Hlavná stránka O škole GDPR Školský e-mail ISIC/Euro<26 ELearning Zmluvy, faktúry Verejné obstarávanie 2% dane Kontakt Pracovné ponuky Verzia pre mobily
Navigácia

Múzeum, galéria, divadlo, kino

MÚZEUM, VÝSTAVY, KINO, DIVADLO...

 

šk.rok 2017/2018

Rodáci v SND

..pripravujeme - septima A v SND činohra Rodáci vo štvrtok 14.6.2018 ...

 

100 rokov ČSR v múzeu

      Vo štvrtok  17.5.18 sme boli na dejepisnej akcii – na  unikátnej výstave, ktorá sa mne osobne veľmi páčila a rozhodne aj vám odporúčam sa tam ísť pozrieť, pretože to stálo rozhodne za to! Volá sa Česko-slovenská výstava/Slovensko-česká výstava. Vznikla pri príležitosti blížiaceho sa výročia bývalej ČSR a spolupracovali na nej oba štáty. Je v Historickom múzeu SNM na Bratislavskom hrade.

      Na výstave sú pre vás pripravené rôzne oddelenia a témy, ako napr. oddelenie dopravy, architektúry, pohybu, športu... Počas prehliadky sa stretnete so zaujímavými oblekmi, modelmi, obrazmi, dokumentmi a inými exponátmi pripomínajúcimi život v minulom storočí.. . Určite odporúčam!

Leona Lopošová, 8.B, Mgr. R. Šimuničová

 

 

 

Ako sme sa učili dejepis v kine

      Aktuálny film o Dubčekovi, jeho živote a pôsobení – najmä v roku 1968, známom aj ako Pražská jar – sme mali možnosť vidieť 14.5.2018 na školskom premietení filmu v Cinema City Eurovea ako doplnok vyučovania dejepisu pre triedy 2. a 3. stupňa, ktorí preberajú toto učivo. Bol to pútavý film zo slovenskej prudukcie, ktorý nám priblížil udalosti histórie vtedajšieho Československa. Veľa mladých ľudí nevie, čím všetkým si náš národ prešiel, kým sa dostal tam, kde je dnes. Napriek tomu, že nás to učia v škole, nevieme to.  Rýchlo zabúdame a neuvedomujeme si dôsledky histórie do dnešných dní. Hoci vidieť jeden film tiež nestačí, ale je to aspoň niečo. Je to dobrá forma k tomu, aby sme sa viac zamysleli nad tým často počutým, že história je učiteľkou ľudstva.

Nicol Rácová, septima A, PhDr. A. Hlavinková

 

Posolstvo holokaustu alebo film Kroky na hrane...

      ... život je dar, za ktorý sa oplatí bojovať. Vo štvrtok 5. 4. 2018, kým sa na našej škole konali prijímacie skúšky na bilingválne gymnázium, sme sa my žiaci z 3. stupňa zúčastnili filmového predstavenia Kroky na hrane, kde sme mali možnosť priblížiť si boj o záchranu ani nie tak vlastného života, ako skôr životov druhých.

           Dvaja Slováci Vrba a Wetzler, ktorým sa vďaka obrovskej vnútornej sile, niekoľkým láskavým srdciam a šťastiu podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim na Slovensko a vydať svedectvo o ukrutnej skutočnosti, odohrávajúcej sa za jeho bránami. Ide o silný príbeh, ktorý sme spoznali práve vďaka autentickému filmu Kroky na hrane. Skupina 6 mužov – bežcov sa rozhodla zabehnúť 170 kilometrovú trasu, po ktorej Vrba s Wetzlerom unikali. Aj pre nich to bol v niektorých momentoch boj, ale myšlienka na dvojicu odvážnych Slovákov im dodávala silu až do samotného cieľa.

Nasledovala diskusia priamo s aktérmi filmu, ktorá nás donútila priam bytostne sa zamyslieť nad otázkou: Pomohol by som človeku v núdzi, ak by mi hrozilo nebezpečenstvo? Na túto otázku si musí každý odpovedať sám. Oni pomohli. Im pomohli... Ale ako bolo povedané jedným z bežcov:„ Nie je to len o tých veľkých hrdinstvách, ale rovnako o tých malých, ktoré dopomohli tomu, aby sa stali.“

         Kroky na hrane nesú nejedno veľké posolstvo.  Nebuďte voči druhým ľahostajní. Majte otvorené oči a najmä...  otvorené srdcia.“                                                                                                                     Nicol Rácová, septima A, PhDr. A.Hlavinková

 

Tiso, muž svojej viery

      Divadlo Aréna obsadilo do hlavnej úlohy inscenácie Tiso Mariána Labudu ml. a okrem pár scén bol na pódiu takmer celú dobu trvania predstavenia sám. Ako seminaristi z dejepisu sme si toto predstaveni pozreli 21.2.2018. Labuda znázorňoval totiž jednu z najkontroverznejších postáv slovenskej histórie. Kto bol Tiso? Odkiaľ pochádzala jeho motivácia? Prečo? Tiso sa akosi vždy ocitne na jednom z čierno-bielych pólov. S jeho aktivitami z obdobia prvého Slovenského štátu sa zrejme ani nie je prečo čudovať.

