Hlavná stránka O škole GDPR Školský e-mail ISIC/Euro<26 ELearning Zmluvy, faktúry Verejné obstarávanie 2% dane Kontakt Pracovné ponuky Verzia pre mobily
Navigácia

EXKURZIE A VYCHÁDZKY

 

šk. rok 2017/2018

... pripravujeme:

Pracovný tábor Sereď - pre 9.A a 9.B, 25. jún

Rímsky tábor Carnuntum - príma A, 26.jún

 

Kvintáni v rímskom tábore Carnuntum

     Zopakovať svoje vedomosti o Rimanoch v praxi sa vydali triedy kvinta A a kvinta B v pondelok 11. júna 2018 do neďalekého Carnunta. Prvou zastívkou bolo Múzeum Marca Aurélia v Bad-Deutsch-Altenburg a prechádzka alejou, kedysi lemovanou náhrobnými kameňmi rímskych veliteľov.

Druhou zastávkou bolo koloseum vo voľnej prírode, kde sa odohrávali gladiátorské zápasy. Nasledoval Petronell,   teda prírodné  múzeum , kde boli vykopávky rímskeho civilného mesta, dom kupca Lucia či rímske kúpele. Rímsky tábor vyzeral ako živý a veru bolo si čo pozerať. Sladkou bodkou za exkurziou bola návšteva čokoládovne v Kitsee.

 

Mgr. R. Šimuničová, Mgr. I. Reviliaková, PhDr. A. Hlavinková

 

8. B v NR SR

     Ako iste viete, tak na našej škole sa dňa 14.5.  konali prijímacie pohovory na osemročné gymnázium. Zatiaľ, čo niektorí statočne bojovali o prijatie a stresovali, naša trieda mala veľmi zaujímavú exkurziu!

      V pondelok 14.5. 2018  sme sa od našej pani sprievodkyne v NR SR dozvedeli mnoho o histórii našej vlajky, to by mal snáď vedieť každý Slovák. Možno vás teraz prekvapím otázkou, čo znamenajú farby a znaky na našej vlajke? Alebo aby to nebolo také náročné, akej vlajke sa podobá naša vlajka? Viete? My už áno :) 

     Taktiež sme boli aj v rokovacej miestnosti a dozvedeli sa rôzne zaujímavé informácie... Pokiaľ by ste niekedy chceli navštíviť NR SR, tak tam nechoďte v pondelok  alebo v piatok, pretože veľa poslancov tam nenájdete... 

Leona Lopošová, 8.B, Mgr. R. Šimuničová

 

EXKURZIA NÁRODNÁ RADA SR

    Naši seminaristi zo Spoločenskovedného seminára sa zúčastnili návštevy NR SR v utorok 17.4.2017 s p. uč.  R. ŠImuničovou a E. Potočovou. Pripomenuli sme si významné udalosti aj osobnosti našich národných dejín.

     V diskusii sme sa stretli aj s poslancom Martinom Poliačikom. Diskusia bola veľmi zaujímavá. Ceníme si otvorenosť a úprimnosť pre pána Poliačika. Napriek tomu, že politika nemusí, najmä v dnešnej dobe, pôsobiť doveryhodne a príťažlivo, je potrebné sa o ňu zaujímať. Zmena môže byť aj v našich rukách.

Nicol Rácová, septima A, Mgr. R. Šimuničová, Mgr. E. Potočová

 

 

  šk. rok 2016/2017

EXKURZIA DEJ - SJL - GEO v Prahe

     Koncoročná exkurzia z predmetov DEJ – SJL – GEO sa uskutočnila v dňoch 6. - 8. júna 2017 v Prahe, kde si študenti bilingválnej sekcie 2.A b a  3.A b pozreli klasické zaujímavé miesta ako je Pražský orloj, celé  Hradčany, Václavské námestie, Staromestské námestie či Židovské múzeum s jednotlivými synagógami  a nechýbala ani plavba loďou po Vltave. Praha má v slovenských dejinách svoj nemalý význam aj  z pohľadu spoločnej Československej republiky.

