzdobenou Viedňou.

          PhDr. A.HLavinková

          Predvianočné múzeum a lokše :D

                Trieda 5.B  v rámci výučby dejepisu  navštívila v stredu 10.12.2014 interaktívnu výstavu v Mestskom múzeu v Bratislave s názvom Deti, poďte do múzea, kde sa zábavnou a hravou formou zoznámili s tým, čo je múzeum, aké múzea poznáme, aké múzeá máme v Bratislave a čo  v nich môžeme nájsť.

           

                Nechýbala tradičná prechádzka po Vianočných trhoch. NOvinkou tento rok bolo úžasné prekvapenie od rodičov Elišky R., ktorí deti pozvali na teplé lokše a mňamkový čaj - v mrazivom počasí vynikajúci darček, za ktorý srdečne ďakujeme!

          PhDr. Adriana Hlavinková

           

          AKCIE, ktoré sa už uskutočnili, nájdete aj  v sekcii Zaujímavé akcie... https://tilgnerka.edupage.org/text/?text=subjects/34876&subpage=3&

          PhDr. Adriana Hlavinková