     Začínal ako kňaz, viera sa preto stala jedným z najsilnejších znakov jeho osobnosti. Považoval ju za prameň jeho disciplinovanosti, sily viesť Slovensko a činiť nemalé radikálne rozhodnutia. Predstavenie sa teda zo začiatku zameralo práve na Tisov kresťanský charakter, na skromnosť jeho života, tvrdosť s akou pristupoval k sebe aj ostatným v mene čistoty a disciplíny. Neskôr vidíme, ako sa Tiso dostáva do politiky, prihliada na záujmy obyčajného vykorisťovaného ľudu. Jeho prejavy boli naozaj vcelku vášnivé, často až agresívne a zanechali svoj dojem. Politické mierenie prvého a jediného prezidenta tohto štátu sa postupne menilo, alebo sa skôr pokrivovalo- kresťanské hodnoty sa pretavili do radikalizmu, ktorým je tak nešťastne poznačená celá Európa. Hlinkova garda, ešte dnes v ľuďoch vyvoláva strach a úzkosť. Samotný Tiso bol na konci svojej ‘kariéry‘ schopný odôvodniť mnohé deportácie a zločiny na židovskom národe pred sebou a verejnosťou tým, že pre ochranu Slovákov bol ochotný postaviť ich národ až na druhé miesto, i keď to znamenalo smrť.

Svojho konca sa Tiso dočkal v roku 1947 kedy bol popravený na základe rozsudku súdu pre vojnových zločincov. Ani v posledných chvíľach svojho života, či počas procesu neprejavil ľútosť obetiam, nakoľko to pokladal za znak toho, že pochybuje o svojich rozhodnutiach. Až do poslednej chvíle bol teda Tiso presvedčený, že konal v záujme Slovákov.

     Divadlo Aréna dokázalo skondenzovať akúsi esenciu Tisovej osobnosti do hodinového predstavenia, ktoré nenechalo ani jedného diváka bez dojmu. My ako žiaci dejepisného semináru sme si predstavenie naozaj užili a načerpali z neho mnohé postrehy, ktoré by nám možno učebnica nevedela sprostredkovať. Bol to určite jeden z najsilnejších zážitkov tohto roka.

                                                                                                                                                      Zuzka Králiková, oktáva A, Mgr. E. Potočová

Sissi, krehká krása monarchie

        Divadelné predstavenie Sissi slovenského Národného divadla,ktoré sme si pozreli v rámci dejepisného seminára 14.2.18,  sa však zameralo práve na skutočný vnútorný život najkrajšej ženy Uhorska a dôsledky dvornej etikety na jej krehkú povahu.

Alžbeta Bavorská, často prezývaná Sissi, bola ženou silných vášní a divokej mysle. Život v centre cisárstva ju priviedol až k obsesívnemu správaniu, ktoré dnes prisudzujeme mnohým mentálnym poruchám.

Skutočnou tragédiou jej života však bolo, že aj napriek tomu, ako veľmi sama monarchiu a svoj život v nej nenávidela, stala sa jej symbolom (až dodnes) a teda aj terčom pre talianskeho anarchistu, ktorý ju prebodol roku 1898, na znak boja proti cisárstvu. Sissi, ktorá strávila celý život hľadaním úteku pred svojím dvorným životom, mu tak zaplatila tú najvyššiu daň.

Predstavenie, napriek presnému historickému vyobrazeniu vecí si zachovalo silnú dávku emócií a ponúklo tak divákom nahliadnuť do vnútra najžiadanejšej ženy Uhorska. Kto vie čo by Sissi povedala na tanieriky, plagáty a iné suveníry, ktoré zdobí jej podobizeň...

Zuzka Králiková, oktáva A,, Mgr. E. Potočová, Mgr. R. Šimuničová

 

 

Na slepačích krídlach...

        Divadelné predstavenie o živote v komunistickom ČSR navštívila  9. B v Bratislavskom bábkovom divadle v stredu 20.12.2017.

