• Stručné informácie

•

Každý, kto len frfle na svet okolo seba a kritizuje ho, by sa mal zamyslieť nad otázkou: ,,Čo ja robím pre tento svet, pre túto spoločnosť, aby som ju zmenil?” Pesimisti iste namietnu, že jeden človek nič nezmení, že spoločnosť ako celok je nemeniteľná, ale je to len alibizmus. Mnohé osobnosti dejín či udalosti z histórie dokazujú, že aj jednotlivec má silu zmeniť dejiny.  Už kultové dielo Hobbit od J. R.R. Tolkiena očarilo množstvo ľudí svojou myšlienkou o tom, ako malý jedinec dokáže so svojimi priateľmi poraziť zlo a zachrániť svet.

Od vydania Hobbita či Pána prsteňov už uplynuli roky, no jeho odvážna myšlienka ostáva. Možno dozrel  čas naplniť ju… Netreba čakať na zmenu, zmenou je každý z nás! Každý, kto má odvahu niečo robiť! A tú Tilgnerka má! Práve preto sme sa v školskom roku 2017/2018 pod vedením kolektívu učiteľov občianskej náuky – dejepis zapojili do projektu Školy, ktoré menia svet.

Tento projekt vyhlasuje Inštitút pre aktívne občianstvo a  vďaka nemu nás čakajú rôzne  workshopy, zážitkové učenie, kreatívne a neformálne vzdelávanie i množstvo ďalších aktivít, ktoré podnecujú u žiakov a žiačok kritické myslenie, myslenie v kontexte a v súvislostiach, mediálnu gramotnosť, demokratické zmýšľanie, morálne hodnoty, empatiu, občianske povedomie o fungovaní štátu, občiansku angažovanosť a zodpovednosť.

Kým Pán prsteňov uzrel plátna kín, čakalo sa roky na schopného režiséra a dostatočne vyspelú filmovú techniku schopnú stvárniť fantazijné výjavy z Tolkienovej knihy. Možno potrvá pár rokov, kým z našich žiakov vyrastú zodpovední a aktívni občania, zodpovední voliči a rozumní ľudia s dobrým srdcom a pomocnou rukou, ale náš boj proti zlu nevzdelanosti, povrchnosti a neangažovanosti  pokračuje aj týmto projektom. Veríme, že sa nám naše smelé plány podarí naplniť! Držte nám palce a pridajte sa k nám!

PhDr. Adriana Hlavinková

koordinátor projektu