Tilgnerka na Bratislavskom krajskom festivale vedy a techniky Súťaže v riešení logických úloh a sudoku Deň otvorených dverí na Ústave molekulárnej biológie Deň otvorených dverí v Slovenskej akadémii vied zviditeľnil Tilgnerku Úspech aj na Celoslovenskom festivale vedy a techniky Objavujeme a bádame so Slovenskou akadémiou vied Chutná biológia Informatika - Etika - Sloh Telocvikárka na biológii Devínska Kobyla Škodlivé látky S robotmi na informatike SOČ Márnosť Šedivá! Projekty z hodín TECHNIKY 100. výročie vypuknutia 1.svetovej vojny Deň mlieka BUBO Významní Slováci - vyhodnotenie súťaže Informatika - 5. roč. Tilgnerka mala múzeum orgánov

Šikovné Tilgneráčky po prvý krát na krajskom kole SOČ

V marci sa po prvý krát uskutočnilo na našej škole školské kolo obhajoby prác stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ). Napriek tomu že to bolo legendárne prvé kolo, práce boli výborné, na veľmi vysokej úrovni. Šikovní seminaristi z biológie predstavili svoj stredoškolský výskumný projekt a 6 z nich postúpilo do krajského kola, kde reprezentovali našu školu. Už len robením práce sa naučili a vyskúšali si veľa nových veci, stretli zaujímavých ľudí.

Predstavím vám postupujúcich a ich práce:

Lucka Karásková (septima A) s prácou "Láska a Imunita" v spolupráci s virologickým ústavom SAV skúmala krv (ktorú sama odoberala) zaľúbených a nezaľúbených ľudi a sledovala vplyv lásky na imunitný systém (sledovala počet bielych krviniek).

Klára Stankovianska (septima A)  sa zaoberala hlasivkami. Rozpracovala príručku cvičení, ktorými sa dá aj tento sval trénovať a posilňovať. Vyrobila tiež príručku pre učiteľov, ktorí si hlasivky namáhajú rovnako ako herci či speváci, ktorí majú vlastných hlasových pedagógov.

Tamara Petrovičová (septima A) v práci "Umelé oplodnenie" fantasticky rozpracovala problematiku umelého oplodnenia. Zaujímavé na jej práci bolo napríklad porovnanie názorov a situácie ľudí zo štyroch krajín (Slovensko, Čechy, Amerika, Nemecko).

Andrea Šišková v práci "Umelé farbivá v poživatinách" skúmala výskyt umelých farbív. V jedno prípade dokonca našla nezhody na etikete výrobku. Odporučila používať ich čo najmenej a predstavila ich zdravšie farebné náhrady.

Kristína Makovická (septima A)  v práci "Svalová distrofia sa zaoberala problematikou tohto vážneho ochorenia. Vypracovala zaujímavé dotazníky, sama navštívila organizáciu, kde sa takýmto ľudom pomáha, kde sa stretajú.

Bernardeta Miglieriny (septima B) v rámci práce "Umelé sladidlá" urobila prehľad výrobkov, ktoré ich obsahujú a nepriaznivých účinkov na zdravie. Prekvapujúci bol vysoký počet nediabetikov, ktorí takéto sladidlá používajú a myslia si, že je to zdravšie. Jej prednáška pre mladších žiakov našej školy a informačný letáčik naozaj zaujali.

Všetky ich práce boli naozaj zaujímavé a ako sa vyjadrila porota, originálne a veľmi dobré. Aj keď nepostúpili do celoslovenského kola, patrili medzi tie lepšie práce v rámci celej súťaže a Tilgnerke ani sebe hanbu naozaj neurobili.