         Inscenácia rozpráva príbeh o dospievajúcom dievčati, ktoré vyrastá v socialistickom Československu. 50-te roky sú plné budovateľského nadšenia, no i strachu, paranoje a neslobody. Jana pochádza z buržoázneho prostredia, no veľmi sa túži zaradiť medzi obyčajné proletárske rodiny. Túži byť vzornou občiankou a pionierkou a hanbí sa za meštiacke prežitky svojej rodiny. Jedného dňa Jane zmizne mama. Nikto jej nevysvetlí kam a prečo. Jana odvtedy žije v neznesiteľnej neistote a obavách. Nakoniec sa na školskom dvore dozvie, že jej mama je vo väzení. Jana netuší, čo mamu dostalo za mreže. Svetre farby bleskov, bláznivé nápady, či slovo? Jana zisťuje, že dokonalý svet socialistickej spoločnosti stojí na vratkých nohách. Že uši priateľských proletárov sú vždy nastražené a ústa vždy pripravené usvedčiť zradcu, že sloboda je maľovaná kulisa pre nedobrovoľných hercov, že v jednote je sila, ale i násilie a rovnakosť pohlcuje všetko tvorivé. Janina mama je zrazu po roku späť. Zdanlivo sa všetko vracia do starých koľají. No pravda je, že Jana nemôže a nevie byť rovnaká. Milovaný vodca, súdruh Stalin, zomiera a s ním i ilúzia o dokonalej beztriednej spoločnosti. 

     A takouto formou je možno zážitkovo učiť dejepis.

PhDr. Adriana Hlavinková

 

 

Archeologické múzeum znova

     Program pre školy Vyrob si keltskú mincu našich zaujal aj našich piatakov z 5.C, ktorí Archeologické múzeum navštívili v piatok 1. decembra 2017. Výstava múzea  preverila ich vedomosti o archeológii ahmotných prameňoch a zaujímavou formou sa naučili aj o tom, ako vznikali prvé mince, kto boli Kelti, čo bol biatec a mnoho ďalších zaujímavých vecí.

Rovnako dňa 18.12. 2017 navštívili výstavu aj žiaci 5.B triedy.

Nakoľko ide o skvele pripravený program, radi sa budeme učiť v múzeu aj naďalej!

Mgr. Renáta Šimuničová, PhDr. Adriana Hlavinková

 

 

 

 

Ako sme vyrábali biatec v Archeologickom múzeu...

     Keďže sme sa na dejepise učili o Keltoch a biatecoch, vybrali sme sa my príma A v stredu 25.10.2017 priamo do Archeologického múzea, kde sme si overili svoje vedomosti v praxi. Aj sme sa dozvedeli veľa o práci archeológa, ale aj sme si popozerali rôzne vzácne predmety.

Najzaujímavejšie však bolo to, že nás čakali tvorivé dielne - mohli sme si vyrobiť vlastný biatec a aj rímsku mincu. Pekne sme ich obrúsili, nafarbili, nalepili a popritom sme sa veľa dozvedeli o peniazoch, ich vzniku, ale aj o praveku a jeho najvýznamnejších objavoch na Slovensku. Dve hodiny ubehli ako voda a my sa už tešíme na ďalšie vyučovanie priamo v múzeu!

Adela Kopčíková, prima A,  PhDr. A.Hlavinková

 

 

 

 

 

 

V GOOGLE VERÍME?

    Tak znela základná otázka priamo v názve filmu, ktorého sa zúčastnili naši študenti 4.Ab v rámci vyučovania občianskej výchovy a  geografie s dôrazom na globálne vzdelávanie v rámci filmového festivalu Jeden svet nestačí 2017 v piatok 13.10. 2017.

    Žijeme v dobe veľkých dát, keď sme snímaní a nahrávaní prakticky kdekoľvek a kedykoľvek, ani si to neuvedomujeme. Náš bežný život má zrazu inú váhu... Tento autrálsky dokument odhaľuje detaily, ktoré si ani neuvedomuje a určite ponúkal priestor na mnohé otázky pre každého z nás...