     Na upevnenie vedomostí z literatúry bola zameraná časť exkurzie venovaná Franzovi Kafkovi, autorovi známeho diela Premena. Žiaci navštívili povestnú Zlatú uličku, kde F. Kafka býval v domčeku č.22, ale  obzreli si aj jeho sochu vedľa tzv. španielskej synagógy, ktorá lákala turistov. Žiaci si pripomenuli aj známe dielo Jaroslava Haška – Osudy dobrého vojaka Švejka.

     Táto nevšedná exkurzia bola vskutku skvelou akciou, ktorá žiakov oboznámila s Prahou, krásnou európskou metropolou, ale prepojila aj teoretické vedomosti s praxou formou zážitkového vyučovania.

PhDr. A. Hlavinková, Mgr. R. Šimuničová, Mgr. A. Gnidová. RNDr. A. Rácová

 

 

 

ARCHEOSKANZEN  Modrá

     V slnečnú stredu 31.5.2017, priam stvorenú na výlety do prírody, sa triedy Sekunda B a 6.A vydali na dejepisno-biologockú exkurziu smer   Modrá, Čechy.

      Už prvotný vstup popri rybníku naznačoval, že toto miesto bude nádherné! Vítal nás Archeoskanzen - dedina starých Slovanov, vybudovaná na pôvodných základoch, v ktorej si žiaci mohli priamo na mieste pozrieť, ako vyzerali dejiny. Dedinka obsahuje rôzne domčeky aj palác veľmožov, nechýba kostol i hospodárske budovy. Rozsiahly pozemok obývaný zvieratami dotvárajú dobové kostýmy i aktivity, ktoré zabavia nejedného návštevníka. Nechýba ani škola, kde si naši žiaci mohli vyskúšať, ako sa písalo v hlaholike. Rovnako ukážky konkrétnych historických predmetov a zážitkové vyučovanie v podobe priamych ukážok pečenia placiek, výroby zrna či látok, streľba z luku.

    Súčasťou je aj Živá voda Modrá, kde si v podzemnom tuneli žiaci poobzerali rôzne druhy rýb, navôkol poobdivovali rôzne druhy bylín a v praxi si overili svoje vedomosti o zvieratách a rastlinách žijúcich blízko body v tzv. Živej škole. Podvodný tunel v sladkej vode v prírode, je ojedinelým experimentom v rámci celej Európy. Nachádza sa v hĺbke 3,5 metra pod vodnou hladinou, má dĺžku 8 metrov a šírku 2 m. Celá expozícia je vybudovaná na miestach, kde kedysi boli mokrade a rybníky.

     Táto overená exkurzia je každý rok zárukou skvelých zážitkov!

PhDr. Adriana Hlavinková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAVŠTÍVILI SME MÚZEUM HOLOKAUSTU  v Seredi

       V súvislosti so snahou upozorniť na aktuálny nárast extrémizmu a jeho riziká navštívili  kvartáni koncom mája bývalý koncentračný tábor v Seredi, v súčasnosti Múzeum holokaustu.

         Expozície si žiaci pozreli v sprievode kvalifikovanej lektorky, ktorá priblížila žiakom históriu tábora, popísala jeho funkciu a fungovanie počas 2.svetovej  vojny, porozprávala o živote konkrétnych ľudí, ktorých osudy spečatil práve tábor v Seredi.

Žiaci videli dôkazy o tom, kam extrémizmus môže zájsť – k potláčaniu osobnej slobody, ponižovaniu ľudskej dôstojnosti a napokon k vyvražďovaniu.

        Po predchádzajúcich aktivitách – besedy, divadelné predstavenie, prezentácie vlastných projektov – sme touto exkurziou zavŕšili edukáciu smutnej epochy našich dejín.