PhDr. A.Hlavinková  

PUNK ROCKOM proti násilu na deťoch

       Tilgnerka je častým hosťom v divadle, a tak nechýbala ani  na predpremiére Punk rocku! Študenti Septima A, Septima B a IV.A b s nadšením zaujali svoje miesta na Novej scéne v utorok 12.9.17.  Zo začiatku ide o komédiu s veľkým „K“.. Ale potom... Tu ide do tuhého. Postupne sa postavy vyvíjajú a hra naberá úplne iný smer. Divákom sa odhaľujú tie najtemnejšie stránky ich pováh...
     Nedám ruku do ohňa, že sa vám toto predstavenie bude páčiť, ale mne aj spolužiakom sa to páčilo. Ide však o hru, ktorú stačí vidieť raz. A na konci hry je totálne ticho a pýtate sa: ,,To čo bolo?“ Možno si aj vy uvedomíte, že aj keď si myslíte, že človeka poznáte, nikdy neviete, čoho je V SKUTOČNOSTI SCHOPNÝ...
Ako hovorí režisér S. Spružinský: ,,O hre a o jej postavách, ich správaní predovšetkým PREMÝŠĽAJTE. Mnohí dospelí hovoria o súčasnej mládeži ako o generácii povrchnej a bezcitnej. Myslím, že to tak nie je. Je to možno generácia o niečo viac zmätená... Ale ja by som sa im ani nečudoval. Kto by dnes zmätený nebol?!“ (
www.punkrock.sk

     Táto hra je odporúčaná našim Ministerstvom školstva SR aj MK SR a propagované ako pre študentov mimoriadne vhodné predstavenie od svetoznámeho autora Simona Stephensa. 


Nicol Rácová, Septima A, PhDr. A.Hlavinková

DEVIATACI V MÚZEU ŽIDOVSKEJ KULTÚRY

      Keďže sme ako deviataci dostali hodinu dejepisu  navyše, okrem učenia v škole nás čakajú rôzne exkur zie a iné náučné akcie. Naša prvá hodina dejepisu v  múzeu začala v piatok 29.9.2017 v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave v doprovode p. uč. dejepisu R.  Šimuničovej a tr. uč. Š. Bodoka.

Spolu so sprievodkyňou sme si pozreli múzeum  rozdelené do dvoch častí s rôznymi miestnosťami, kde sú  tematicky vystavené pred mety zo života židov, ich  náboženstva, kultúry. Dozvedeli sme sa mnoho nových  vecí, o ktorých sme nevedeli. Na konci prehliadky  sme sa mohli pýtať, na čo  sme boli zvedaví. Keďže je  to iné náboženstvo a s ním  spojený iný životný štýl,  otázok bolo neúrekom. Dozvedeli sme sa mnoho  nových informácií, ktoré  môžeme ďalej využívať.

Ester Gombkoto, 9.B, R. Šimuničová

 

šk.rok 2016/2017

NATÁLKA PROTI EXTRÉMIZMU

     V spolupráci so SND sme na našej škole uviedli projekt Natálka v rámci predmetov dejepis - občianska náuka - globálne problémy a to v stredu  26.4.2017 pre triedy kvartu A, Kvartu B a 3.A b.

       ,,Dokumentárne divadlo s názvom Natálka je prvou z dvojice inscenácií, ktoré v Činohre SND vzniknú. Je to divadelné spracovanie medializovaného prípadu o dvojročnej Natálke a jej rodine. Príbeh, v ktorom sa štyria neonacisti rozhodli hodiť do domu rómskej rodiny zápalné fľaše, je príbehom s dramatickými dohrami. Je to však nielen ukážka, na akú hranu dokáže vystúpiť nenávisť, ale aj dôkaz silnej ľudskej solidarity a lásky. Je to dôležitý príklad manipulácie slovami, práce súdnej moci, mediálneho a politického tlaku, ktorý dokáže spôsobiť i to, že z obetí sa stávajú vinníci a z vinníkov zrazu obete.  Inscenácia o Natálke je živým svedectvom nielen ľudskej zloby, ale aj lásky a občianskej angažovanosti a podpory." (www.snd/natalka.sk)

      Známi herci Judit Bárdoš,  Ján Koleno a Richard Autner žiakov zaujali nielen svojim hereckým umením, ale hlavne tým, že ide o skutočnú udalosť. Riaditeľ a režisér Činohry SND Roman Polák sa k projektu v médiách vyjadril, že ,,Našou snahou je z témy, ktorá je veľmi problematická, vytvoriť inscenáciu,, ktorá môže vytvárať diskusiu na školách medzi mladými ľuďmi." Práve diskusia bola hlavným cieľom akcie a veru sa podarila. Dnešní mladí ľudia sa zaujímajú o svet okolo seba a táto neľahká téma otvorila priestor ďalším otázkam, ale i ceste hľadania odpovedí.

PhDr. Adriana Hlavinková, foto: Ema Dobišová, 3.Ab

 

 

Aké boli 90.roky na Slovensku?

     Dňa 5.4. 2017 sa triedy 2.Ab, 3.Ab, 4.Ab a Septima A v rámci predmetov Dejepisu, Občianska náuka a Globálne problémy vybrali do kina pozrieť si nový slovenský film s politickou témou Únos. O tomto filme ste už určite všetci počuli, hlavne tí starší, ide sa o slovenský a hlavne skutočný príbeh.

      Režisérka tohto filmu   Mariana Čengelová-Solčanská na   základe jednej fiktívnej postavy (novinárky) dokázala prerozprávať   príbeh únosu  Michala Kováča ml., prezidentovho syna.  Film je o režime, ktorý na Slovensku  vládol v 90. rokoch na čele so zločincom Muftym, o SIS, ktorá pracovala pre úzku skupinku ľudí, a,  samozrejme, oi mafia, vďaka ktorej bežne vybuchovali autá a vraždilo sa. Dej zobrazuje udalosti, ktoré majú spád a udržiavajú diváka   v strehu. Film je pútavo natočený,  kamera bola skvelá, herecké výkony taktiež.

      Je to film,  ktorý vo vás nechá silné emócie, hlavne hnev. Po skončení filmu zostalo v kine  hrobové ticho. Nikdy v živote som to ešte nezažila, aby v kine bolo tak ticho! A nevyslovená otázka: ,,Je toto možné?“ Každý išiel domov s tým, že sa viac začal zaujímať o dianie vôkol seba, sledovať noviny, tlač, politiku - ako prvovoličov sa nás to určite týka!

Karin Virágová, 3.Ab, PhDr. A. Hlavinková

 

 

ELITY o socializme v Slovenskom národnom divadle

    Prepojením dejepisu a slovenského jazyka  a literatúry vznikla školská akcia - návšteva SND a hry Elity, ktorá bola napísaná priamo na objednávku SND.  V stredu 14.apríla 2017 o 19 00 triedy 3.Ab, 4.A b a Septima A zasadli do sedadiel Slovenského národného divadla a očakávali hru o nedávnych časoch.

      Je koniec socializmu. Aj na straníckych schôdzach sa už otvorene hovorí o potrebe integrovať do socialistického hospodárstva prvky trhovej ekonomiky. Udalosti vo východnom Nemecku a Maďarsku naznačujú pohyby v politickom usporiadaní východnej Európy. A v podnikoch zahraničného obchodu, prognostických ústavoch či v kanceláriách štátnej bezpečnosti čakajú zatiaľ na svoju šancu noví ľudia. Sú pragmatickí, ovládajú jazyky, poznajú – na rozdiel od svojich spoluobčanov – trhovú ekonomikou, majú kontakty na zahraničných podnikateľov a prehľad o konkurencieschopnosti domácich podnikov. O dvadsaťpäť rokov ovládajú a de facto vlastnia krajinu.

      Inscenácia Elity je snaha podať verný psychologický portrét ľudí, ktorí sa počas Nežnej revolúcie dokázali na základe svojho postavenia, prístupu k informáciám, no v neposlednom rade aj vďaka svojmu vzdelaniu a znalosti jazykov ako prví zorientovať v novom spoločenskom zriadení. V akých inštitúciách sa formovalo ich myslenie? Aký je ich morálny profil či politické presvedčenie? Inscenácia Elity je zamyslením sa nad podstatou moci.

Mgr. R. Šimuničová, PhDr. Adriana Hlavinková

 

STOP RASIZMU A NEONACIZMU!

     Ako vyzerá rasizmus dnes? Ako sa prejavuje neonacizmus v politike? Aj nad touto otázkou sa zamýšľali triedy 2.Ab a 3.A b z našej bilingválnej sekcie, keď navštívili filmové predstavenie v pondelok 17.10.16 v kine Európa s názvom Mladý hrdý nácek v anglickej verzii.

       Príbeh o mladom ,,náckovi" vo veľkej Británii v rámci filmového festivalu Jeden svet nestačí zaujal svojím príbehom mladého muža, ktorý pred kamerou rozpráva inak ako mimo kameru a jeho kontrontovaní s ,,pravdou". Silný príbeh, ktorý len každého utvrdil, že tadeto cesta nevedie a chyby minulosti, chyby jednotlivca i chyby spoločnosti, terba napraviť, neopakovať ich!

  PhDr. A. Hlavinková

 

 

šk.rok 2015/2016

 

MÚZEUM MESTA BRATISLAVY

pripravujeme... streda 1.júna  2016..

 

MÚZEUM ŽIDOVSKEJ KULTÚRY

...pripravujeme... utorok 31.mája 2016...

 

HISTORICKÉ  MÚZEUM a 5.B

         Na našej exkurzii s treidou 5.B sme navštívili Bratislavský hrad, kde sme spoznali dejiny Slovenska od doby kamnnej až po Veľkú Moravu. Dostalis me pracovné listy, ktoré sme postupne vyplňali. Videli sme exponáty z doby kamennej, medenej i železnej a I zobdobia Rímskej ríše i od starých Germánov. Potom sme sa išli pozrieť na studňu v podzemí hradu. Kto chcel, mohol si tam hodiť mincu pre šťastie. Na záver sme sa odfotili na pamitku s našou triednou učiteteľkou p.Jágrovou a našou dejepisárkou p.Šimuničovou. Bol to zaujímavý spôsob, ako spoznať našu históriu.