Mgr. Ivana Reviliaková

 

 

 

EXKURZIA do koncentračného tábora Osvienčim

         Nový školský rok sme začali dvojdňovou dejepisnou exkurziou v dňoch 22. – 23.septembra 2016 v zložení 2.A b, 3. Ab, časť Kvinty A a zopár žiakov 4.A b a Septimy A na ,,oživenie“.  Rôznorodé zloženie osadenstva naznačuje, že to nebol obyčajný výlet. Našou prvou  a hlavnou zastávkou bol nemecký vyhladzovací tábor Osvienčim. Toto miesto v nás vzbudilo rozporuplné pocity. Zažili sme niečo, na čo človek do smrti nemôže zabudnúť. Stopy ľudského utrpenia. Duše mŕtvych na každom kroku. Neskutočný strach z utrpenia ďalšieho dňa. Hrôzy, ktoré počas vojny museli židia zažívať v tomto koncentračnom tábore (ale aj iných), nemôžu nechať nikoho ľahostajného. Aj keď sme vojnu nikdy nezažili a žijeme v úplne inej dobe, po tom, čo sme videli, slovo vojna, holokaust a utrpenie  nabrali pre nás úplne iný význam. V autobuse sme všetci  sedeli ako zarezaní a premýšľali sme o tom, aké máme šťastie , že nemusíme v dnešnej dobe mať strach a obavu o svoje prežitie, o svoj  život. O to krajší bol príjazd autobusom do  mesta Krakow, kde sme si všetci uvedomili, že to, čo sme videli , je už len strašná minulosť a my sa môžeme tešiť z výletu. Nočná prehliadka Krakowa bola veľmi pekná... Večer na hoteli s kamarátmi nám znova vyčaroval úsmev na tvárach.

      Na druhý deň sme boli na prehliadke kráľovského zámku Wavel a následne sme videli aj katedrálu sv. Stanislava s jej slávnym zvonom, ktorý má meno Zigmund.  Práve tu sa písala história poľského národa. Vrátili sme sa opäť do Krakowa, kde sme si pozreli, ako toto mesto vyzerá cez deň. A úprimne môžeme povedať, že cez deň je toto mesto rovnako krásne ako večer. Potom sme sa  presunuli do Wieliczky, kde sme mali prehliadku soľných baní, ktoré sú zapísané aj v zozname svetového kultúrneho s prírodného dedičstva UNESCO a patria medzi najväčšie na svete. Všetci sme boli uchvátení touto  krásnou jaskyňou, ktorá pripomínala skôr podzemné mesto ako jaskyňu.

       Bol to síce krátky výlet, ale veľmi intenzívny. Zažili sme toľko  zážitkov, ktoré stáli zato a na ktoré budeme dlho spomínať . Možno uvažujete tiež, či ísť alebo neísť sa pozrieť do koncentračného tábora, pretože sa bojíte, že uvidíte hrôzy vojny. No netreba sa báť. Treba si ísť pozrieť toto miesto na vlastné oči, pretože tak aj tí menje vnímaní a menej ľudskí isto pochopia, že holokaust nie je len slovo z učebnice dejepisu... Sú to duše miliónov ľudí, ktoré zahynuli krutou smrťou len pre nenávisť, zlobu, šialenstvo jedného vodcu a jeho prisluhovačov... Netreba na to zabúdať. Ako sa vraví - kto nepozná svoju históriu,  tak sa z nej nepoučí a stále ju opakuje. No toto sa už NESMIE zopakovať... A ja verím, že naša generácia to už nedovolí...

Text a foto: Diana Šablicová, 3.Ab PhDr. A. Hlavinková

 

 

 

šk. rok 2015/2016

EXKURZIA na Moravu...