Maja, 5.B

 

UTEČENCI MEDZI NAMI

     Tak aktuálna téma, že sa nedá obísť, téma každodenná, bolestivá, ťažko riešiteľná... Utečenci a my. V stredu 25.11.2015 sa naše triedy kvarta A, kvarta B a 8.A  v rámci projektu dejepis-etická výchova zúčastnili filmového predstavenia v A4, priestore pre súčasnú kultúru, kde si pozreli film Nora spieva pre Sýriu a následne s odborníkmi na problematiku utečencov diskutovali na túto tému... Naši študenti sú vnímaví mladí ľudia a táto problematika ich zaujala, diskutovali o nej z rôznych strán so otáznikom na konci - ako sa toto vyrieši? (A.H.)

 

VEĽKÁ   MORAVA

     Na Slovensko zavítala česká výstava o Veľkej Morave, ktorej sa zúčastnila trieda 2.A bilingválna dňa 2.10.2015. Lektorský výklad ako bilingváli absolvovali v angličtine. Na výstave sa nesmie fotiť, čo je veľká škoda, lebo je úžasná! V podzemí Bratislavského hradu boli inštalované rôzne predmety, nálezy, hroby - kostry aj 3 D modely, ktoré plasticky podávali okolnosti vzniku a spôsob života na Veľkej MOrave. Takéto vyučovanie priamo na výstave bolo pre študentov zaujímavé, keďže sa na chvíľu sami stali súčasťou Veľkej Moravy.                                 PhDr. A. Hlavinková

                                                                                                                                                                       

 

1.SVETOVÁ   VOJNA

      V rámci preberaného učiva sa triedy kvarta A a kvarta B v dvoch termínoch (18.9. a 22.9.2015) zúčastnili výstavy o 1.svetovej vojne v Slovenskom národnom múzeu na Bratislavskom hrade. Interaktívnou zaujímavou formou sa dozvedeli nielen základné fakty o 1.svetovej vojne, ale videli aj osobné dokumenty a veci, rôzne historické zdroje a sami sa zapojilid o procesu učenia sa a získavania informácií.

Mgr. R. Šimuničová, PhDr. A. Hlavinková

 

200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra

     Pri príležitosti tohtoročného jubilea 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra sa trieda kvinta A v stredu 9.9. 2015 vybrala do Slovenského národného múzea na Bratislavskom hrade, kde je inštalovaná výstava o živote a tvorbe  Ľ. Štúra, o jednom z najvýznamnejších slovenských osobností. Výstava množstvom písomných, hmotných aj obrazových materiálov zachytáva všetky dôležité momenty života a diela Ľ. Štúra, ktoré  žiaci získali formou vzdelávacích aktivít zaujímavou formou.

PhDr. A. Hlavinková

 

 

 

 

 

šk.rok 2014/2015

Film o Marte Kubišovej...

   V stredu 24.6.2015 sa triedy kvarta A, kvarta B, 1.A b. zúčastnili  premietania filmu Magický hlas rebelky v priestore A4 v budove YMCA, kde sa bližšie zoznámili so životom kultovej speváčky bývalého Československa a jej súčasným životom. Následne sa v diskusii s F. Neupauerom z Múzea zločinov a obetí komunizmu dozvedeli podrobnosti o živote M. Kubišovej   i o projekte Nenápadná hrdinovia, aj o samotnom múzeu. (A.H)

 

 

Remeslo má zlaté dno

      Návštevou v Mestskom múzeu v Bratislave dňa 1.4. 2015 na interaktívnej výstave Remeslo má zlaté dno sa žiaci 5. B naučili mnoho zaujímavých vecí o rôznych remeslách, ich vývoji a potrebe v spoločnosti, ba mnohé remeslá si vyskúšali a zahrali sa na malých remeselníkov... Naučili sa, kto je učeň, tovariš, majster a vyskúšali si prácu v pekárskej dielni - osievať múku, pozametať, vyrobiť chlebík...

 

 

Poznáme židovskú kultúru...

     V pondelok 30. 3. 2015 trieda kvarta B navštívila  Múzeum židovskej kultúry v Bratislave, aby si doplnila svoje dejepisné poznatky v rámci vyučovanie dejín druhej svetovej vojny o holokauste, dejinách židovského národa, ako aj zvykoch a tradíciách Židov v minulosti i dnes.