    Územie Moravy úzko súvisí s dejinami Uhorska i Veľkej MOravy, čo bolo učivo 2.A b, rovnako aj poznávanie Slovenska, a tak sa druháci bilingváli spolu s kvartou A vydali v piatok 17. 6.2016 na dejepisno-geografickú exkurziu na Moravu a do jaskyne Machocha. Sprievodkýňa vo svojom programe žiakom porozprávala o histórii Moravy, slávnej Napoleonovej bitke pri Slavkove, ale zopakovalis me si aj históriu Veľkej Moravy.

    Jaskyňa Machocha aj so svojou priepasťou je obľúbeným turistickým miestom. Dostali sme sa k nej zaujímavým vláčikom a obdivovali krásu stalagmitov aj stalagtitov. Zaujímavou bola aj plavba na člnoch vo vnútri jaskyne, ako aj jazda na lanovke na vrchol priepasti.

Naozaj nezabudnuteľný zážitok!

Text a foto: A. Hlavinková, A. Rácová

 

 

EXKURZIA do dediny starých Slovanov...

        Učivo o starých Slovanoch a Veľkej Morave žiakov vždy zaujíma, ale tento rok sme vyskúšali aj učenie zážitkovou metódou - priamo v dedine starých Slovanov. V pondelok 13.6.2016 sme sa triedy príma A a 6.A vydali na dejepisno-geografickú exkurziu na Moravu, do Archeoskanzenu Modra, kde sme sa ocitli pár storočí v čase spiatky - autentické domy, hospodárske budovy a dobové kostýmy každého zaujali! Postupne sme si poobzerali, ako si Slovania vyrábali odev, ako mleli obilie na žarnove a piekli placky (boli mňamkové!), ako bojovalli, akými zbraňami, ba dokonca sme si vyskúšali aj streľbu z luku. Nechýbali ukážky výroby keramiky z hliny a dielňa kováča. A nezabudnuteľná bola aj škola, kde sme sa na chvíľku stali žiakmi a  dozvedeli sa dôležité veci o Veľkej Morave, ale vyskúšali sme si aj hlaholiku.

      Zaujímavosťou je aj areál Živá voda a krajina navôkol, ktorú sme si obzerali z vyhliadkovej obrannej veže. Strávili sme tam 2,5 hodiny,ale čas letel ako voda a ešte by sme aj ostali! Určite sem prídeme znova!

Text a foto: A. Hlavinková, A. Rácová

 

 

 

Mária Terézia a my

    Po návšteve Bratislavského hradu 31.5.2016 (dejiny od praveku po Veľkú Moravu) sme sa rozhodli spoznať Bratislavu a jej dejiny podrobnejšie. Naša triedna pani učiteľka nám pripravila ďalší program. 9.júna sme sa stretli na Primaciálnom námestí so stredoškolákmi zo školy cestovného ruchu. Vysvetlili nám, že budeme hľadať skryté QR kódy a pomocou nich budeme spoznávať históriu a mesto inak ako doposiaľ. Netušili sme, aký úžasný deň je pred nami. Rozdelili nás do štyroch skupín a vyrazili sme za poznaním. Pátranie trvalo dve hodiny. Najviac nás zaujal Primaciálny palác a Dóm sv. Martina. Všetci sme dostali od našich sprievodcov lízatká. Mali sme chuť na zmrzlinu, ale pri jej vysokej cene v Starom Meste, nás skoro prešla chuť na ňu. Zmierili sme sa s cenou a dopriali sme si dva kopčeky.

Potom nasledovala druhá časť programu – Mária Terézia a my. Žiadna prednáška o histórii, ale skvelé divadielko, v ktorom sme účinkovali my, žiaci 5.B. Najskôr sme si zostavili rodokmeň a príbuzenstvo. Potom sme ju obliekli do krásneho rúcha a mohla začať korunovácia Márie Terézie. Palatín jej dal zlaté jablko, žezlo a na hlavu korunu. Začal korunovačný sprievod, ktorý skandoval: “Vivat Maria Terezia!“ V sprievode sme opäť účinkovali všetci z 5.B, urobili sme vyhliadku z veže a rozlúčili sa s osvietenou panovníčkou, o ktorej budeme vedieť, že sa zaslúžila o viaceré múdre reformy a prežila časť svojho života práve v našom meste.