 

 

 

 

Stredoveká Bratislava

      V stredu 17.12.2014  študenti 1.A bilingválnej navštívili Mestské múzeum v Bratislave v rámci slovenčinársko-dejepisnej  výučby k téme Stredoveká literatúra, kde sa okrem iného dozvedeli, ako vznikalo mesto Bratislava, ako sa v stredoveku vyvíjala, ktoré najznámejšie pamiatky z tohto obdobia sa nám zachovali...

     Dozvedeli sa veľa zaujímavostí zo života v stredoveku a pozreli si najstaršie zachované listiny zo stredovekej i novovekej Bratislavy.

 

Vojenské múzeum vo Viedni

          V tomto predvianočnom čase je pre mnohé školy veľkým lákadlom blízka Viedeň, a tak sa v piatok 12.12.2014 študenti 1.A bilingválnej a  kvinty A vybrali na dejepisno-nemčinársku exkurzie do Viedne, kde navštívili Vojenské  múzeum aj Technické múzeum. Vo Vojenskom múzeu si prezreli výstavy venované 30-ročnej vojne, Turkom, Napoleonovi, aj 1. svetovej vojne a 2.svetovej vojne. Najväčším lákadlom bol snáď povestný automobil cisára Františka Jozefa zo Sarajeva 1914.

       V Technickom múzeu bol asi najväčší záujem o tzv.  beztiažový stav. Nechýbali krásne Viedenské vianočné trhy a krátka prechádzka podvečernou vianočne vyzdobenou Viedňou.

PhDr. A.HLavinková

Predvianočné múzeum a lokše :D

 

      Trieda 5.B  v rámci výučby dejepisu  navštívila v stredu 10.12.2014 interaktívnu výstavu v Mestskom múzeu v Bratislave s názvom Deti, poďte do múzea, kde sa zábavnou a hravou formou zoznámili s tým, čo je múzeum, aké múzea poznáme, aké múzeá máme v Bratislave a čo  v nich môžeme nájsť.

 

      Nechýbala tradičná prechádzka po Vianočných trhoch. NOvinkou tento rok bolo úžasné prekvapenie od rodičov Elišky R., ktorí deti pozvali na teplé lokše a mňamkový čaj - v mrazivom počasí vynikajúci darček, za ktorý srdečne ďakujeme!

PhDr. Adriana Hlavinková

AKCIE, ktoré sa už uskutočnili, nájdete aj  v sekcii Zaujímavé akcie... https://tilgnerka.edupage.org/text/?text=subjects/34876&subpage=3&

PhDr. Adriana Hlavinková

 

.......................................................................................................................................................................

2013

 • návšteva výstavy Prerušená pieseň v SNG. Študenti navštevujúci seminár z dejepisu si prezreli výstavu zameranú na umenie socialistického realizmu. Študenti si uvedomovali konkrétnu aplikáciu umenia. Dešifrovali posolstvá, všímali si spoločné znaky malieb a na ich základe charakterizovali obdobie 1948 – 1989. Súčasťou výstavy bol aj odborný výklad. Snažili sme sa o využitie medzipredmetových vzťahov, konkrétne prepojenie slovenského jazyka a literatúry a dejepisu.
 • žiaci sekundy A triedy si prezreli výstavu fotografií venovanú 50. výročiu Domu kultúry v Karlovej Vsi.
 • návšteva divadelného predstavenia Holokaust v divadle Aréna. Študenti seminára z dejepisu sa zúčastnili na predstavení, ktorého témou bola židovská problematika. V hre boli dodržané historické fakty. Vďaka deju študenti mohli ľahšie pochopiť problematiku Slovenskej republiky (1939 – 1945).  

2012

 •  Triedy 9. A a kvarta A, B navštívili Petržalské bunkre.
 •  Seminaristi z dejepisu absolvovali vzdelávací program Obnova bratislavského hradu. Lektorský výklad s interaktívnymi prvkami sprostredkoval študentom najstaršie dejiny Bratislavského hradu v kontexte slovenských dejín. Osídlenie nášho územia keltskými kmeňmi, vplyv rímskej ríše, ale aj kultúra ľudí doby kamennej poznačili históriu a kultúru nášho národa. Najnovšie archeologické nálezy dokumentujú multikultúrny charakter mesta Bratislavy a dokazujú mimoriadny význam tohto miesta v súvislosti s dejinnými udalosťami Európy.
 • Seminaristi z dejepisu a kvartáni navštívili Židovské múzeum. Tu im bol poskytnutý odborný výklad týkajúci sa židovských dejín i problematiky židovstva.
 •  Piataci navštívili Detské múzeum - interaktívnu výstavu „O troch centoch“. Pomocou sporiacich kariet a vedomostnej vkladnej knižky žiaci plnili úlohy v stanovištiach, a tým zarábali peniaze, sporili, nakupovali za ne v obchode alebo investovali na burze. Naučili sa, že peňazí nie je dostatok a musíme podnikať rôzne kroky na ich zarobenie. Zistia však aj to, že v živote je dôležité priateľstvo, zdravie a šťastie, ktoré sa kúpiť nedajú.