Ďakujeme našim pani učiteľkám Jágrovej, Šimuničovej a Kubíkovej za skvelú atmosféru a sprevádzanie na akciách. Tešíme sa už na ďalšie.

Katarína Lukáčiková, 5.B

 

 

DEJEPISNÁ VYCHÁDZKA PO CENTRE BRATISLAVY

   Každoročné exkurzie po centre Bratislavy sa tento rok konali v utorok a v stredu 31.5 - 1.6.2016 s triedami piatakov.

        Bolo to niečo ako bratislavské dobrodružstvo. Boli sme si pozrieť Bratislavský hrad, vodníka, ktorý vychádza z chodníka pri Michalskej bráne. Zbierali sme OQ kódy a lúštili sme ich. Nechýbalo ani zmrzlinové osvieženie. Ďakujeme zaq skvelý výlet pani učiteľkám V. Jágrovej a renáte Šimuničovej.

Text a foto: Nina Kanabová, 5.D

 

 

 

šk. rok 2014/2015

 

DEJEPISNO-SLOVENČINÁRSKA VYCHÁDZKA NA DEVÍN

    Napriek daždivému počasiu v utorok 23.6.15 sa  trieda 1.A b vydala na vychádzku na hrad Devín, kde si pripomenuli základné fakty o misii solúnskych bratov na Veľkej MOrave.

Nechýbala ani spomienka na štúrovcov (nakoľko si pripomíname 200. výročie narodenia Ľ.Štúra) a ich výstup na Devín, ale neobišli ani Bránu slobody, spomienku na nie tak dávnu minulosť našich dejín...

Text a foto: A. Hlavinková

 

 

VODÁRENSKÉ  MÚZEUM

Vodárenské múzeum a Sad Janka Kráľa...23.6.2015... kvinta A

 

DEJEPISNO-GEOGRAFICKÁ EXKURZIA na Trenčiansky hrad...

     V utorok 2.júna 2015, keď sa konečne ukázalo leto a bolo nádherne, sa triedy 5.A a 5.C vybrali na dejepisno-geografickú exkurziu, kde v Piešťanoch zažili plavbu na lodi Trajan a pozreli si centrum mesta. Nasledovalo Podolie známe miniatúrami slovenských hradov. A bodka exkurzie - Trenčiansky hrad, ktorý nám dal zabrať, keďže stúpanie do kopca v horúcom počasí bolo náročné, ale výhľad stál za to!

Text a foto: PhDr. A. Hlavinková (Viac foto vo fotoalbume)

 

 

 

PO STOPÁCH ŠTÚROVCOV

     Dňa 30. 3. 2015 sa trieda tercia A vydala po stopách štúrovcov v centre mesta Bratislavy v rámci dejepisnej vychádzky. Na hodinách dejepisu sa žiacitercie  zoznamujú s dejinami slovenského národného obrodenia, osobnosťami a udalosťami tohto obdobia, a tak ich úlohou bolo pripraviť si v skupinkách projekt o ľubovoľnej pamiatke, budove, osobnosti a jej konktétnej činnosti v historickom centre Bratislavy. POčas dejepisnej vychádzky bolo úlohou skupiniek prezentovať svoje projekty pred danou pamiatkou svojim spolužiakom a vyučujúcim, aby si aktualizoval preberané učivo a lepšie spoznali historické centrum svojho mesta.

 

 

AKCIE, ktoré sa už uskutočnili, nájdete aj v sekcii Zaujímavé akcie https://tilgnerka.edupage.org/text/?text=subjects/34876&subpage=3&

 

 

 

...................................................................................................................................................................................