2011

 • Návšteva výstavy Zrod nového Slovenska - (ťažký) zrod moderného životného štýlu 1918 – 1949. Slovenská národná galéria predstavuje fotografie, maľby i filmy, ktoré zachytávajú kľúčové obdobie, keď sa vidiecka a poľnohospodárska spoločnosť menila na modernú krajinu. Seminaristi z dejepisu na výstave vypracovávali vopred zadané úlohy a na základe obrazových prameňov referovali o spôsobe života na Slovensku.
 •  Triedy oktáva A a oktáva B si pozreli výstavy Zrod nového SlovenskaIron applause. Ústrednou témou výstavy Iron applause je fenomén potlesku. Výstava predstavuje kurátorský výber diel z vyše štyristo finalistov a víťazov ocenení v rámci celého networku.
 •  Seminaristi z dejepisu navštívili Archeologické múzeum v Bratislave. Ich úlohou bolo vyplniť pracovný zošit zostavený k výstave Najstaršie dejiny Slovenska. Študenti, usadení v slovanskej polozemnici, si pozreli videoprojekciu o Slovanoch.
 •  Návšteva podujatia Mesiac fotografie. Študenti si mohli pozrieť prehliadku svetových fotografií.
 • Seminaristi z dejepisu sa zúčastnili divadelného predstavenia Stalo sa 1. septembra v  SND. Hra poukazuje na vplyv doby na správanie sa človeka. Hra zachytáva obdobie od roku 1945 až po pád komunizmu na Slovensku.
 • Seminaristi z dejepisu sa zúčastnili divadelného predstavenia Komunizmus v divadle Aréna. Hra poukazuje na vplyv komunizmu na život jedinca.

2010

 • Seminaristi z dejín umenia navštívili výstavu Stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo, výstava C. Majerníka.
 •  Seminaristi z dejepisu navštívili slovenský národný archív – pracovníci v archíve ich oboznámili s prácou archivára, ukázali najstaršie listiny a zároveň ich previedli výstavou História pergamenu.
 •  Septima A navštívila výstavu Oslobodenie Slovenska v SNM. Výstava sa zameriavala na SNP. Študenti vypracovávali vopred zadané úlohy.
 • Seminaristi z dejín umenia navštívili vo Viedni galériu Albertinu, kde boli vystavené obrazy Picassa a Michelangela.
 • Návšteva Detského múzea. Žiaci 5. C a 5. D sa zúčastnili na výstave staroveké Grécko.
 •  Oktáva A navštívila divadelné predstavenie v SND Stalo sa 1. septembra. Dej  sa odohráva na pozadí udalostí z rokov 1938 – 1968.

2009

 • Septima A navštívila SNM - Výstava Povstalecké nebo - Vzdelávací program rozvíjajúci schopnosť samostatného skúmania a interpretácie historických prameňov prebiehal v dvoch fázach. V prvej sa študenti oboznámili s priebehom a základnými politickými a vojenskými východiskami Slovenského národného povstania. V druhej fáze v skupinkách skúmali súbor historických prameňov súvisiacich s touto problematikou a s pomocou múzejného pedagóga interpretovali pramene. Cieľom programu bolo  sprostredkovať študentom aspekty SNP a jeho interpretácie v rôznych obdobiach 2. polovice 20. storočia.
 •  Seminaristi z dejepisu navštívili SNM Archeologické múzeum - Najstaršie dejiny Slovenska, Dejiny a kultúra karpatských Nemcov, Tá pravá šálka kávy, Lapidárium - Expozícia kamenných artefaktov z doby rímskej a stredoveku pochádzajúcich z archeologických výskumov a zbierok SNM.
 • Oktávani navštívili Múzeum Milana Dobeša a výstavné priestory SOGY.
 •  Návšteva predstavenia Komunizmus so seminaristami z dejepisu. 
 • Študenti oktávy navštívili divadelné predstavenie Tiso.

 2008

 • Žiaci 9. A navštívili SNM - výstava Ako sme žili.
 • Seminaristi z dejín umenia navštívili Belveder a Dóm sv. Štefana.
 • Študenti oktávy sa zúčastnili na výstave k roku 1968 v Pálfiho paláci.