2012

  • Seminaristi z dejepisu sa zúčastnili kultúrno-historickej prehliadky Liptovského Mikuláša. Zúčastnili sa vzdelávacieho programu Príbehy minulosti, ktorý interaktívnym spôsobom sprostredkovali informácie o živote Keltov, o ich náboženstve a kulte. „Kelti“ odovzdávali informácie na Havránku – najvýznamnejšej archeologickej lokalite na Liptove. Študenti navštívili Múzeum Janka Kráľa, liptovskú mučiareň a Tatrín. Čas mali vyplnený didaktickými hrami a na záver sústredenia odovzdávali vypracované pracovné listy.
  • Študenti semináru z dejín umenia navštívili Londýn. Absolvovali kultúrno – historickú prehliadku mesta. Program: Tower of London, London Bridge, Design Museum, Royal Albert Hall, Buckingham Palace, Covent Garden, British museum, St James Park, House of Parliament, Westminster Abbey, Trafalgar Square, National Gallery, St Paul´s Cathedral, South bank, Shakespeare´s Globe Theatre, Tate Modern.
  • Študenti prímy A, B navštívili Carnuntum. Videli tak rímske mestské štvrte, občiansky dom, mestské vily a verejné termálne kúpele. Študenti tak hlbšie spoznali módu a krásu, kultúru kúpeľov  a hygienu ako aj stravovacie návyky a zvyky Rimanov.

2011

  •  Seminaristi z dejín umenia absolvovali poznávaciu exkurziu Barcelony. Program: prehliadka chrámu Sagrada familia, prehliadka historického centra Barri Gotic, prehliadka baziliky Santa Maria del Pi a katedrály Santa Eulalia, ukážka bloku nesvornosti, návšteva Casa Batllo a Casa Milá, návšteva Egyptského múzea, návšteva hradu Montjuic, galérie Joana Miró, Národného múzea umenia, ukážka gréckeho amfiteátra, návšteva parku Ciutadella, v ktorom sa nachádza aj fontána, na ktorej spolupracoval A. Gaudi, víťazný oblúk postavený pri príležitosti svetovej výstavy v roku 1888, park Guell – múzeum Gaudího, múzeum Montserrat, múzeum P. Picassa, múzeum čokolády, ktoré mapuje výrobu a spracovanie tohto pokrmu. 

2010

  •  Študenti septimy A, B, oktávy A,B a kvarty B sa zúčastnili exkurzie do Oswienčimu. Študentom bol poskytnutý lektorský výklad v Oswienčime i v Brezinke. Okrem toho sa zúčastnili aj prehliadky historického centra mesta Krakow a vzdali úctu zosnulému poľskému prezidentovi Lechovi Kaczynskému na hrade Wawel.
  •  Žiaci 5.B a prímy A navštívili Trenčiansky hrad a katov dom.
  •  Žiaci septimy A navštívili Zvolenský zámok, vysuté pracovisko SNG vo Zvolene, múzeum SNP v Banskej Bystrici a archeopark Kaľamárka.
  •  Seminaristi z dejín umenia boli na exkurzii so zameraním na architektúru Bratislavy (Dom u dobrého pastiera, Dóm sv. Martina, Manderlák, Modrý kostolík...) a galéria Milana Dobeša. Cieľom exkurzie bolo spoznať slovenské umelecké smery a ich znaky.
  • Historická prehliadka Bratislavy. Seminaristi z dejepisu boli prevedení Bratislavou a bol im poskytnutý odborný výklad lektormi.

2009 

  • Seminaristi z dejín umenia navštívili Paríž - návšteva múzea Louvre a modernej štvrte La Defense, katedrála Notre Dame, múzeum Orsay, múzeum Rodin, prehliadka historického centra, Moulin Rouge, cintorín, Námestie republiky, pamätník Bastily, Sorbona, Pompidou, Pantheon, Luxemburské záhrady, Invalidovňa, Eiffelova veža, Versailles, Champs elysee, Námestie svornosti, víťazný oblúk, Sacre Coeur.